שתף קטע נבחר

צילום: סי די בנק

לגלוש, ולא באינטרנט: איפה לומדים לעשות סקי?

אלפי ישראלים יוצאים מדי שנה לחופשת סקי. רוצים להצטרף אליהם? איפה לומדים לגלוש בארץ, איך הופכים להיות מדריכי סקי וכמה עולה התענוג. מדריך

הוא גבוה, שזוף, גופו השרירי עוטה חליפה צבעונית והוא גולש כמו רוח במדרונות. היא בלונדינית דקיקה וזריזה שיודעת דבר או שניים על המגלשיים, ותעצור - תרתי משמע, את נשימתכם. לכל מדריכי הסקי שלכם יש מכנה אחד משותף: הם מדברים עברית.

 

כארבעים אלף גולשים חיים היום במדינת ישראל החמסינית, ומספרם רק עולה בכל שנה. עם הדרישה ללבן-לבן הזה צצים גם הפטנטים: לא עוד נסיעה בודדת לאתר סקי רחוק אלא קייטנה מאורגנת להורים וילדים, לא עוד ניסיון להבין אנגלית במבטא שוורצנגרי כבד אלא מדריך דובר שפת קודש צחה, לא עוד נפילות על הפנים בשלג האיטלקי אלא הכנה מדוקדקת בעמק חפר.

 

אז לכבוד כל אלו שרוצים, להלן כל מה שרציתם לדעת על לימודי סקי לישראלים.

 

מפתיע היה לגלות כי בארץ חמה כשלנו הוקם כבר בשנות ה-70 איגוד מדריכי הסקי בישראל. "אלה היו כמה פריקים של הנושא שרצו להתאחד ולהרחיב את השורות", אומרת ליאת בן צור, מזכירת האיגוד ומדריכה ותיקה ומצוינת בזכות עצמה. "היום רשומים בשורותיו לא פחות מ-150 מדריכים, חציים פעילים. בכל שנה נוספים כעשרה מדריכים חדשים".

 

מדריכים לא בשביל הכסף

רוצים להיות מדריכי סקי? אין בעיה. האיגוד יקבל אתכם לקורס הדרכה אם רק תהיו בני שמונה עשרה פלוס ותוכיחו רמת גלישה גבוהה.

 

"הקורס מתחלק למספר חלקים", מסבירה בן צור. "החלק המעשי כולל 11 ימי לימוד באתר סקי בחו"ל, המסתיימים במבחנים מעשיים. בארץ עובר התלמיד ארבעה קורסים עיוניים בני 60 שעות בשיתוף עם מכון וינגייט, וחייב לעבור גם קורס מד"א בן 24 שעות. בסיום כל אלה הוא יוצא לסטאז' בן שבוע עם מדריך ותיק בחו"ל".

 


גולשים בחרמון. כל אחד יכול

 

רק אחרי שעמד בכל הבחינות, מקבל התלמיד את התעודה הנכספת ויכול להדריך את הקייטנות שמוציא האיגוד לחו"ל.

כיוון שכל הוצאות הקורס והסטאז' על התלמיד עצמו, מדובר בעסק לא זול. מפתיע לגלות שהוא גם לא ממש משתלם כלכלית.

 

"הדרכת סקי אינה מקצוע של ממש בארץ", מדגישה בן צור. "רק לשם השוואה - מדריך בחו"ל שזה כל עיסוקו, חייב לעבור קורסים האורכים בן ארבעה חודשים לשנתיים תמימות. עבור מדריך ישראלי מדובר בעיסוק צדדי, שלא ממש ניתן להתפרנס ממנו. המדריכים שלנו יוצאים בדרך כלל להדרכה בת שבוע בשנה תמורתה הם מקבלים כ-500 דולר. הן את הקורס והן את ההדרכה לא עושים בשביל הכסף, אלא מתוך אהבה לשלג ולמקצוע".

 

במקביל לקורסי ההדרכה של האיגוד הישראלי הנערכים, כאמור, עם הפנים לחו"ל, מעביר אתר החרמון קורסי הדרכה משלו. הקורס אורך שבוע בלבד ואינו מוכר על ידי האיגוד, למרות שמנהלי האתר טוענים כי הוא מועבר על ידי אנשי מכון וינגייט והאיגוד.

 

"מי שבוחר לקחת קורס בחרמון יוכל להדריך בחרמון בלבד" מסכמת בן צור בדיפלומטיות.

 

איפה לומדים סקי?

גלישה על השלג ניתן ללמוד הן בארץ והן בחו"ל. מי שמבקש להתאמן "על יבש" או לשפר סגנון מוזמן לאחד משני מתקני הסקימולטור הפועלים בחולון ובעמק חפר. משך כל השנה פתוחים שני המרכזים שמטרתם ללמד גלישת סקי או סנואו בורד את מי שלא רוצה מבוכה גדולה על השלג, או מעוניין להגיע הרבה יותר מוכן. כבר היו גולשים שכל כך נהנו מהספורט החדש שגם אחרי ששבו מן החופשה המשיכו לפקוד את המקום אחת לשבוע, משל היה חדר כושר בסיסי.

 

מי שרוצה לצאת לשלג אך אין ידו משגת לצאת לאחד האתרים המפורסמים בצרפת, אוסטריה, איטליה או שווייץ, או אפילו באחד האתרים הפורחים בשנים האחרונות במזרח אירופה, מוזמן להסתפק באתר ה(כחול) לבן שלנו.

 

עונת הגלישה החרמון נפתחת באמצע ינואר לערך ומסתיימת בסוף מרץ. החרמון מציע בית ספר לסקי בן 30 מדריכים בו ניתן לבחור בין מספר סוגי שיעורים, מהבודד המזדמן ועד לסוג מסוים של בית ספר הכולל יומיים, שלושה או ארבעה ימי שהייה, במהלכם מקבל הגולש מספר שיעורים זעום, ומתאמן בעצמו בעזרת הציוד והסקי פס החופשי. לסוג הלימוד הזה יש כמה יתרונות : לא צריך לנסוע הרבה, הלימוד זול יחסית והצימרים של נווה אטיב יפהפיים. מצד שני חוויית חו"ל (והדיוטי פרי) אינה קיימת.

 

קייטנות להורים ולילדים

טרנד ההולך ומתחזק בכל שנה הוא טרנד לימודי הסקי בחו"ל בעזרת קייטנות להורים וילדים, היוצאות כשהן מלוות במדריך ישראלי למהדרין . את הקייטנות בנות השבוע מוציאות מספר גדול של חברות תיירות שונות . תאריכי היציאה קבועים: חנוכה, פורים ופסח.

 

רגע לפני שאתם מחליטים לצאת לקייטנה משפחתית ספציפית כדי לערוך שופינג בין החברות ולבדוק מה בדיוק כולל המחיר . ראוי לדעת האם החבילה כוללת טיסה, לינה, לימוד בקבוצה קטנה על ידי מדריך ישראלי, ביטוח, סקי פס, ציוד ופעילות שאינה קשורה בסקי.

 

"יוצאות קבוצות גדולות בנות 100-150 איש המתאכסנות באותו מלון", מסבירה בן צור, "אך טרם היציאה אנחנו מבררים גילאים ורמות גלישה ומחלקים את הקבוצה הגדולה לקבוצות קטנות בנות 8-9 אנשים לכל היותר. לכל קבוצה יש מדריך משלה והלימוד הוא אישי ומוקפד. יש חשיבות גדולה למדריך דובר העברית כיוון שההוראות שהוא נותן ברורות. למדריכים שלנו , שכאמור לא עושים זאת בשביל הפרנסה ואינם שחוקים מעשרות קורסים שהעבירו עד היום, גם אכפת יותר, ולאכפתיות הזו יש ערך מוסף".

 

הקייטנה נפתחת בבוקר, עת יוצאות הקבוצות לאתר ומסתיימת בסביבות השעה ארבע אחרי הצהריים, בתום שבע-שמונה שעות גלישה. בחלק מהקייטנות מצטרפת גם רכזת חברתית האחראית על הילדים והפעלתם גם אחרי הצהריים.

הערבים כוללים ארוחה ופעילות חופשית, "אם כי אחרי כל כך הרבה שעות סקי, רוב האנשים פשוט רוצים ללכת לישון" צוחקת בן צור. היום האחרון הוא יום יחד במהלכו נפגשות הקבוצות השונות והגלישה היא חופשית ובצוותא.

 

מי שיציאה בקבוצה ישראלית גדולה מפריעה לו, או שאינו מעוניין להיות תלוי בתאריכים מסוימים, מוזמן לצאת בגפו לחופשת סקי מענגת.

 

כל אתר סקי המכבד את עצמו מחזיק בית ספר מקומי שמציע ימי סקי בודדים או בילוי שבועי. המחירים אינם מן הזולים וכדאי לקחת אותם היטב בחשבון. כדי לזכור גם כי את מבטאו של המדריך המקומי קשה יהיה לעיתים להבין.

 

אם בחרתם באופציה הזו והמדריך אינו מוצא חן בעיניכם מכל סיבה (כימיה אישית או רמת האנגלית שבפיו) אל תהססו לבקש להחליפו. הרי שילמתם בשביל לעשות כיף.

  

כמה זה עולה לנו?

קורס מדריכים של איגוד מדריכי הסקי:

 

חלק מעשי: 1600-1800 יורו. עיוני – כ-1,000 שקל, סטאג' – 1,100-1,200 יורו.

 

קורס מדריכי חרמון: כ-2,000 שקל.

 

לימודי סקי בחרמון:

שיעור קבוצתי בודד ( 90 דקות) עד 10 אנשים : 100 שקל (לא כולל ציוד).

 

שיעור פרטי : 190 שקל.

 

עסקות חבילה: יומיים באתר פלוס לינה (החבילה כוללת שני שיעורים, סקי פס וציוד סקי ליומיים): 840 מבוגר, 660 לילד עד גיל 12. שלושה ימים: 1,310 למבוגר, ילד - 1,035 שקלים. ארבעה ימים: 1,680 למבוגר , 1,300 לילד. הלינה בצימרים של נווה אטיב. ילד שלישי בחדר הורים.

 

לימוד סקי בחו"ל:

קייטנה בעברית : כ-1,600 יורו למבוגר, כ-1,200 יורו לילד.

 

תוספת הדרכה פרטית לילד בין הגילאי 4-6: 300 יורו לילד.

 

יום בודד עם מדריך פרטי באתר בחו"ל: כ- 250 יורו.

 

קורס בן שבוע בבית ספר מקומי לסקי : 300-400 יורו. המחיר תלוי באתר.

 

סקימולטור

שיעור היכרות: 170 לשיעור סקי. 200 שקל לשיעור סנואובורד.

 

שיעור בודד: 200 שקל לשיעור סקי , 250 שקל לסנואו בורד.

 

סדרה של חמשה שיעורים : 935 שקל לסקי, 1,150 לסנואו בורד.

 

סדרה של 10 שיעורים: 1,720 שקל לסקי, 2,139 לסנואו בורד.

 

אתר האיגוד: www.ski4u.org.il

 

אתר הסקימולטור: http://www.skimulator.co.il/index.html

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר סקי בטורקיה
צילום: רונן בש
צילום: איי פי
רוצים לנסות את זה?
צילום: איי פי
מומלצים