שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

גלנט: ייתכן שהיתה בעייה במכשירי האיכון

אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, התייחס הערב לאירוע הקשה בבית חנון, שבו נהרגו 18 פלסטינים: "אחת האפשרויות לתקלה היא במכשירי האיכון שלנו". ארה"ב מקווה שהתחקיר יסתיים במהרה. שרת החוץ הבריטית, מרגרט בקט: "מה בדיוק רציתם להשיג בפעולה?"

בצה"ל בודקים מה גרם לטעות שהובילה למותם של 18 פלסטינים בבית חנון. אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, כינס הערב (יום ד') כתבים ואמר ש"אחת האפשרויות לתקלה היא במכשירי האיכון שלנו". שר הביטחון, עמיר פרץ, קיים דיון ביטחוני והורה לרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, להגיש תחקיר של האירוע עד מחר בערב. כמו כן, הורה לפתוח מייד את מעבר רפיח. בריטניה אומרת שקשה להבין מה בדיוק ישראל התכוונה להשיג בפעולה.

 

 


ילדים רבים נפגעו (צילום: רויטרס)

 

האלוף גלנט ציין כי "הבדיקה שלנו עד כה גילתה שהירי בוצע לטווח שרחוק כ-500 מטר מהנקודה שבה הוא פגע". הוא מנה את הסיבות האפשריות לתקלה: אמצעי הכיוונון או האיפוס או האיזון ביניהם או הבדיקה שמבצעת המערכת של מקום נפילת הפגז.

 

"אזרחי ישראל לא יודעים כמה עשרות פעמים אנחנו מסכלים את הירי הזה. בשעות הבוקר היה צפוי שמהאזור הזה יירו קסאם לאזור אשקלון או אזור אחר. כאשר אתה יורה שעה שעתיים קודם לכן ירי ארטילרי למרחב הזה יש סיכוי גבוה שאתה מונע את הירי הזה".

 

הבית הלבן קרא הערב לישראל לנהוג איפוק בעקבות האירוע בצפון הרצועה והביע תקווה שישראל תשלים במהרה את התחקיר. דובר המועצה הלאומית לביטחון לאומי, גורדון ג'ונדרו, אמר: "אנחנו מצטערים עמוקות על אובדן החיים בעזה. ראינו שממשלת ישראל התנצלה ואנו מקווים שהחקירה תושלם במהרה. אנו קוראים לכל הצדדים לגלות איפוק ולהימנע מכל פגיעה באזרחים".

 

התגובה הבריטית היתה חריפה יותר. שרת החוץ, מרגרט בקט, מסרה: "קשה להבין מה הפעולה הזו התכוונה להשיג וכיצד ניתן להצדיקה. אני מוטרדת מאוד ממותם של אזרחים פלסטינים, כולל נשים וילדים, בתקיפה הישראלית בבית חנון. אני שולחת את תנחומיי למשפחות ההרוגים ולפצועים. ממשלת בריטניה שבה והביעה בפני ממשלת ישראל דאגה עמוקה מהפגיעה באזרחים בעזה בחודשים האחרונים. ישראל חייבת לכבד את מחויבויותיה להימנע מפגיעה באזרחים".

 

עם שאת אמרה השרה הבריטית כי "מתקפות הרקטות הפלסטיניות הנמשכות גם כן לא מתקבלות. אני קוראת לכל הצדדים להכיר במחויבויות שלהם תחת החוק ההומניטארי הבינלאומי ולעשות כל שביכולתם להימנע מפגיעה באזרחים - בייחוד בילדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
האלוף יואב גלנט
צילום: אבי רוקח
קרובי ההרוגים
צילום: איי פי
התגובה האמריקנית
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
בקט תוקפת
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
עזה
צילום: רויטרס
מומלצים