שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  כולם הסכימו: מפגן גאווה ולא מצעד

  מצעד הגאווה הפך לעצרת מאובטחת, שתתקיים מחר במתחם סגור באיצטדיון גבעת רם. ההנהגה החרדית החליטה שלא להתנגד לפשרה, ובתמורה דורשים ממפקד משטרת ירושלים, ניצב אילן פרנקו, לשחרר את כל העצורים מהמהומות ולהתחייב שלא יתקיים השנה אירוע נוסף בעל אופי דומה. המשטרה לא התחייבה להיענות

  לאחר שגם הבית הפתוח וגם הפלגים החרדים הביעו הסכמה להצעת הפשרה בעניין קיום מצעד הגאווה, אישר הערב (יום ה') מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, לאנשי הבית הפתוח לקיים מחר הפנינג באצטדיון אוניברסיטת גבעת רם. לפיכך, לא יתקיים מצעד של ממש. האירוע יחל ב-11:00 ויסתיים ב-15:00, ויאבטחו אותו כ-3000 שוטרים.

   

  מוקדם יותר הודיעו החרדים כי הם מקבלים את הצעת הפשרה, וככל הנראה לא יפגינו מחר. ראשי הפלגים החרדיים ביקשו בתמורה מהמשטרה לשחרר את העצורים בהפגנות. ההחלטה התקבלה בתום התייעצויות קדחתניות שנערכו בין גורמים בעדה החרדית לבין מנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, ומנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף.

  ניצב פרנקו מגיע היום לפגישה עם ראשי העדה החרדית (צילום: גיל יוחנן)

   

  המשטרה לא התחייבה להיענות לדרישות, אך גורמים בעדה החרדית מסרו כי כאשר שאלו את המשטרה מה יהיה לגבי השנים הבאות, נאמר להם: "אל תדאגו, יש לנו פריצת דרך בעניין". במסגרת ניסיונות המשוטרה להנמיך להבות ההתנגדות של הצדדים יצר פרנקו קשר גם עם רבנים מהציונות הדתית, שהודיעו כי מתוכננת הפגנה נגד המצעד גם מצדם. בין השאר נפגש פרנקו עם הרב הראשי לשעבר מרדכי אליהו בביתו שבירושלים.

   

  בד"ץ העדה החרדית ניסח הודעה שיצאה מטעמו לציבור הרחב, בה נאמר: "אנו מוחים בכל תוקף על דברים אסורים הנעשים אפילו במקום סגור, אבל לפי המצב, דעתנו, דעת תורה, שלא להמשיך כעת בארץ הקודש בהפגנות ברחובות, ואנו מזהירים לשמור על אזהרה זו מאוד. הקב"ה יגדור פרצות עמו ויערה רוח טהרה ממרום בביאת גואל צדק, אמן". 

   

  על המודעה מטעם הבד"ץ חתומים ראש העדה החרדית, הגאב"ד (גאון אבות בתי הדין), הרב יצחק טוביה וייס, הראב"ד (ראש אבות בתי הדין), הרב משה שטרנבוך ושאר חברי בד"ץ העדה החרדית.  

   

  גורמים בעדה החרדית ל-ynet, כי התנאים המפורשים אותם הציבו הרבנים הם כי האירוע יתקיים במקום סגור ומחוץ למקום לא יהיו שום פעילויות של הבית הפתוח, והמכוניות לא יישאו שלטים או סממנים פרובוקטיביים.

   

  הם דרשו לקבל התחייבות שבשנה הנוכחית לא יוכלו אנשי הבית הפתוח לדרוש לקיים עוד מצעד או אירוע בעל אופי דומה.  ראש העדה החרדית, הרב יצחק טוביה וייס, ביקש מנציגי המשטרה לשחרר את החרדים שנעצרו במהלך המהומות בשבוע האחרון.

   

  ככל הנראה, הסכמתם של הרבנים תמוסס את מרב ההתנגדות של הציבור החרדי לאירוע הגאווה, למעט מספר מצומצם של קבוצות קנאים שלא מסכימות לשום פשרה. עם זאת, רמת השפעתן של קבוצות אלה ללא גיבוי של רב בעל שיעור קומה היא מינימאלית. 

   

  דודי זילברשלג, שהשתתף במגעים טרם הפשרה, אמר ל-ynet: "התברר היום שהאדמו"ר מגור הוא החכם מכולם. מהרגע הראשון הלך על נתיב של שתיקה מוחלטת". ומהבית הפתוח נמסר בתגובה: "מתוך אחריות ציבורית החלטנו לקיים הפגנה גדולה באצטדיון גבעת רם במקום המצעד שתוכנן. כמו כן, קראה עמותת הבית הפתוח לציבור החרדי ללכת בעקבותיו ולהימנע מעימותים אלימים המכבדים על כוחות הביטחון".

   

  הבית הפתוח מציע פשרה

  מוקדם יותר היום הסכימו אנשי "הבית הפתוח", שיזמו את מצעד הגאווה בירושלים, לקיימו במתחם סגור. בפגישה עם צמרת המשטרה בירושלים הם הציעו לקיים את ההפנינג ללא המצעד עצמו. בבית הפתוח אמרו שהההצעות השונות לפשרה הועלו במסגרת הדיונים עם המשטרה, ואך ורק בשל קשיי אבטחה שיצר המצב הביטחוני החדש - לאחר התקרית בבית חנון.

   

  מאחורי הקלעים תיווכו בין הצדדים גם דמויות מרכזיות בעולם החרדי. הפגישות, בהשתתפות אנשי הקהילה ההומו-לסבית ואנשי הקהילה החרדית, התקיימו במשרדו של דודי זילברשלג, מייסד ארגון "מאיר פנים" ויו"ר מטה "ישראל ביחד".

   

  לדברי זילברשלג, במהלך המגעים ביקשו חברי הבית הפתוח לדעת שהחרדים לא מגיעים לעימות חזיתי מולם, ומורידים את הלהבות. הצד החרדי הביע הסכמה לכך בתנאי שהאירוע יתקיים בגן הוורדים או באצטדיון גבעת רם, או במתחם סגור אחר - שזה יהיה מפגן ולא מצעד. כמו כן עלתה הצעה להפוך את המצעד ל'מצעד הדמוקרטיה', שבו ישתתפו גם חברי הבית הפתוח".

   

  זילברשלג הוסיף כי בסופו של דבר הרבנים הסכימו להעברת המצעד למקום סגור. "אם אכן נעבור את יום שישי הקרוב בשקט יתברר שוב שהיכן שבג"ץ מתערב - יש מהומות ומדנים, והיכן שבני אנוש יודעים להידבר ולגשר - ישנן הבנות", אמר. 


  פורסם לראשונה 09/11/2006 15:46

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביגיל עוזי
  מצעד הגאווה. הצטמצם
  צילום: אביגיל עוזי
  מודעה שפורסמה במגזר החרדי
  צילום: גיל יוחנן
  המהומות. ייפסקו
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: זום 77
  הרב אלישיב. התייעץ עם הרב יוסף
  צילום: זום 77
  מומלצים