שתף קטע נבחר

ישראל ביתנו

הצעתו של יו"ר ישראל ביתנו להפריד בין יהודים לערבים מעוררת בטייבה חשש, לצד לעג על האיש שנראה בעיניהם פחות ישראלי מהם. ולמה יש כאלה שחושבים ש"ליברמן דווקא טוב לערבים"

ישראל ביתנו, סניף טייבה: בשבוע בו חשף השר אביגדור ליברמן את תוכניתו החדשה לבצע הפרדה בין יהודים לערבים בנוסח קפריסין - פגשנו בטייבה את האנשים שהשר החדש רוצה לסלק לרשות הפלסטינית. התחושות נעות בין חשש מפני ליברמן ללעג כלפיו. ישראל ביתנו, הם מכריזים, יותר מאשר היא ביתו.

 

עם השדרוג האסטרטגי שעבר לאחרונה ליברמן, ערביי ישראל חשים שהאיום כלפיהם עלה מדרגה והתנחל בלב הקונצנזוס הישראלי. כשסגן ראש הממשלה רוצה להעביר את ערביי המשולש לריבונות פלסטינית תחת הכותרת הסטרילית "חילופי שטחים", זה כבר גורם אצלם לחילופי צבעים. נכון, מפלגת העבודה גינתה את "תוכנית קפריסין" ואפילו אולמרט השמיע איזה קול רפה ("אלה לא דעותיי"), אבל זה בעיניהם לעג לרש – המציאות הפוליטית בעניינם, הם משוכנעים, כבר קיבלה תפנית לרעה.

 

עם זאת, יש ביניהם כאלה שדווקא מוצאים יתרונות במצב החדש. "ליברמן עושה רק טוב לערבים", אומר פאחים חאג' יחיא, תושב טייבה, ומסביר את ההגיון שמאחורי הדברים: "הוא הופך לגלוי את מה שמדברים עליו בסתר, וזה טוב שהאזרחים הערבים יידעו שהמדינה והממשלה שלהם נלחמות נגדם".

 

אחד מחברי פרלמנט הרחוב שפגשנו, חאלד חאג' יחיא, לא מעלה בדעתו גירושים מהיהודים בנוסח קפריסין. אחרי הכל, הוא נשוי כבר 26 שנה ליהודיה, ולבנותיו התאומות הסטודנטיות קוראים מירב ודנה.

 

אין ספק שליברמן היה שואב עידוד מהחרם המוחלט שהטילו הוריה של אשתו עליה – חרם שלא קהה עם השנים. אפילו כשאחיהם של התאומות, עמיר, בן 22, עמד לאחרונה פנים אל פנים מול סבתו וגילה לה ש"אני הנכד שלך שמעולם לא ראית". היא סירבה לדבר איתו.

 

- אם התסריט הקפריסאי של ליברמן יתממש, הוא יחצה את המשפחה שלכם לשניים.

 

חאג' יחיא: "לעם היהודי יש שכל על הכתפיים, אני לא מאמין שיתנו לליברמן לחתוך לשניים את המשפחה שלי. אף אחד לא יוכל להוציא אותי מכאן, נולדתי פה, ופה גם אמות".

 

בפרלמנט הרחוב, מול הבורות העמוקים בכביש המוזנח, השם ליברמן ממשיך להתעופף לכל עבר: "שקודם ילמד עברית", "הוא בכלל היה חבר בכנופיה", "עברנו את הטורקים, נעבור גם אותו ואתכם".

 

ורק אחמד חאג' יחיא חוזה עתיד שונה: "בעוד חמש שנים יהיה ראש ממשלה, עולה אחר מרוסיה - גאידמק קוראים לו. אולי הוא יהיה טוב לערבים".


פורסם לראשונה 10/11/2006 14:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
טייבה, השבוע. "ליברמן עושה טוב לערבים"
צילום: דלית שחם
צילום: דלית שחם
חאלד חאג' יחיא. המשפחה תחצה לשניים?
צילום: דלית שחם
צילום: דלית שחם
פאחים חאג' יחיא. המדינה והממשלה נגד הערבים
צילום: דלית שחם
צילום: דלית שחם
אחמד חאג' יחיא. ארקדי יעשה את ההבדל?
צילום: דלית שחם
מומלצים