שתף קטע נבחר

הקפאת הקצבאות: "בשבילי, כל שקל חשוב"

דיוני ועדת הכספים בשבוע הבא לקראת אישור חוק התקציב לשנה הבאה, מלווים בחרדות של נתמכי הקצבאות: "בשבילי כל מאה שקל הם עוד לחם וחלב", הסבירה אם חד-הורית. חברי כנסת מבטיחים ללחום נגד הקפאת הקצבאות. פרופ' דני גוטווין מסביר: הטענה שצריך לקצץ ולקצץ היא הונאת הציבור

נכים, אמהות חד-הוריות וקשישים עתידים לשלם את מחיר כוונת משרד האוצר להקפיא את הקצבאות במסגרת תקציב המדינה לשנת 2007. "הפגיעה בחלשים מכוונת. לא מדובר בחוסר ברירה או בטעות, אלא במגמה שמטרתה להיטיב עם בעלי ההון". כך אומר ל-ynet פרופ' דני גוטווין מאוניברסיטת חיפה. ביום שלישי יעמוד הנושא במוקד דיון בוועדת הכספים של הכנסת וח"כים משמאל עדיין מקווים לנצח.

 

חלק מההצעות שבהן תדון הוועדה כוללת את הקפאת קצבאות הנכים. איש מטה מאבק הנכים, יואב קריים, הסביר כי "התקציב הזה ממשיך את מסלול ההידרדרות של השנים האחרונות. מדובר בפגיעה אנושה באנשים עם מוגבלויות, והפגיעה החמורה ביותר היא של ציבור נכי הנפש, שחוק השיקום הופך אותם מבעלי זכות מוקנת לבעלי זכאות תלוית תקציב. זה דבר מסוכן מאוד שעלול להשיב אנשים רבים לכתלי בתי החולים, ולהמשך את תהליך ההדרה של ציבור זה מחוץ לחברה הישראלית".

 

קריים המחיש מה ההשלכה המעשית של המהלך: "בשורה התחתונה ההקפאה גורמת לעוני רב יותר. המחירים עולים אבל הקצבה נשחקת. דוגמה לכך הם מחירי הדלק, שהוא כמו הרגליים שלנו. כאשר אנשים רגילים יכולים ללכת ברגל או להשתמש בתחבורה ציבורית אנחנו חייבים לקנות דלק על מנת לנוע. כך גם לגבי חשמל. אצלנו הצורך במערכת שרירים מאוזנת היא חיונית יותר. אנחנו חייבים טמפרטורה נכונה בכל מי השנה, בקיץ מזגן ובחורף חימום. זה לא מותרות אלא צורך קיומי להשתמש במיזוג אוויר".  

 

פרופ' גוטווין הסביר שהתקציב "נבנה על הונאה. הטענה שצריך לקצץ ולקצץ הוא פשוט הונאת הציבור. בפועל ניתנות הטבות מס לבעלי ההון, וכל הגיון מאחורי הצעד הזה הוא היגיון כוזב, שמבטא סדר עדיפויות ברור. לכן אפשר להגדיר את ההגיון הזה כזדון. פוגעים בדברים היסודיים של איכות החיים ברמה הנמוכה ביותר, הרי לבעלי היכולת מדובר בעצם בפחות ארוחה במסעדת יוקרה. זו חברת ג'ונגל דרוויניסטית שאיבדה את היסודות הבסיסיים ביותר של הגינות אנושית".

 

לדבריו, "המדיניות מדברת על הפרטה ופיטורים. המשמעות היא שאנשים יפוטרו לטובת עובדי כוח אדם וקבלנים וזה שכל העניין יוצא למכרזים זה לא כמו שזה נשמע, המכרזים יהיו רק לקבוצת בעלי ההון מצומצמת. מדובר למעשה בחלוקת נכסי הציבור לבעלי הון. כך בעצם נולדה אליטת ההון".

 

אמהות חד-הוריות נלחמות על כל שקל

סיגל ועקנין, אם חד-הורית לארבעה, יודעת בוודאות שהקפאת קצבאות הילדים תפגע משמעותית במשפחתה. "בשביל כל אחד מדובר בסך הכל במאה או ב-200 שקל, אבל בשבילי זה עוד נעל, עוד בגד, עוד גרב. אנשים אומרים בביטול, 'מה זה מאה שקל?' ובצדק, היום כוס קפה ועוגה במסעדה עולים מאה שקלים. בשבילי זה עוד פעמיים לחם וחלב. לאמהות חד-הוריות זה אלמנטרי ובסיסי ביותר. זה המאבק היום יומי שלנו על כל שקל".

  

תחיה אילני מבאר שבע חגגה השנה את יום הולדתה ה-70. היא לא מצליחה לגמור את החודש בעזרת קצבת הזקנה שלה ושל בעלה. "זה לא רק שהמחירים עולים, אלא שגם הצרכים שלנו כקשישים רק עולים. דברים שלא חשבתי שאצטרך, כמו תרופות או טיפול, עזרה בבית. ככל שעולים בגיל נדרשים להם יותר".

 

לדבריה, "הקצבה היא פשוט בדיחה. אנחנו לא מסתדרים איתה וללא המשפחה מסביב לא היינו שורדים. אנחנו מוותרים על הרבה דברים וכל הזמן אני חושבת איך להמשיך לשרוד. ההרגשה היא שאני במים והראש בחוץ ושעוד טיפה אחת ואני טובעת. זו מחשבה יום יומית, בסופר מרקט הפופיק רועד שהכרטיס לא יעבור, אם צריך להזמין אינסטלטור אני צריכה לבקש כסף מהמשפחה. לא ככה ציפינו להזדקן".

 

איך ינהגו הח"כים ה"חברתיים"?

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) מבטיחה "להיכנס למלחמה בוועדת הכספים". לדבריה, הקפאת קצבאות גורמת לכך ש"הנזקקים לקצבאות הזקנה, הילדים, מקבלי השלמת הכנסה, קצבאות החד הוריות, ניצולי שואה, נפגעי הגזזת אמורים שלם את מחיר המלחמה. זהו רעיון מופרך וחסר צדק". היא הוסיפה: "במקביל נמשכת הרפורמה במס - יותר ויותר ובעלי היכולת יקבלו משכורות גבוהות וגבוהות יותר. במקום להקפיא את הקצבאות היה אפשר פשוט להקפיא את הרפורמה ולהשיג את אותו סכום".

 

יחימוביץ' הביעה צער על חברותה בקואליציה: "הממשלה שלצערי אני חברה בקואליציה שמרכיבה אותה, מעדיפה להכות באומללים ביותר ולהמשיך לצ'פר את בעלי ההון. לזה צריך להוסיף פיטורי המוני עובדים, עובדים סוציאליים, עובדי רווחה, עובדי ביטוח לאומי אנשים שמשתכרים במעט ונותנים שירות לציבור, סגירה של מרכזים לנפגעי נפש סגירת מוסדות לחוסים, הפרטת המוסדות והפקרתם לידי קבלנים פרטיים. כל הרעות החולניות שאני מכירה מתקציב ביבי 2003 נמשכת ביתר שאת בתקציב הזה. כל זה רק על קצה המזלג, יש לנו 80 סעיפים נגדו".

 

היא הבטיחה: "נפעיל לחץ כבד וננהל מלחמה תמידית בוועדת הכספים. לא נוותר על שום סעיף כי רמת הפגיעה היא אבסורדית".

 

ח"כ חיים אורון (מרצ) התחייב אף הוא: "נילחם בכל הכוח האפשרי, נתכונן למרד. אני מקווה שעד אז לא יהיו עוד מפלגות שיקנו אותן וחבריהן יצביעו בעד. אין סיבה לתקציב כזה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אופירה יוחנן וולק
גוטווין. הונאה וזדון
צילום: אופירה יוחנן וולק
צילום: גבי מנשה
קריים. הדלק הוא הרגליים שלנו
צילום: גבי מנשה
צילום: גבי מנשה
יחימוביץ'. מצ'פרים את בעלי ההון
צילום: גבי מנשה
צילום: אלי אלגרט
אורון. נילחם בכל הכוח
צילום: אלי אלגרט
מומלצים