שתף קטע נבחר

התחקיר ממליץ: מסקנות אישיות נגד תא"ל הירש

האלוף במילואים דורון אלמוג יגיש היום את מסקנות החקירה שערך על אירוע חטיפת החיילים שהוביל למלחמת לבנון השנייה. הדו"ח יכלול תיאור עובדתי של השתלשלות האירועים ולצידו יעביר אלמוג גם מסקנות. לפי ההערכות, אלמוג ימליץ על פיטוריו של מפקד האוגדה תא"ל גל הירש, שתחת פיקודו נחטפו החיילים. פורום מטכ"ל ידון בעתידו

מסקנות אישיות ראשונות בעקבות מלחמת לבנון? פורום מטכ"ל ידון היום (יום א') בעתידו של מפקד אוגדת הגליל, תת-אלוף גל הירש, בעקבות תחקיר אירוע החטיפה בגבול לבנון - האירוע שהוביל למלחמת לבנון השנייה לפני ארבעה חודשים בדיוק. עורך התחקיר, האלוף (מיל') דורון אלמוג, יגיש היום לרמטכ"ל את דו"ח צוות החקירה שעמד בראשו ובדק את אירועי החטיפה. לפי ההערכות, אלמוג ימליץ לרמטכ"ל להסיק מסקנות אישיות כנגד כמה קצינים וביניהם גם מפקד האוגדה, תא"ל גל הירש. הדו"ח יוגש היום גם לשר הביטחון, עמיר פרץ.

 

גורמים צבאיים אמרו ל-ynet אמש כי "מדובר בדו"ח חריף שיכלול המלצות נוקבות - הן אישיות והן כלליות". עוד אמרו כי הדו"ח יכלול הערות והמלצות מהרמה הבכירה ביותר ועד רמת הגדוד.

 

האלוף' במיל' אלמוג עמד בראש צוות בירור מקצועי שמינה הרמטכ"ל לחקירת אירועי החטיפה, אירועים שהתרחשו ב-12 ביולי השנה במסגרתם נחטפו אהוד גולדווסר ואלדד רגב, ונהרגו שמונה חיילים אחרים. צוות החקירה בדק גם את האירועים שקדמו לחטיפה, ובהם גם כמה ניסיונות חטיפה קודמים שסוכלו. הדו"ח שיוגש לרמטכ"ל יכלול ניתוח עובדתי בלבד של השתלשלות האירועים. ההמלצה על מסקנות אישיות לא תופיע בדו"ח, אך תועבר בעל-פה לפורום המטכ"ל. ההערכה היא כי בפורום תעלה אפשרות פיטוריו של תא"ל הירש, שתחת פיקודו כמפקד האוגדה אירעה החטיפה. ישנה גם אפשרות שבסופו של דבר תתקבל רק המלצה למנוע את קידומו.

 

דווקא עכשיו: קידום

באחרונה נודע דווקא כי הרמטכ"ל החליט שארבעת מפקדי האוגדות בצה"ל שלחמו בלבנון, ובהם תא"ל הירש, לא יודחו מתפקידיהם למרות שבתחקירים שלאחר הפסקת האש נמצאו כשלים בהתנהלותם. על פי החלטת הרמטכ"ל, מפקד אוגדת הגליל, תת אלוף גל הירש, יסיים את תפקידו בתום שנתיים ואף יקודם וימונה לתפקיד ראש חטיבת האסטרטגיה באגף התכנון. את מקומו אמור היה לתפוס תת אלוף עימאד פארס, המשמש כיום כמפקד אוגדת אדום. תא"ל הירש לא קיבל שנה נוספת בתפקידו, למרות בקשתו להאריך את הכהונה.

 

עם היוודע דבר המינוי, הפעיל שר הביטחון עמיר פרץ שריר - והודיע כי אינו מאשר את המינויים. לאחר מכן נועד פרץ עם הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, והסביר לו כי יגבש את החלטתו בנוגע לסבב המינויים רק לאחר שיוגשו לו סיכומי התחקירים של המלחמה בלבנון.  

 

פרץ הוסיף כי בכוונתו להמתין לסיכומי כל התחקירים של מפקדי האוגדות שלקחו חלק במלחמת לבנון השנייה, כולל התחקירים על פעילות האוגדות (עוצבת האש, עוצבת עמוד האש, אוגדת הגליל ואוגדת עקבות הברזל) וסיכומי הרמטכ"ל, ותחקיר אירוע חטיפת החיילים - התחקיר של האלוף (מיל') אלמוג. בסיום הפגישה החליטו השניים כי יפעלו בשיתוף פעולה לייצוב המערכת הביטחונית לאחר שלאחרונה דווח על מתיחות גבוהה ביניהם.


פורסם לראשונה 11/11/2006 20:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
הירש. המלצה על פיטורים
צילום: זום 77
צילום: חיים צח
דווקא קידם. הרמטכ"ל חלוץ
צילום: חיים צח
צילום: אמיר כהן
מנע את הקידום. פרץ
צילום: אמיר כהן
מומלצים