שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אירופה: עליה באנטישמיות מאז המלחמה בלבנון
  לפי דו"ח שהוצג בכינוס הקונגרס היהודי העולמי בפריז, חלה עליה משמעותית באנטישמיות ברחבי אירופה על רקע המלחמה בלבנון. הנתונים מלמדים על שינוי שחל באוויר מאז הקיץ האחרון, שחדרה גם למגזרים המתונים בחברה האירופית
  דו"ח שהוצג אתמול (יום א') בכינוס הקונגרס היהודי העולמי בפריז, מלמד על עליה באנטישמיות באירופה על רקע המלחמה שניהלה ישראל בלבנון בקיץ. הדו"ח, שחובר בידי הקונגרס היהודי האירופי ובשיתוף קהילות יהודיות מ-25 מדינות ביבשת, מגלה כי היקף השיח בעל האופי האנטישמי הכפיל את עצמו באירופה בקיץ האחרון, וכי בוודאות קיימת אווירה אנטישמית שהיא חמורה ומדאיגה יותר מאשר התקפות אקראיות נגד יהודים ברחוב.

   

  פרופסור דינה פורת, ראש המכון ללימודי האנטישמיות והגזענות באוניברסיטת תל אביב, שהייתה אורחת בכינוס, אמרה כי הנתונים מעידים על שינוי באווירה מאז תחילת קיץ 2006, שמאז חדרה גם למגזרים המתונים בחברה האירופית. פורת הציגה בכינוס קריקטורות אנטישמיות שפורסמו בקיץ האחרון בעיתונות הערבית העולמית, אך גם במדינות כגון נורווגיה, מקסיקו ובריטניה.

   

  ראש ממשלת צרפת, דומיניק דה-וילפן, נשא דברים בפני באי הכינוס ואמר כי צרפת תומכת בישראל נוכח האיומים על ביטחונה. עם זאת הוסיף דברי ביקורת על טיסות ישראל בשמי לבנון. "צרפת ניצבת בנחרצות לצדה של ישראל", אמר והוסיף כי למען ביטחונה של ישראל, יש לסיים את העימות בין ישראל לפלסטינים.

   

  הדוברים בכינוס יצרו זיקה ברורה בין העליה ברגשות האנטישמיים באירופה לבין התבטאויותיו של נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד נגד ישראל. "יש לנו כבר ניסיון", אמר בכינוס רוז'ה קוקרמן, נשיא מועצת הארגונים היהודיים בצרפת (CRIF). "כשמישהו אומר 'אני רוצה להרוג יהודי' צריך להאמין לו. אחמדי-נג'אד משתמש בדיוק באותן מלים בהן השתמש היטלר, כשההבדל הוא שהוא חשוד בהחזקה של נשק גרעיני שלהיטלר לא היה", דברי קוקרמן.

   

  נשיא הקונגרס, אדגר ברונפמן, אמר בנאומו כי השאיפה של איראן להשיג נשק גרעיני היא "הסכנה החמורה ביותר שנתקלנו בה מאז השואה. הכוונות של איראן ברורות: היא רוצה להרוס את ישראל ולשלוט במזרח התיכון... לפיכך, נייטרליות אינה עוד אופציה הנתונה בידי העולם המתורבת", דברי ברונפמן.

   

  הכינוס בפריז הוא הראשון שמקיים הקונגרס היהודי העולמי מזה 50 שנה. משתתפים בו נציגי קהילות יהודיות מ-80 מדינות ברחבי העולם. במסגרת הכינוס החלה גם יוזמה בין-דתית תחת השם "יחד לעבר השלום". ביוזמה נטלו חלק נשיא המועצה המייעצת האיסלמית הצרפתית, דאליל בובאקר, הרב הראשי של צרפת יוסף סיטרוק והארכיבישוף של פריז. "אנו, נוצרים, יהודים ומוסלמים, צריכים להתחייב לחנך למתינות, כך שהשנאה, האנטישמיות והאיסלמופוביה ייעלמו", דברי בובאקר בכינוס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חילול קברי יהודים ברוסיה (ארכיון)
  צילום: אירנה אדלשטיין
  מומלצים