שתף קטע נבחר

ח"כ אריאל: מדיניות צווי ההגבלה - הפקרות

18 מתנחלים קיבלו לאחרונה לידיהם צווים מנהליים ובדיון בוועדת הכנסת היפנו אצבע מאשימה אל הפרקליטות ומערכת המשפט. ח"כ אריאל: "עושים שימוש נלוז בכוח". ח"כ גלאון ממרצ השיבה: למה לא עושים רעש מ-700 פלסטינים המוחזקים במעצר מנהלי?

בדיון טעון בפני ועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת, תקפו היום (ב') אנשי ימין ומשפחות מתנחלים את התנהלות הפרקליטות ומערכת המשפט בנושא 18 הצווים המנהליים שהוצאו לאחרונה כנגד תושבי יהודה ושומרון. הצווים מגבילים את תנועתם של התושבים או לחילופין מונעים מהם להיכנס לאזורים מסויימים בסביבת מקום מגוריהם.

  

חבר הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי) האשים את הפרקליטות כי "תוביל למשבר שבסופו ישכחו את כל מה שטוב ורע. הם לא מידתיים, נוהגים בהפקרות ממדרגה ראשונה, עושים שימוש נלוז בכוח. מדובר בהפקרות והתעללות באנשים".

 

בימים האחרונים מנהלים במועצת יש"ע מאבק באפיקים שונים - משפטיים ופוליטיים - להסרת צווי ההגבלה הדרקוניים, לדבריהם, מעל 19 התושבים. לטענת מועצת יש"ע - אותה ייצג בישיבה היום היו"ר בנצי ליברמן - מדובר בצווים שיש בהם פגיעה בחופש התנועה והעיסוק, יחס מפלה ובוטה והתנכלות כנגד אותם תושבים על רקע פוליטי. "מערכת המשפט והפרקליטות מזלזלות בזכויות האזרח האלמנטריות של תושבי יש"ע, שקיבלו צווי הרחקה מבתיהם, משפחותיהם ומקור פרנסתם", אמר ליברמן. "יש מערכת שנוהגת איפה ואיפה נגד ההתיישבות ונוצר הרושם כאילו דמנו הפקר".

 

כנגד טענותיהם של אנשי הימין, הזכירה חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) כי לא ייתכן להקים מהומה גדולה כל כך סביב חלוקת 19 צווים בשעה שכ-700 אסירים פלסטינים מוחזקים תחת מעצר מינהלי. "אני חייבת לומר שאני מתנגדת לכל שימוש בכלי של מעצר מינהלי ולא חשוב אם מדובר בערבי או ביהודי", אמרה ח"כ גלאון. 

 

עורך הדין שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה, הסביר מה עומד מאחורי חלוקת הצווים לתושבי יהודה ושומרון: "כאשר יש מידע נגד אדם יש לפנינו שתי אפשרויות - הראשונה היא להטיח בפניו את המידע ולחקור אותו, אבל יש מקרים בהם יש מידע שאי אפשר להעביר כדי לא 'לשרוף' את המודיע. כאשר יש חשד להיווצרות תאים לפעילות אלימה או פעילות טרור והמדינה לא יכולה להתעלם מהמידע הזה, החוק מאפשר לנו לעשות מעצרים מינהליים". 

 

עו"ד ניצן הבהיר כי לאנשים המקבלים צווים מינהליים יש אפשרויות רבות חוקיות לערער, אך רבים לא עושים זאת. בתגובה אמרה אשתו של אחד מהעצורים: "כאשר אנחנו מגיעים לבית המשפט מגיע נציג שב"ס שאומר לשופט שהכל חסוי. השופט נעמד דום ולמעשה לא מתקיים שום משפט.

 

"בעלי היה במעצר מנהלי עוד בתקופת הגירוש (ההתנתקות), הגענו לכל הערכאות המשפטיות שבמהלכן יצרו לנו תדמית של פושעים ולא נאמרה לנו סיבה אחד מדוע הוא עצור. ארבעה חודשים בעלי היה בכלא מבלי לדעת מדוע". 

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
מאחז בשומרון. הגבלות תנועה על המתנחלים
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: גיל יוחנן
בנצי ליברמן. נוהגים איפה ואיפה במתנחלים
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אריאל. "התעללות באנשים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים