שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בשדרות מיואשים: עיזרו לפנות תלמידים מהעיר
  בשעה שראש הממשלה, אהוד אולמרט, נפגש עם ארנולד שוורצנגר בלוס אנג'לס, נאלצים תושבי שדרות להתמודד עם בעיות בתי הספר הלא ממוגנים. יו"ר ועד ההורים, בתיה קטר, פנתה לאנשי העסקים ארקדי גאידמק ונוחי דנקנר, וביקשה לסייע לה להוציא את התלמידים לנופש. בינתיים, סוללות התותחים שירו בעבר שותקות - בגלל האירוע בבית חנון

  מי יעזור לתושבי שדרות? עוד שתי רקטות קסאם נחתו אמש (יום ד') סמוך לשדרות ולקיבוץ מפלסים, ולא גרמו לנפגעים. זאת, לאחר שבשעות הבוקר נהרגה תושבת שדרות, פאינה סלוצקר בת 57, מאבטחו של עמיר פרץ איבד את רגליו ועוד נער בן 17 נפצע קשה. באין מענה לבעיית הקסאמים, וכאשר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושריו נפגשים עם ארנולד שוורצנגר בלוס אנג'לס - תושבי שדרות לא יודעים אם לשלוח את ילדיהם ללימודים בבתי הספר הלא-ממוגנים.

   

  יו"ר ועד ההורים העירוני, בתיה קטר, סיפרה ל-ynet שפנתה לאנשי עסקים ובראשם ארקדי גאידמק ונוחי דנקנר בבקשה לסייע להוציא את ילדי שדרות לנופש, במקום ללכת לבתי הספר הלא-ממוגנים.

   

  בעיית מיגון בתי הספר התגלגלה לבג"ץ, שם נזפה נשיאת בית-המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, במדינה: "עשרות גני ילדים עדיין לא ממוגנים. לא מתקבל על הדעת שבגלל קסאמים יסגרו את בתי-הספר. עובדתית, חיי אדם בסכנה". בייניש הוציאה צו על תנאי והורתה למדינה לנמק מדוע לא יושלם תהליך המיגון בפרק זמן קצר יותר, ולמה לא ימירו את שיטת המרחבים המוגנים לשיטת מיגון מלאה.  


  פינוי פצועים לבית החולים ברזילי (צילום: par)

    

  יו"ר ועד ההורים הוסיפה כי עדיין לא ברור אם הלימודים יתקיימו הבוקר כסדרם. "אנחנו מקווים שצה"ל ייכנס הלילה למתקפה ברצועה, כי אחרי יום כזה זה מתבקש מאוד. אם צה"ל יתחיל בפעולה לא נשבית את מערכת החינוך אלא נפעל כמו במבצע 'ענני סתיו', כאשר עבדנו מול הנחיות צה"ל במהלך המבצע. אם יתברר לנו שאין שום פעולה - כנראה שלא תישאר לנו ברירה אלא להשבית את מערכת החינוך ונודיע על כך בבוקר".

   

  ועד ההורים בראשותה של קטר פנה לאנשי עסקים כדי לסייע להוציא את הילדים מהעיר. "המתח הביטחוני גדול מאוד וזה משפיע מאוד על הילדים בעיר, לכן ביקשנו להוציא עכשיו את הילדים להפוגה מהלימודים, לנופש וכדומה ואני מקווה שהם ירימו את הכפפה".

    

  שר הביטחון, עמיר פרץ, שוחח עם ראש עיריית שדרות, אלי מויאל: "שוחחנו שיחה קצרה על אירועי היום ועל מה שקורה בעיר", סיפר מויאל ל-ynet, "הוא אמר לי שמוכרחים להפסיק את ירי הרקטות ואני כמובן מסכים עימו". מויאל נזהר מלבקר את הצבא ומערכת הביטחון, לאחר שבעבר קרא לפעולה נחרצת יותר ברצועת עזה. 


  הקבר הטרי של פאינה מכוסה זרים (צילום: איי.פי)

   

  סוללות התותחים שותקות 

  סוללות התותחים שרעמו בעבר לאחר כל ירי של קסאם, שותקות עכשיו אחרי האירוע הקשה בבית חנון, למורת רוחם של התושבים בשדרות. יושב ראש מטה המאבק בעיר, אלון דוידי, אמר כי הוא וחבריו ישובו להיאבק ולמחות, "חוסר התגובה מראה עד כמה שר הביטחון הוא מריונטה של אולמרט. אנו חשים כמו ברווזים במטווח וקורבנות של החידלון של מערכת הביטחון והעומד בראשה, אנו בהחלט נגיב. זה היה אחד הימים הקשים שלי", אמר.

   

  בעיריית שדרות מחכים עדיין להנחיות מערכת הביטחון בדבר הנחיות למחר לימודים בבתי הספר, העסקים בעיר וכדומה. "בינתיים ללא הנחיות השגרה עד כמה ששיגרה בעיר הזו יכולה להיות, תימשך", אמר מויאל.

   

  יש להניח שהורים רבים לא ישלחו את ילדיהם הבוקר לבתי הספר. עם תחילת הירי מיהרו תושבים רבים לבתי הספר, והוציאו את ילדיהם. מנהל בית הספר "יסודי התורה" פנה לנציגת ההורים בבית הספר, רינה מור-יוסף, וביקש את רשותה לשלוח חצי מהתלמידים ללמוד בנתיבות. "הוא אמר לי שהוא לא מוכן לקחת סיכון", סיפרה מור-יוסף ל-ynet, "ולכן ישלח מחצית מהתלמידים ילמדו בנתיבות והחצי הנותר ילמד לפחות בכיתות ממגונות. אני כמובן תמכתי במהלך הזה, וזה מאוד מתבקש ביום כזה לאחר הדיון בבג"ץ והודעת המדינה שהיא יותר ממעליבה".

   

  מויאל סיכם: "אני שב ואומר גם לתושבים שמביעים מחאה - זה יהיה יותר קשה, זה לא נגמר ועלינו להתכונן לכך, האפשרות לעזוב לא קיימת מבחינתי".

   


  פורסם לראשונה 15/11/2006 21:51

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בשדרות מיואשים: עיזרו לפנות תלמידים מהעיר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איי פי
  הלווייתה של פאינה סלוצקר
  איי פי
  שילמה בחייה
  צילום רפרודוקציה: גדי קבלו
  צילום: עוז מועלם
  פנייה לגאידמק
  צילום: עוז מועלם
  אולמרט נפגש עם שוורצנגר
  צילום: לע"מ
  מומלצים