שתף קטע נבחר

על סף גירוש: "ענדתי צלב, אבל אני יהודייה"

צעירה מאוקראינה ביקשה בשנת 2004 להצטרף לאמה ואחותה היהודיות שעלו לפניה לארץ. הפקיד החתים אותה על טפסים לפיהם היא נוצריה, לאחר שהבחין בצלב על צווארה, ואמר לה לטענתה שהדבר "יעזור לך בארץ". כעת היא בסכנת גירוש, ובג"ץ בתמונה. "אני מרגישה נורא, אני יהודיה, וזו הארץ שלי"

אנה תלך? אנה גרסימוב, בת 24, חוששת שתגורש בקרוב מהארץ, והכל משום שבמשרד הפנים מתעקשים שהיא המירה את דתה לנצרות. לאחר שאמה ואחותה היהודיות עלו לארץ לפניה, היא חוששת כעת שתיאלץ להיפרד מהן.

 

סיפורה של גרסימוב החל כשהחליטה להישאר באוקראינה וללמוד כלכלה, בעת שאמה ואחותה עלו בשנת 2001 לארץ, והשתקעו בראשון לציון. לדבריה, בגלל האנטישמיות באוקראינה, היא ביקשה להסוות את יהדותה, וענדה שרשרת ועליה צלב. אבל כשביקשה אשרת עלייה, זה לא כל כך עזר לה.

 

לטענתה, נציג הקונסוליה הישראלית הבחין בצלב המוזהב בתמונת הפספורט, וסירב להאמין שעומדת בפניו יהודיה לכל דבר. לדבריה, הפקיד איים עליה שלא יורשה לה לעלות לארץ. לאחר שנזף בה, לטענתה, הוא "יעץ" לה להודות כביכול בהטבלתה כשהייתה פעוטה כבת שלוש בידי אביה הנוצרי. "בישראל לא מחשיבים את ההטבלה אם היא נעשית בגיל כה צעיר", אמר לה הפקיד, "כדאי לך לחתום על הצהרה ברוח זו, זה יעזור לך". היא חתמה בלי להבין לטענתה על מה היא חותמת, כדי להביא לאישור מהיר של מסמכי העולה שלה - והודתה כביכול בנצרותה.

 

כשהגיעה בשנת 2004 לארץ, נתקלה גרסימוב בסירוב מצד רשויות ההגירה לדון ולאשר את עלייתה. לדברי עורך דינה, אליעזר גריסרו, לא עזרו לה תחנוניה, ולא בקשות או הסברים. גם מסמכים רשמיים המוכיחים את יהדותה - כמו תעודות לידה, נישואין ופטירה של נשות המשפחה - שאותם הגישה למינהל האוכלוסין שדן בבקשותיה - לא עזרו.

 

לפני כמה חודשים אף הגיעה הודעה של כנסייה באוקראינה ובה מוכחש מכל וכל שנערה בגילה ובפרטיה של גריסמובה הוטבלה אי פעם לנצרות בתחומה. ביום רביעי האחרון עתר עו"ד גריסרו להוצאת צו על תנאי שימנע את גירושה של גריסמוב.

 

שופט בית המשפט העליון, סאלים ג'ובראן, שדן בעתירה הוציא צו ביניים המונע את גירושה לעת עתה, וצו על תנאי המורה לפרקליטות להשיב לעתירה תוך 60 יום.

 

גריסמוב אמרה כי "אני מרגישה נורא, זו הארץ שלי המדינה שלי, בסך הכל רציתי לעשות באוקראינה תואר בכלכלה כדי למצוא עבודה טובה בישראל ולהצטרף למשפחתי. זה גורם לי ולמשפחתי צער רב כי אני יהודייה וזאת ארצי. לא ידעתי ממש על מה חתמתי, הפקיד אמר לי שזה יעזור לי לעלות לארץ ואני האמנתי לו. הוא יהודי ואני יהודיה לא חשבתי שהוא לא פועל לטובתי. בינתיים משפחתי דואגת לשלומי ואני כרגע גרה איתם בראשון ועובדת בשטיפת רצפות, כי בנוסף לא נותנים לי אישור עבודה. אני מפחדת שבעוד חודשיים אגורש מכאן ואני לא יודעת מה לעשות".

 

ממינהל האוכלוסין נמסר בתגובה כי "מהמסמכים שהוצגו בפנינו, בכללם המסמכים שהועברו על ידי ישראל, עולה כי גרסימוב המירה את דתה ועל כן חל עליה הסייג לחוק השבות. מסיבה זו סורבה בקשתה והתשובה המפורטת תימסר בבית משפט". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנה גרסימוב
צילום: עמית שאבי
הפרשה התגלגלה לבג"ץ
צילום: עמית שאבי
מומלצים