שתף קטע נבחר

מהומה בכנסת: נדחה הדיון בחוק בני הישיבות

ברק איים על החרדים - והוראת השעה שמאפשרת את אי גיוס בני הישיבות לא עלתה לדיון בכנסת, בניגוד למתוכנן. החרדים כועסים, מאחר שהצבעה על החוק הייתה עשויה למנוע התערבות של בג"ץ. אופיר פינס: "הראינו שגם אנחנו יכולים לסחוט את החרדים". גם בשינוי זועמים, מפני שקיוו שהכנסת תצביע נגד החוק. "ראש הממשלה הוא מהיום פושע", טוען ח"כ פריצקי

גיוס בני הישיבות חוזר לכותרות: בניגוד לציפיות, הכנסת לא אישרה אמש (יום ב') את המשך הוראת השעה שמאפשרת לא לגייס את בני הישיבות לצה"ל. למעשה, הנושא כלל לא עלה לדיון.
לפי הצעת החוק שהיתה אמורה לעלות לדיון, נשאר הסטטוס-קוו בנושא גיוס בחורי הישיבות במשך כשנה, ובמהלכה יחוקק בשלבים חוק טל, שמאשר למעשה את אי הגיוס של בני הישיבות, בהתאם לשורת תנאים אותם גיבשה בזמנו "ועדת טל". תוקפה של הארכה שהעניק לבג"ץ למדינה להסדיר את הנושא פג ביום שישי, והחרדים חוששים כי בג"ץ יורה לגייס את בני הישיבות בזמן הקרוב.
החרדים קיוו להעביר כבר אמש את הוראת השעה, כדי שבג"ץ יקבע בדיונו, כי מאחר שהכנסת החלה בהליכי חקיקה, הוא מעניק לכנסת ארכה נוספת כדי לסיים את ההליך.
בג"ץ התערב בראשונה בנושא בעקבות עתירות שטענו כי ההסדר הקיים בנושא אינו חוקי. בג"ץ קיבל את הטענות והורה לכנסת לפעול לחקיקה בעניין, ובשל כך הוקמה ועדת טל.
בדיון האחרון בנושא בג"ץ הודיע כי לא ייתן ארכות נוספות לכנסת, והדגיש כי המצב הקיים אינו חוקי. אבל בשבוע שעבר, אהוד ברק, שהודה בימים האחרונים כי טעה בדרך בה טיפל ברפורמה האזרחית, ביקש מבג"ץ אורכה נוספת, שטרם ברור אם תינתן.
היום שינה ברק את עמדתו בנושא שוב, והודיע לש"ס וליהדות התורה, כי אם יעלו את הוראת השעה להצבעה היום במליאה, הוא יורה ליו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה, השר יוסי ביילין, למשוך את חוק טל במלואו.
רה"מ רצה, לטענת החרדים, להענישם על תמיכתם ב"חוק נתניהו", שיאפשר לראש הממשלה לשעבר לרוץ בבחירות הקרובות. יו"ר הקואליציה, אופיר פינס, אמר הערב: "סוף סוף הוכחנו שלא רק החרדים יכולים לסחוט אותנו, אלא גם אנחנו יכולים לסחוט את החרדים".
כשהודיע יו"ר הכנסת אברום בורג על ההחלטה, פרצה סערה במליאה. ח"כים משינוי ומרצ, שקיוו להשיג רוב נגד הוראת השעה, דרשו להעלות את החוק להצבעה ומייד, ולראות בה הצבעת אי אמון. "מה שקרה כאן עכשיו הוא מחטף וחרפה, אתם מתייחסים לחיילים כאל סוג ב'", צעקה יו"ר סיעת מרצ, זהבה גלאון. "אי אפשר שלא לגנות עסקאות שנעשות בחיי חיילים", מחה יו"ר שינוי טומי לפיד.
ח"כ מאיר פורוש מיהדות התורה אמר כי "מבחינתנו שיעלו את החוק עכשיו, הרי זה מה שרצינו. הסכמנו לדחות את הוראת השעה רק כי איימו עלינו". יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר גם הוא כי מבחינתו ניתן להצביע על הוראת השעה כבר עכשיו. "מדהים אותי ששינוי ומרצ משתפות פעולה כשהן כלל אינן מבינות על מה הן מדברות" אמר ישי. בשינוי לא ממש הסכימו. "רה"מ הוא מהיום פושע, וצריך להגיש נגדו תלונה במשטרה", אמר ח"כ יוסי פריצקי משינוי.
בעקבות משיכת החוק הגישה סיעת "שינוי" הצעת אי אמון בממשלה. ח"כ פריצקי טוען שכיוון שהתפטרות ראש הממשלה נכנסת לתוקפה היום, וההצעה הוגשה אתמול - היא תהיה תקפה, והכנסת תוכל להצביע עליה ולפזר את עצמה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
איים על החרדים. ברק
צילום: רויטרס
אתר הכנסת
כועס על ברק. פרוש
אתר הכנסת
משה שי
לא מבין את שינוי. ישי
משה שי
אתר הכנסת
חושב שברק פושע. פריצקי
אתר הכנסת
מומלצים