שתף קטע נבחר

גילרמן: האו"ם נפל בן ערובה לכוחות הרשע

העצרת הכללית של האו"ם צפויה להחליט על הקמת "ועדה לבדיקת העובדות" של התקרית בבית חנון. ככל הנראה, האיחוד האירופי יתמוך בהצעה. שגריר ישראל באו"ם דחה את הדרישה ואמר: "כוחות הרשע לקחו את העצרת הכללית כבת ערובה. המושב הזה הוא ביזוי וניצול ציני של האו"ם"

העצרת הכללית של האו"ם, שבה נידונה הלילה (שבת) ההצעה הערבית נגד ישראל בעקבות ההרג בבית חנון נסתיימה. עם זאת, ההצעה טרם עלתה להצבעה, מפני שהאמריקנים דורשים לבדוק מהיכן יושג המימון לוועדת החקירה לאירוע. למרות הדחייה, צפויה הצבעה נגד ישראל במשך הלילה.

 

האיחוד האירופי צפוי לתמוך בהצעת ההחלטה הערבית נגד ישראל בעצרת הכללית, אחרי שנוסח רוכך. לפי ההצעה, תמונה "ועדה לבדיקת העובדות" של התקרית בבית חנון, בה נהרגו 19 פלסטינים. ההצעה הוגשה על-ידי מדינות ערביות, שביקשו לעקוף את הווטו שהטילה ארצות הברית על החלטה בנושא במועצת הביטחון. ההערכה היא כי בסופו של דבר תתקבל ההצעה ברוב גדול.

 

שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, התבטא בחריפות נגד ההצעה ואמר כי "כוחות הרשע לקחו את העצרת הכללית כבת ערובה. המושב הזה הוא ביזוי וניצול ציני של האו"ם. הקורבנות שעליהם הם מדברים על קורבנות של הרשות הפלסטינית. ברגע שייפסק הטרור, ייפסק גם ההרג".

 

גילרמן הזהיר כי "כל מי שייתן ידו להחלטה זו יהיה שותף לטרור. אם אתם הייתם מותקפים, מה הייתם עושים?" השגריר הישראלי פנה בציניות לנציג הצרפתי ואמר "אם עיר בצרפת היתה מופגזת מעבר לגבול, הייתם שולחים להם פרחים? בהצעה הזו אתם שולחים פרחים לטרוריסטים, שיונחו מחר על קברו של החלל הישראלי הבא".

 

שגריר ישראל באו"ם הפנה אצבע מאשימה לעבר קטאר ואמר כי היא דחפה לכינוס דחוף של העצרת דווקא בסוף השבוע - בשל ידע מוקדם שהיה לה על "מגה-פיגוע" פלסטיני המתוכנן בשטח ישראל. לטענתו הנציגים של קטאר פעלו בחופזה, כדי שפיגוע נגד ישראל לא יבלום את הצעת ההחלטה שלהם - הקוראת לגנות את ישראל.

 

המשקיף הפלסטיני באו"ם, ריאד מנצור, אמר במהלך הדיון כי זו הפעם ה-31 שארה"ב הטילה וטו על החלטות הקשורות לפלסטינים. "השימוש החוזר בווטו שולח מסר מוטעה לישראל והיא ממשיכה לבצע פשעים". המשקיף הפלסטיני האשים את ישראל בביצוע "פשעי מלחמה" ובביצוע "טבח בית חנון".

 

האירופים ריככו את נוסח ההחלטה

נוסח ההחלטה רוכך ביממה האחרונה כדי לאפשר לכמה מדינות אירופיות להצטרף לרוב האוטומטי של המדינות הערביות, המוסלמיות ומדינות העולם השלישי. אולם חלק ממדינות אירופה הודיעו כי הן יימנעו בהצבעה, בגלל שמדובר בניצול ציני של הרוב האוטומטי של אותן מדינות בעצרת האו"ם, שמטרתו לקבל החלטת הצעה לא מאוזנת. בכך, אחרי תקופה שקטה יחסית, חזר אמש האו"ם להיות זירה עויינת לישראל - הנשלטת על ידי רוב אוטומטי של יותר ממאה מדינות המסוגלות להעביר כמעט כל החלטה.

 

זמן קצר לפני תחילת הדיון התכנסו השגרירים של מדינות אירופה בניסיון לקבל החלטה שתאפשר להם להצביע כגוש אחד. ישראל קיוותה עד הרגע האחרון לפיצול בהצבעה של מדינות אירופה.

 

בנוסח ההחלטה גונתה פעולת צה"ל בבית חנון, אבל לפי דרישת מדינות אירופה יש גם גינוי לירי הקסאמים. בניגוד לנוסח הקורא להקמת מנגנון להגנה הומניטרית על האזרחים הפלסטינים מפני צה"ל, שונה הנוסח "לבדוק את האפשרות" להקמת מנגנון כזה תחת פיקוח הקוורטט. המשמעות המעשית היא שלא יוקם מנגנון כזה בגלל כוח הווטו שיש לארצות הברית בקוורטט.

 

מדינות ערב שינו את הנוסח מ"לגנות" את השימוש הבלתי פרופורציונאלי בכוח של ישראל  - למילה "להצטער". במושגים דיפלומטים זהו ריכוך משמעותי של הנוסח, אבל ישראל נלחמת דיפלומטית גם בנוסח זה.

 

ההחלטה של עצרת האו"ם היא מסלול עוקף מועצת הביטחון. בפרשת בניית הגדר למשל, הצליחה ישראל למנוע ממועצת הביטחון לדון בנושא והערבים בתגובה פנו לעצרת הכללית, שמינתה רשם לבדוק את הנזקים הכספים לפלסטינים עקב הקמת הגדר. העצרת הכללית תוכל להחליט על שיגור משלחת לבדיקת העובדות בבית חנון ולבקש לקבל דיווח על המסקנות. רק למועצת הביטחון של האו"ם יש סמכות להחליט החלטה ביצועית, על פי סעיף 7 של אמנת האו"ם.

 

 


פורסם לראשונה 17/11/2006 19:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
גילרמן. ניצול של ציר הרשע
צילום: ירון ברנר
צילום: איי אף פי
עצרת האו"ם. צפוי רוב להקמת ועדה
צילום: איי אף פי
דם בבית חנון
צילום: איי אף פי
מומלצים