שתף קטע נבחר

ליברמן: הנהגת חמאס חייבת להסתלק לגן עדן

השר לעניינים אסטרטגיים פרס בראיון ל"קול ישראל" את משנתו לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לדבריו, אבו מאזן לא רלוונטי, מפת הדרכים רק תביא לעימותים קשים יותר וציר פילדלפי חייב להיות בשליטת צה"ל: "צריך להתרכז באלו שיש להם מה להפסיד - כל צמרת החמאס והג'יהאד האיסלאמי. צריך לפגוע בהם אישית, ברכושם ובחשבון הבנק שלהם"

השר לעניינים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן, אמר היום (שבת) כי על ישראל להתעלם מהנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), משום שהוא אינו רלוונטי ולשלוח את הנהגת חמאס לעולם שכולו טוב. הוא הוסיף כי הליכה בעקבות מפת הדרכים האמריקנית רק תחריף את העימותים וציין שציר פילדלפי חייב להיות בשליטה ישראלית כדי למנוע הברחות.

 

בראיון ל"קול ישראל" הציע ליברמן שורה של צעדים המתבססים על אמונתו כי הפלסטינים אינם מעוניינים בהקמת מדינה משלהם, כי אם בהריסתה של ישראל. "חייבים להחזיר את השליטה על ציר פילדלפי", אמר בראיון, "יש טונות של טילים, מאות מיליוני דולרים מוברחים לרצועה. כולם נכשלו - המשקיפים הבינלאומיים, המצרים - לכן, חייבים להחזיר שליטה".

 

"המשך של הסכמי אוסלו ומפת הדרכים יובילו אותנו לסיבוב נוסף של עימותים, עקוב יותר מדם, ובסופו של דבר נמצא עצמנו במבוי סתום גדול יותר אפילו מזה הנוכחי", מזהיר ליברמן, "זה מעמיד את עתידנו בסכנה".

 

על סבל האוכלוסיה האזרחית ברצועה אמר ליברמן: "אין טעם לפגוע במחנות פליטים ובבית חנון וכל אלו. לאותם אנשים, שחיים על עשרה שקלים ביום, אין מה להפסיד. כשהם נהרגים, הם מתגייסים בהתלהבות. צריך להתרכז באלו שיש להם מה להפסיד - כל צמרת החמאס והג'יהאד האיסלאמי. צריך לפגוע בהם אישית, ברכושם ובחשבון הבנק שלהם. אנחנו פוגעים בדגי רקק. איסמעיל הנייה, מחמוד א-זהאר - כולם מסתובבים חופשי". וכיצד הוא מציע לנהוג במנהיגי החמאס והג'יהאד האיסלאמי? "הנהגת החמאס חייבת להסתלק, ללכת לגן עדן, ופה לא יכולה להיות שום פשרה", פוסק ליברמן.

 

"תמיד פגענו במקומות לא נכונים ונזהרנו לא לדבר עם האנשים הנכונים", ממשיך ליברמן ומתייחס גם אל חלקיה האחרים של הרשות. "צריך לטפל אחרת ביהודה ובשומרון, גם שם יש פרטנר שהוא פרטנר אמין ביותר שהוא ירדן. צריך לומר שאבו מאזן איננו רלוונטי ולהתעלם ממנו. הוא רק מסיט את דעתנו. הוא שנוא בתוך הרשות הפלסטינית. אין לו שום סמכות, שום כוח, שום עוצמה. צריך להסביר את זה לכל הקהילה הבינלאומית. אני מאמין שיש שם אנשים נורמליים שרוצים לטפח שכנות טובה, מערכת חינוך, מערכת בריאות. גם בשיפור המצב הכלכלי יש מה לעשות שם. צריך להפיק לקחים מאוסלו, מהיציאה מעזה, ממה שקרה אחרי ההתנתקות. בלי להפיק לקחים, אי אפשר להמשיך הלאה".

 

מקבל חיזוק, מבית ומחוץ

חברי הכנסת יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו) ומתן וילנאי (עבודה) נאמו הבוקר ב"שבת תרבות" בבאר שבע וחיזקו את דבריו של ליברמן בכל הנוגע למדיניות החיסולים של צה"ל. לדברי אהרונוביץ', ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, אחראי לירי הקסאמים על שדרות ולכן "עליו לשלם את המחיר. יש לחסל אותו מחר ולשלוח אותו לגן עדן".

 

לדבריו, ישראל מגיבה באיחור למעשי החמושים הפלסטינים. "אנחנו גיבורים אחרי מעשה, מצפים לקורבנות ורק אחר כך מכניסים כוחות". במקביל, המצרים לטענתו עוצמים את עיניהם. "הם טוענים שהם עושים אבל לא עושים כלום, ולעזה נכנסים רובים וטילים ממצרים".

 

גם וילנאי קורא להמשיך ולחסל את מנהיגי הטרור. "אני לא בטוח שהנייה הוא הכתובת, אבל כל מי שידיו בטרור, יש לחסלו. מה שקורה עם הפלסטינים זו טרגדיה, ומהטרגדיה הזו אנחנו סובלים. אבו מאזן מגלה רפיסות, הוא חלש".

 

חבר הכנסת מהעבודה טוען עוד כי לפעול ברצועה ולא להמתין לירי הרקטות. "המלחמה צריכה להיות רצופה. יש להילחם בעזה וצריך לעשות זאת יותר". את דבריו סיכם בכך שרק מאמץ משולב יישא פרי. "המצרים מודעים למה שקורה בעזה אך לא עושים דבר. רק פעולה משולבת עם מצרים ולחץ מצד ארצות הברית יביאו לפתרון המצב".


פורסם לראשונה 18/11/2006 13:36

 

השתתפה בהכנת הידיעה: ענת ברשקובסקי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השר ליברמן. החמאס על הכוונת
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
הנייה. "לשלוח אותו לגן עדן"
צילום: רויטרס
מומלצים