שתף קטע נבחר

גדעון לוי בהפגנת שמאל: לנו יש הרוגה, להם 80

כ-400 פעילי שמאל השתתפו בהפגנה שארגנה תנועת "שלום עכשיו" במחסום ארז, בקריאה למשא ומתן ישראלי-פלסטיני. "שדרות מבכה הרוגה אחת בעוד שבבית חנון מבכים 80 הרוגים", אמר העיתונאי גדעון לוי. סופיין אבו זיידה, מראשי הפתח, אמר למתכנני המבצע הצבאי הבא: "ניסיתם בעבר, אבל זה לא יעצור את הקסאמים"

כ-400 פעילי שמאל הפגינו היום (שבת) במחסום ארז שבצפון רצועת עזה, בקריאה לנהל משא ומתן עם הרשות הפלסטינית. בהפגנה, אותה ארגנה תנועת "שלום עכשיו" תחת הכותרת "רק משא ומתן יעצור את הקסאם", אמר העיתונאי גדעון לוי כי אין מקום להשוואה בין שדרות לבית חנון. "שדרות מבכה הרוגה אחת בשעה שבבית חנון מבכים 80 הרוגים".

 

סופיין אבו זיידה, מראשי הפתח, לא הורשה להיכנס לשטח ישראל ולכן נשא דברים באמצעות טלפון סלולרי שקורב לרמקול. לטענתו, הפתרון אינו טמון בדרך הצבאית. "למי שמתכנן את המבצע הצבאי הבא, חומת מגן 2 או 10, נאמר 'ניסיתם את זה אלפי פעמים. זה לא יעצור את הקסאמים. הפתרון היחיד הוא שתי מדינות לשני עמים'". גם חבר הכנסת חיים אורון (מרצ) נכח באירוע וקרא לצה"ל שלא להכניס חטיבות לעיירה.


אנרכיסטים על הטנקים של צה"ל (צילום: אמיר כהן) 

 

במהלך ההפגנה השתלטו כ-30 מפעילי תנועת "אנרכיסטים נגד הגדר" על שני טנקים צבאיים שעמדו ריקים בסמוך לגדר המערכת. לדבריהם, מטרת הפעולה היתה "לעצור את פשעי המלחמה והמדיניות של צה"ל". כוחות צבא ומשטרה שהגיעו למקום השתלטו על המפגינים והרחיקו אותם מהטנקים.

 

מספר פעילי שמאל נוספים הגיעו בשעות הצהריים לשטח בו נמצאים כוחות צה"ל צפונית לקיבוץ ארז. הפעילים שפכו צבע אדום על מספר משוריינים של צה"ל ותלו במקום תמונות של ילדים שנפגעו במהלך פעולות צה"ל ברצועת עזה. למקום הוזעקה המשטרה, אך לפי שעה אין עימותים בין החיילים לבין פעילי השמאל, שמבקשים למחות על הפעולות של צה"ל ברצועה.

 

"תושבי שדרות לא מאמינים במבצעים"

מארגני ההפגנה עברו בשדרות בדרכם למחסום ארז וניסו לצרף אליהם תושבים, אך מעטים יצאו מבתיהם. למרות זאת, מזכ"ל התנועה יריב אופנהיימר, אמר כי יש בידו מידע לפיו תושבי האזור קצו במבצעים הצבאיים, ואינם מאמינים שאלה יפסיקו את מטחי הקסאמים על העיר וסביבותיה.

 

"אנשים שהביעו תמיכה היססו להגיע להפגנה, אבל אנחנו לוקחים בחשבון שזה אולי כתוצאה מהעובדה שזה יעלה את זעמם של יתר תושבי העיר המרגישים מאוימים בכל יום". אופנהיימר ציין גם שהנסיעה בשדרות הייתה קצרה במיוחד בשל רגישות התושבים לשמירת השבת.

 

"למען ההגינות אציין שדווקא האירועים בבית חנון הם אלה שהביאו אותנו לרעיון ההפגנה, אולם אחרי המטח הקטלני שספגה שדרות השבוע, אנחנו קודם כל חושבים על תושבי שדרות", סיכם אופנהיימר והוסיף שתנועתו מתכננת פעילויות נוספות באזור. "נמשיך עד שאנשי שדרות עצמם יצטרפו לדרכנו, כי כבר עכשיו ברור לכולם שמדובר במעגל שלא נגמר. אני מקווה שאנחנו לא תופסים את צה"ל לפני מבצע נוסף שאין לו שום תוכלת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
גדעון לוי (ארכיון)
צילום: אמיר כהן
בובות של הרוגים ליד החיילים
צילום: אמיר כהן
צבע אדום על הטנקים
צילום: אמיר כהן
מומלצים