שתף קטע נבחר

"הצעת הרב עמאר - שומרת על אחדות העם"

חבר הכנסת זבולון אורלב בירך על יוזמת הרב הראשי לישראל להחמיר את נושא הגיור. הצעת החוק שהגיש הרב לראש הממשלה, עליה פורסם לראשונה ב-ynet, הרגיזה את החוגים הרפורמים: "זו הצעה מופרכת ואנטי יהודית"

הצעת החוק של הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, להחמיר בנושא הגיור ולתקן את חוק השבות, גררה תגובות מצד חוגים דתיים וחרדיים - חלקם מתנגדים לה וחלקם רואים בה צעד חשוב לחיזוק מעמדה של הדת במדינה.  יו"ר המפד"ל, חבר הכנסת זבולון אורלב, אמר הערב כי ההצעה, עליה פורסם לראשונה ב-ynet, "שומרת על אחדותו של העם היהודי ותמנע את הפילוג שייגרם במידה ויוכרו גיורים רפורמיים".

 

ח"כ אורלב מוסיף כי "הצעת החוק גם סותמת פרצות של גיורים שנועדו לשם הגירה וכדי למצוא מקלט חמים בחיק העם היהודי ומדינת ישראל. ההצעה היא מבחנה האמיתי של ש"ס, השותפה בממשלת אולמרט, ואישורה יקבע אם יש למפלגה השפעה על דמותה וזהותה היהודית של מדינת ישראל".

 

מטרת הצעת החוק היא למנוע מצב בו יוכר הגיור הרפורמי לצורך חוק השבות ומתן אזרחות - למשל עבור תושבים שאינם יהודים או עובדים זרים - וזאת בכל הרמות. כבר ביום ראשון בערב הניחהּ הרב עמאר על שולחן ראש הממשלה במטרה שתהפוך להצעת חוק ממשלתית. ברבנות הראשית מגדירים את ההצעה כ"מהלך שבא לבלום מצב שבמדינת ישראל יהיו שני עמים". בין היתר, מציע הרב עמאר לערוך תיקון בחוק השבות אשר במסגרתו יימחקו המילים "או שנתגייר". הרב עמאר מציע שהגיור לא יקנה עוד את "זכות השבות" אוטומטית מתוקף כל גיור שהוא, בין אם הוא אורתודוכסי, רפורמי או קונסרבטיבי.

 

הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית הגיב בזעזוע לדברים: "זו הצעה מופרכת ואנטי יהודית, ניסיון נואל להקים לתחייה את חוק ההמרה ולהצית מחדש את התבערה בעולם היהודי. מצער לראות שבשם ההגנה על המונופול האורתודוכסי מוכנה הרבנות הראשית לפגוע בערכי יסוד יהודיים, כגון הקביעה שאין כל מקום לאבחנה בין גר לבין מי שנולד כיהודי".

 

קריב הוסיף בשיחה ל-ynet: "אנו מקווים שראש הממשלה, שרק עתה הופיע בפני נציגי הקהילות היהודיות בצפון אמריקה, ידחה

בשתי ידיים את הצעת הרב עמאר ולא ייתן ידו לקרע בין יהדות התפוצות לישראל ולהעמקת השסעים בעם הישראלי".

 

מן התנועה המסורתית (הקונסרבטיבית) נמסר בתגובה להצעה: "הרב עמאר מנסה לעקוף את החלטות בג"ץ שהביאו להתקדמות והכרה בשוויון בין הזרמים ביהדות. הצעתו מוכיחה שוב כי מסוכן להשאיר את הכוח בנושאים אלה בידי המונופול האורתודוכסי. חשוב לרב עמאר יותר לפגוע במעמדם של הקונסרבטיבים והרפורמים מאשר לעזור לאלפי אנשים שרוצים להיות חלק מהעם היהודי".

 

הרב אנדי סאקס מהתנועה המסורתית הוסיף: "זוהי שלילת היהדות בתפוצות. הרב עמאר פוסל את זכותם של לא מעט יהודים להחליט להתגורר בארץ ישראל זכות שצריכה להיות מובנת מאליה לכל יהודי. הוא בעצם ממשיך לגרום נזק עצום ולנעול

 את השערים בפני האזרחים הרבים שנמצאים בניכר ורוצים להיכנס תחת כנפי השכינה.

 

"הרב עמאר מוכן להקריב את המספר הגדול של אנשים בארץ הבשלים להצטרף לעם היהודי, המגיעים מחו"ל מתוקף חוק השבות ורוצים לעבור גיור, מחליט שהוא מעדיף, סליחה על הביטוי, 'לדפוק' את אותם אנשים כדי לא להכיר במספר הקטן יחסית של עולים מחו"ל שעברו גיור לא אורתודוכסי. במקום לקרב אנשים בדרכי נועם לתורה הוא ממשיך לזרוע את הזרעים של פילוג שסעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אורלב. תומך נלהב
צילום: גיל יוחנן
צילום: ירון ברנר
הרב עמאר עם ראש הממשלה
צילום: ירון ברנר
מומלצים