שתף קטע נבחר

צה"ל מדריך את הכוח הרב-לאומי לפרק מצרר

עם התקדמות התחקיר הצבאי על השימוש בפצצות מצרר בתקופת המלחמה, החליטו בצה"ל לסייע בהכשרת הכוחות הזרים בלבנון לפרק פצצות ומוקשים. קצינים איטלקים כבר עברו הכשרה בישראל והספרדים בדרך

אחרי ירי פצצות המצרר, שגרר את הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, למנות אלוף בודק נודע היום (ד') ל-ynet כי צה"ל מכשיר את הכוחות הבינלאומיים המוצבים בדרום לבנון כיצד לפרק מוקשים ונפלי פצצות, לרבות פצצות מצרר שנורו במהלך המלחמה. באו"ם מעריכים שבלבנון נותרו כמיליון נפלים של פצצות מצרר.

 

באחרונה ביקרו בישראל חמישה נציגי צבא איטליה שעברו את ההכשרה על-ידי קצינים מחיל ההנדסה. בקרוב צפויים להגיע קצינים ספרדים על מנת לעבור קורס דומה. גורם צבאי במפקדת זרוע היבשה (מז"י) הסביר: "יש לנו כאן אינטרס מובהק למנוע כל פגיעה באנשים כתוצאה משימוש לא נכון בפצצות ובנפלים בדרום לבנון ולכן ישנה חשיבות גבוהה להכשרה הזו".  

 

במסגרת העברת השטחים בדרום לבנון לאחר המלחמה לכוחות הזרים, העביר צה"ל לכוחות יוניפ"ל את המפות של האזור לרבות אזורים שבהם יש מידע על הטמנת מוקשים, פצצות וכן אזורים לגביהם יש חשש לסכנה בשל אמצעי הלחימה שעלולים להימצא שם.

 

במסגרת התחקיר שערך ראש חטיבת יבשה במז"י, תת-אלוף מישל בן ברוך, התברר כבר לפני מספר שבועות שבשטחים מסוימים בדרום לבנון נמצאות פצצות מצרר שטרם התפוצצו והן עלולות להוות סכנה לאזרחים ולחיילים. מעבר לעדכונים שהועברו לכוחות יוניפ"ל בנושא, הוחלט שההכשרה שאורגנה על-ידי ענף אימוני חו"ל במז"י בראשות סגן-אלוף עמית טסלר, לחמישה קצינים איטלקים מהכוח, תכלול גם את נושא הטיפול בנפלי המצרר.

 

ארבעה קצינים איטלקים ונגד אחד הגיעו לישראל בדרכם מאיטליה לדרום לבנון ועברו את ההכשרה על-ידי קציני חיל הנדסה. בקרוב יעברו הכשרה דומה עוד מספר קצינים ספרדים מכוח יוניפי"ל. "במקרה הזה לא מדובר בהכשרה שאנו גובים בגינה תשלום כמו הכשרות אחרות שצה"ל מציע", הסביר הגורם הצבאי, "יש כאן רצון להימנע מנפגעים בדרום לבנון באשר הם. זה אינטרס שלנו גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך. כפי שהעברנו להם מפות עם כל המידע הידוע לנו, כך גם מחובתינו לתת בידיהם את הכלים להתמודד עם אלמנטים שעלולים לסכן חיי אדם".

 

הגורם הצבאי ציין כי בצה"ל מניחים שהמידע שמקבלים אנשי יוניפ"ל בנושא יועבר גם לצבא לבנון, "אין בכך בעיה, זה שוב הולם את האינטרסים שלנו שלא יפגעו אנשים לחינם".

 

סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, וכן האגף המדיני ביטחוני במשרד הבטחון, אישרו את יציאתם של שלושה קציני צה"ל לראשונה לוייטנם לצורך קורס שעוסק בסילוק פצצות. בקורס צפויים להשתתף קצינים בכירים מהצבא הוייטנמי בדרגות סגן-אלוף ואלוף משנה והוא יעסוק בדרכים לסילוק פצצות שנותרו בקרקע במשך שנים רבות. הקורס צפוי להתקיים במהלך שנת 2006 במשך שבוע ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תותחים יורים בתקופת המלחמה
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
פצצות מצרר
צילום: איי אף פי
נפלים רבים נותרו בשטח
צילום: איי אף פי
מומלצים