שתף קטע נבחר

ה"ירוקים" ועיריית י-ם יבחנו חלופות לתוכנית ספדיה

בפגישה בין לופוליאנסקי לנציגי הירוקים הוחלט שצוות משותף יפעל למציאת חלופת בינוי לתוכנית הבניה בתוך העיר ירושלים. ראש העירייה החמיא לירוקים: "זהו חידוש מרענן שהם לא רק מתנגדים אלא מציעים חלופות וחזון". הירוקים, מצדם, עוד לא ממהרים לחגוג

צוות משותף לנציגי הירוקים ועיריית ירושלים יפעל למציאת חלופת בינוי לתוכנית ספדיה בתוך העיר ירושלים. כך הוחלט היום (א') בתום פגישה בין ראש העירייה, אורי לופוליאנסקי, לנציגי הירוקים בכיכר ספרא.

 

הפגישה התקיימה לאחר שראש העירייה הודיע כי החליט להקפיא את תוכנית הבנייה במערב העיר, "תוכנית ספדיה", על שם האדריכל משה ספדיה. 

 

הבסיס לעבודת הצוות המשותף יהיה ככל הנראה דו"ח עתודות הקרקע החלופיות, אותו גיבשו הגופים הירוקים כתוכנית אלטרנטיבית, במסגרת מאבקם בתוכנית ספדיה. הדו"ח עוסק בהצגת עתודות קרקע פנויות בתוך העיר בירושלים, אשר יכולות לשמש לבנייה, במקום תוכנית ספדיה שבמסגרתה תוכננו להיבנות כ-20 אלף יחידות דיור ממערב ירושלים, באזור הר חרת ועמק לבן.


ראש העירייה בפגישתו עם נציגי הירוקים (צילום: ג'קי לוי) 

 

במהלך הפגישה, שהתקיימה בלשכתו, ברך ראש העירייה על כך שארגוני הסביבה לא רק שללו את ספדיה אלא הציעו חלופות רציניות לבנייה. לדבריו, "זהו חידוש מרענן, במסגרתו הארגונים הירוקים לא רק מתנגדים אלא מציעים חלופות וחזון". לופוליאנסקי ציין כי "יש צורך מיידי בבניית אלפי דירות בעיר, כדי למנוע את עליית מחירי הדירות הגורמת להגירה שלילית של האוכלוסייה הצעירה".

 

הוא הוסיף כי "יש לפעול יחד לטובת בנייה בעיר הפנימית וציפוף העיר במטרה להגיע לתוצאה מושכלת שתשמור על איכות העיר והחיים בה, זאת תוך התחשבות בשטחים הפתוחים והירוקים".

 

מנהלת החברה להגנת הטבע בירושלים, נעמי צור, בירכה על החלטת העירייה, ואמרה כי "לעיר יש הרבה אויבים וחשוב שאוהביה יעבדו יחד ליצירת עוצמה חיובית. הזמנת ארגוני הסביבה לשותפות בתכנון עתידי של העיר הוא מהלך מהפכני, חלוצי ובעיקר מבורך". היא הוסיפה כי "מדובר בצעד אשר ביכולתו להבריא את העיר ברבים ממכאוביה, לקדם את ירושלים ולחזק הן את המרקם החברתי והן הסביבתי".

 

לפני כחודש התכנסה המועצה הארצית לתכנון ובנייה כדי להחליט אם לאשר את תוכנית ספדיה. בסופו של דבר, ההחלטה נדחתה בחודשיים והדיון עתיד להתקיים ב-3 בינואר.

 

בקרב אנשי הגופים הירוקים ניתן היה לחוש היום הקלה עצומה למשמע הודעתו של לופוליאנסקי, אך הם עדיין נזהרים מלהכריז על ניצחון. "עדיין מוקדם לחגוג. צריך עכשיו לחכות ולראות מה הוועדה הארצית תחליט", אמרה דוברת החברה להגנת הטבע, ענת אסל. אולם, למרות ההסתייגויות הזהירות, בקרב הגופים הירוקים מאמינים שעמדתה של עיריית ירושלים, המהווה גורם מרכזי בשורת מתכנני התוכנית, תשפיע במידה רבה על החלטת המועצה הארצית. מרכזת הקואליציה לשימור הרי ירושלים, יעל אלישר, מאמינה כי מדובר ב"החלטה חשובה של ראש העיר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה לא יכולה להתעלם ממנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לופוליאנסקי. "חידוש מרענן"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים