שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חי-כיף בים: צב ים ודולפינים נצפו בחופי ישראל
  צב ים נדיר מסוג גלדי שחה הבוקר מול חופי ראשון לציון. "מדובר בצב ים הגדול והכבד ביותר במשפחת צבי הים, וזה שמסוגל לצלול עמוק מכולם", מסביר מומחה לציוויליזציות ימיות. בנוסף נצפו שני דולפינים מול חופי יפו

  מחזה נדיר ציפה הבוקר למי שטייל מול חופי ראשון לציון: צב ים גלדי שחה לא הרחק מהחוף, והוציא את ראשו מהמים לנשום אוויר ולהביט על הסביבה.  

   

  אביעד שיינין, דוקטורנט בחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה ויו"ר ארגון מחמל"י, חזה בצב הים הנדיר: "כבר שש שנים שאני עושה תצפיות, וזו רק הפעם השנייה שאני רואה את הצב הזה. מדובר בצב ים הגדול והכבד ביותר במשפחת צבי הים, וזה שמסוגל לצלול עמוק מכולם". 


  הצב הנדיר. צולל לעומק (צילום: אביעד שיינין, מחמל"י)

   

  על פי הערכתו של שיינין, הצב שנצפה היום בחופי ישראל היה בגודל מטר וחצי. לדבריו, סוג זה של צבי ים יכול להגיע עד לגודל של 2.5 מטר ""סוג זה של צב ים ניזון בעיקר מסרטנים ודגים. מאוד נדיר שצב הים הזה נמצא בקרבת החוף, מאחר שבדרך כלל הוא שוחה במעמקי הים. אם רואים את הצבים הללו, אז זה כשהם נפלטים מתים לאזור החוף. נראה שצב הים הספציפי הזה התקשה לצלול לעומק".

   

  בנוסף, חזו היום שיינין וחבריו בשני דולפינים ששחו מערבית ליפו, מרחק של כחמישה קילומטרים מהחוף. "על סמך הצלילות שהם עשו, ומאחר שאחד מהם היה עם דג בפה שלו, אנחנו מעריכים שהם עסקו בחיפוש מזון באזור".

   

  אגב, אין זו הפעם הראשונה שהחוקרים נפגשים עם שני הדולפינים הללו. "מדובר בשני דולפינים שאנחנו מכירים באופן אישי. הדולפין הראשון נקרא 'סליטי', על שם החתך העמוק שיש לו בסנפיר, והוא תועד לראשונה בשנת 2001. השני הוא 'רופי', על שם צלקת שנגרמה לו כתוצאה מחבל שהיה קשור סביב הסנפיר שלו".

   

  לדברי שיינין, "הדולפינים נמצאים לאורך חופי ישראל במשך כל השנה, אבל מכיוון שהם לא נמצאים קרוב מאוד לחוף, מי שלא ייצא עם כלי שיט לים לא מבחין בהם. סליטי נראה רזה מבדרך כלל ואנו נעקוב כדי לראות שהוא אינו סובל ממצוקת מזון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביעד שיינין, מחמל"י
  דולפינים מול חופי ישראל (ארכיון)
  צילום: אביעד שיינין, מחמל"י
  מומלצים