שתף קטע נבחר

קריאה בציבור החרדי: להחרים את "אל-על"

אחרי שהרב אליישיב הזהיר את אל-על פן "תתעסק עם השבת", יוצא הרב חיים קנייבסקי, מחשובי הרבנים בציבור החרדי, בקריאה לחרם: "לא לנסוע במטוסי החברה. זה ספק פיקוח נפש". גם הוועדה למען קדושת השבת ממליצה "להדיר רגליים מאל-על". בינתיים מתנהלים מגעים אינטנסיביים עם חברה מתחרה, כדי שזו תתחייב שלא לטוס בשבת

לאחר שחברת התעופה הלאומית "אל-על" קיימה חלק מטיסותיה גם לאחר כניסת השבת, על מנת לצמצם את הפיגור שנוצר בעקבות השביתה, מחריפים החרדים את מלחמתם נגד החברה. הוועדה למען קדושת השבת, בה יושבים נציגיהם של חשובי הרבנים החרדים, גיבשה אמש (ב') את המלצותיה. הרבנים בירכו על כך שהציבור החרדי ביטל את נסיעותיו בחברה והוסיפו כי "הציבור הנאמן לה' ולתורתו בוודאי ידיר את רגליו מחברת אל-על שפגעה בשבת קדשינו".

 

ועדת הרבנים, בהתייעצות הרבנים הודיעה כי היא "נערכת להודיע לציבור בימים הקרובים על צעדים מרחיקי לכת בנושא חברת אל-על". הכרעה סופית בנושא תתקיים בהמשך השבוע. בוועדה יושבים נציגים של כל הפלגים ביהדות החרדית, בהם מנהיג תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף והאדמו"ר מגור, הרב יעקב אלתר.

 

ההמלצות שגובשו יוגשו במהלך השבוע הקרוב להכרעת מועצת גדולי התורה, הוועדה הרוחנית העליונה של הציבור החרדי. מזכיר הוועדה, יצחק גולדקנוף, אמר כי "אם כבר גדולי ישראל אמרו שמדובר בפיקוח נפש, אנחנו (נציגי הרבנים) לא נהיה אלו שאומרים שזהו לא פיקוח נפש".

 

גולדקנוף אף גילה שמתנהלים כבר מגעים אינטנסיביים עם חברת ישראייר. "נפגשנו איתם כבר מספר פעמים והם התחייבו לנו בכתב, ולא בעל- פה, כמו שחברת אל- על עשתה עד עכשיו, שאם אנחנו נבטיח להם שכל הציבור החרדי יעבור אליהם, הם מתחייבים שלא לטוס בשבת".

 

אמש פרסם הרדיו החרדי "קול-חי" את דבריו של הרב חיים קנייבסקי, מחשובי הרבנים בציבור החרדי, שאמר למקורביו כי "חברת 'אל-על' מחזיקה בקו הכי מאויים בעולם ובגלל שהחברה חיללה את השבת, מדובר במקום שהוא ספק פיקוח נפש ולכן אסור לנסוע איתם". בכך הצטרף הרב קנייבסקי לדבריו של מנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב שנקט בעמדה דומה בשבוע שעבר.

 

על פי התפיסה של הציבור החרדי "מי ששומר על השבת - השבת שומרת עליו". על סמך השקפה זו, ניתן להבין את דבריו של הרב קנייבסקי באומרו כי מכיוון ש"אל-על" לא שומרת את השבת, "מדובר בספק פיקוח נפש", ואי לכך - "אסור לנסוע איתם", מכיוון שפיקוח נפש דוחה הכל. יש לציין כי המגזר החרדי מהווה חלק משמעותי מציבור לקוחות החברה, המקפידה על שמירת השבת וכשרות המזון.

 

מאז יום שישי האחרון, פרשת "חילולי השבת ההמוניים של חברת אל- על", כפי שכונתה בעיתונות החרדית, לא יורדת מסדר היום והיא תופסת את מירב הכותרות הראשיות ותשומת ליבו של הציבור. בעיתונים המפלגתיים "יתד נאמן" ו"המודיע", בטאוני התנועות אגדות ישראל ודגל התורה אף ציינו בפירוט את לוח הטיסות המלא של החברה בסוף השבוע האחרון. במקביל, מסר חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) כי סיעתו שוקלת להגיש הצעת אי אמון בממשלה.


פורסם לראשונה 03/12/2006 23:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרציק
מטוס אל-על. החרדים יחרימו?
צילום: גלעד קוולרציק
מומלצים