שתף קטע נבחר

לוין: צה"ל לא נתן עדיפות לזרוע היבשה

בדו"ח חמור ביותר, קובע האלוף במיל' עמירם לוין כי פיקוד הצפון והפיקוד הבכיר של צה"ל כשלו במלחמה בצפון. הדו"ח קובע כי אלוף פיקוד הצפון לשעבר אודי אדם לא היה מספיק אסרטיבי בדרישותיו מהמטכ"ל למהלך קרקעי. "תוכנית האש של הפיקוד כשלה, לא ריכזתם מאמץ. ניהלתם קרבות מפוזרים"

הפיקוד הבכיר של צה"ל שגה בתפיסת ההפעלה שעיקרה מתן עדיפות לזרוע היבשה, כשנמנע מהלך קרקעי וגיוס מילואים - כך קבע האלוף במיל' עמירם לוין בתחקיר שהגיש למטכ"ל על פיקוד הצפון במלחמה. פיקוד הצפון - כך מתברר מהדו"ח - כשל לחלוטין.

 

בערוץ 2 דווח כי האלוף לוין הציג לפני ימים אחדים את התחקיר שלו על פיקוד הצפון במלחמה, ועל-פי הדיווח - לוין מתח ביקורת קשה ברמטכ"ל עצמו. הרמטכ"ל ואלופי צה"ל ישבו ושמעו. לוין לא חקר בעצמו, אלא נשען על תחקירי צה"ל. הדו"ח שכתב הוגדר חמור וקשה יותר מקודמיו.

 

בדובר צה"ל הכחישו מאוחר יותר שלוין אמר לרמטכ"ל שהאחריות מונחת על כתפיו: "לוין אכן הציג דו"ח בדיקה על תפקוד פיקוד הצפון והמטה הכללי במהלך המלחמה. בדו"ח הוצגו היבטים שונים הקשורים להפעלת הכוח, גיוס מילואים, מימוש משימות פיקוד הצפון והיבטים נוספים. במהלך הגשת הדו"ח לא נאמרה על-ידי אלוף במיל' עמירם לוין התייחסות אישית לרמטכ"ל".

 

לוין עצמו אמר ל-ynet: "אני לא יודע מאיפה ההדלפות, לא יודע מאיפה האינפורמציה הגיעה. הגשתי את הדו"ח ובזה גמרתי את חלקי. אני מסרב להתייחס. הנושא חשוב לכן התבקשתי על-ידי הצבא לחבר את הדו"ח. האחריות שלי היא לא להוציא שום דבר. אני לא מצדיק ולא מכחיש שום דבר. זה מידע פנימי בלבד".

 

הדו"ח קובע כי אלוף פיקוד הצפון לשעבר אודי אדם לא היה מספיק אסרטיבי בדרישותיו מהמטכ"ל למהלך קרקעי. "תוכנית האש של הפיקוד כשלה, לא ריכזתם מאמץ. ניהלתם קרבות מפוזרים".

 

בנוגע לסגן הרמטכ"ל, האלוף קפלינסקי ולגבי האלוף אייזנקוט, קובע לוין שהם היו צריכים להשפיע יותר. על מפקד זרוע היבשה בני גנץ, קבע: "לא הכנתם את הכוחות כראוי, לא הקדשתם ליבשה את תשומת הלב ההכרחית".

 

מעבר להערות האישיות מוצא האלוף לוין כשלים מהותיים נוספים. כל תפיסת ההפעלה של צה"ל בפיקוד הצפון היתה שגויה, "מטרות המלחמה", הוא קובע, "לא הושגו. לא נערכתם למצב צפוי של ירי לעומק ישראל ולא תכננתם כיצד להתמודד עם ירי מתמשך כזה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
לוין. תוכנית האש כשלה
צילום: אביגיל עוזי
צילום: חיים צח
חלוץ. "שגית"
צילום: חיים צח
מומלצים