שתף קטע נבחר

רה"מ לאנשי העסקים: נשקיע בחינוך לגיל הרך

ראש הממשלה הפתיע את באי ועידת ישראל לעסקים, כשבחר להקדיש את נאומו לאוכלוסיית הילדים בסיכון ולמגזרים החלשים. "אי אפשר לנהל כלכלה מוצלחת עם פערים כה גדולים", הסביר. הוא הבטיח שבשנה הבאה יוקמו "20 מרכזים הוליסטיים אינטגרטיביים ברחבי הארץ שיטפלו באוכלוסיית הילדים עד 3"

אנשי העסקים קיבלו נאום חברתי. ראש הממשלה אהוד אולמרט הפתיע ובחר להתמקד בנאומו היום (ב') בכנס ועידת ישראל לעסקים, דווקא במגזרים החלשים ובאוכלוסיות הילדים בסיכון. רק צמצום הפערים, הוא הסביר, יכול להביא לכלכלה מוצלחת.

 

אולמרט אמר כי בכוונתו לאמץ את מסקנות ועדת שמידט שממליצה להשקיע בחינוך לגיל הרך. הוא הבטיח ש"בשנת 2007 יוקמו 20 מרכזים הוליסטיים אינטגרטיביים ברחבי הארץ שיטפלו באוכלוסיית הילדים מגיל הלידה ועד 3".

 

בהתייחסו לאוכלוסיית הילדים בסיכון אמר אולמרט כי "50 אלף ילדים שיוולדו בשנה הבאה יהיו ילדים למשפחות בסיכון. צריך ליצור תנאים הולמים לילדים האלה ולשנות באופן יסודי את מדיניות הרווחה של ישראל והכלים העומדים לרשותה".

 

הוא הוסיף כי רק 12% מתקציב הרווחה לילדים בסיכון מושקעים בשירותי מניעה. לדבריו, "שאר התקציב מושקע בצורך לטפל בנזקים ובמצוקות שלא הצלחנו למנוע כי לא השקענו מספיק בגיל הרך. ננסה לצמצם ככל האפשר את מספר הילדים הפוגשים את מערכת החינוך הפורמלית והסובלים מחסכים ולטפל מראש בבעיות קוגנטיביות וחברתיות. חייבים לייצר כתובת עבור כל ילד בסיכון אליה יוכל לפנות לשירותים השונים לא בצורה מסורבלת כפי שהשירותים התנהלו עד כה".

 

 

לדברי אולמרט, השירות ההוליסטי-אינטגרטיבי יכלול איתור, אבחון וטיפול בלקויות התפתחותיות, פיתוח תוכניות העשרה, הדרכת הורים, חקיקה להגנה על זכויות ילדים, מנגנוני הכשרה ויצירת סטנדרטים. בשלב הראשון תטפל התכנית ב-15 אלף ילדים בלבד.

 

ראש הממשלה הוסיף כי בכוונתו להכשיר את המטפלים והגננות בפעוטונים ובמעונות היום המשפחתיים. "היום במרבית הפעוטונים ומעונות היום המשפחתיים עובדים אנשים שמטפלים בילדים שלנו לפעמים בעלות של אלפי שקלים ואין לנו שום מושג מה היכולת המקצועית, הכשרון או הידע שלהם".

 

אולמרט הסביר לבאי הוועידה מדוע בחר בנאום חברתי דווקא בכנס כזה. לדבריו, "רבים בתוככם חדורים בתחושת חובה חברתית כחלק בלתי נפרד מהחובה העסקית שלכם, רבים משוכנעים כי אי אפשר באמת לנהל כלכלה מוצלחת וחברה מתחזקת עם פערים כה גדולים".

 

אולמרט הוסיף כי "אנו חיים בחברה שלמרות יכולותיה והפוטנציאל שלה, מערכת החינוך שלה איננה עומדת באתגרים שקיומה של מדינת ישראל מותנה בהשגתם. אני מקווה שהקהילה העסקית במדינת ישראל תצטרף לממשלה באיחוד כוחות ומשאבים להתמודד עם האתגר".

 

בצהריים ימריא ראש הממשלה לברלין, בדרכו לסבב פגישות עם מנהיגים בבירות אירופה. שיאו של המסע צפוי בפגישה שיערוך ראש הממשלה עם האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, בוותיקן. ביומן המסע של אולמרט באירופה רשומות מספר פגישות חשובות - ביניהן פגישתו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל בברלין ביום שלישי, ועם ראש ממשלת איטליה רומנו פרודי, שתתקיים ביום רביעי ברומא.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
אולמרט. "מרכזים הוליסטיים"
צילום: צפריר אביוב
מומלצים