שתף קטע נבחר

אולמרט: איראן רוצה נשק גרעיני כמו לישראל

פליטת פה מביכה פתחה את מסעו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, באירופה. בראיון לרשת SAT1 הגרמנית, הודה שלישראל נשק גרעיני: "מעולם לא איימנו על אף מדינה בהשמדה. האם אתה יכול להשוות את זה כשהם שואפים להשיג נשק גרעיני כמו אמריקה, צרפת, ישראל ורוסיה?" הוא גם קרא לגרמניה לנתק את קשריה הכלכליים עם איראן

אחרי שר ההגנה האמריקני, הגיע תורו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לשבור את העמימות הגרעינית של ישראל. בראיון לרשת הטלוויזיה SAT1 ששודר אמש (יום ב'), ערב בואו של אולמרט לברלין, אמר: "מעולם לא איימנו על אף מדינה בהשמדה, איראן באופן גלוי, מאיימת למחוק את ישראל מהמפה. האם אתה יכול להשוות את זה כשהם שואפים להשיג נשק גרעיני כמו אמריקה, צרפת, ישראל ורוסיה?" 

 

 

אחר כך ניסו בלשכת ראש הממשלה למזער נזקים ודחו את הטענה שהוא הפר את מדיניות העמימות ושהודה שלישראל נשק גרעיני. הם הבהירו שאולמרט דיבר רק על הנושא העקרוני ולא התכוון בשום פנים לדבר על עניין הימצאות או אי-הימצאות של נשק גרעיני. 


אולמרט נוחת בגרמניה (צילום: עמוס בן-גרשום, לע"מ)

 

בשבוע שעבר היה זה שר ההגנה גייטס, שבשימוע לפני אישור מינויו בסנאט התייחס לשאיפותיה של איראן להשיג נשק גרעיני, ואמר כי יש במדינה "כוחות גדולים מאחמדי-נג'אד המעוניינים ביכולת גרעינית ככוח הרתעה מפני מדינות גרעיניות המקיפות אותם - פקיסטן ממזרח, רוסיה מצפון, ישראל ממערב ואנחנו במפרץ הפרסי".

 

בהמשך הראיון, ובאותו נושא של משבר הגרעין האיראני, קרא אולמרט לגרמניה לנתק את קשריה הכלכליים עם איראן. "ייתכן שיש לכם אינטרסים כלכליים, ייתכן שיש לכם אינטרסים עסקיים. אך יש לכם מחויבות מוסרית עמוקה יותר לעצמכם, להיסטוריה שלכם ולעתיד שלכם", אמר אולמרט. הדברים קיבלו משנה חשיבות בשעה שבטהרן נערך כנס של מכחישי שואה.

 

את ההערה על הגרעין הישראלי אמר אולמרט כשנשאל על ידי המראיין על דבריו של גייטס בשבוע שעבר. אולמרט קטע את השאלה: "אני בטוח שאתה יכול ללכת לשר ההגנה של אמריקה ולשוחח איתו על כך".

 

אולמרט זעם כאשר נשאל האם העובדה שלישראל יש יכולת גרעינית מחלישה את העמדה המערבית נגד איראן. "ישראל היא דמוקרטיה, ואינה מאיימת על אף אחד. מעולם לא איימה. הדבר היחיד הוא שניסינו לחיות בלי טרור, אך מעולם לא איימנו על אומה אחרת בהשמדתה. איראן מאיימת באופן מפורש ופומבי למחוק את ישראל מהמפה".

 

אולמרט ציין שגם לארה"ב, לרוסיה, צרפת ובריטניה יש נשק גרעיני, אך הן אינן מאיימות בו על אף אחד. "אתה מדבר על מדינות מתורבתות שאינן מאיימות על יסודות העולם, שלא מאיימות על מדינות אחרות בהשמדתן בנשק גרעיני. יש כאן הבדל גדול". ראש הממשלה נשאל גם האם הוא מוכן שחיילים גרמנים יוצבו בעזה, והשיב: "האם אתם רוצים שחיילים גרמנים ייהרגו בעזה כתוצאה מטרור? האם האיטלקים רוצים שחייליהם ייהרגו בפעולות טרור?".

 

אולמרט עשה את דרכו לסבב פגישות עם מנהיגים בבירות אירופה. שיאו של המסע צפוי בפגישה שיערוך ראש הממשלה עם האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, בוותיקן. ביומן המסע של אולמרט באירופה רשומות מספר פגישות חשובות - ביניהן פגישתו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ועם ראש ממשלת איטליה רומנו פרודי. 


פורסם לראשונה 11/12/2006 19:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
הקץ לעמימות? אולמרט
צילום: צפריר אביוב
צילום: רויטרס
האם מרקל תנתק קשר עם איראן?
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
הכור הגרעיני בדימונה
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
התחיל את גילגול הכדור. גייטס
צילום: רויטרס
מומלצים