שתף קטע נבחר

גם אסד מכחיש: אין שום איגרת

הנשיא הסורי התייחס אחר הצהריים לפרסומים על איגרת ששיגר לכאורה לראש הממשלה אולמרט ובה הצעה לחידוש המשא ומתן. "אין שום איגרת - שום דבר", הבהיר במהלך ביקורו במוסקבה. גם בישראל מכחישים: "לא היה ולא נברא"

"אין שום הצעה שכזו - שום דבר", כך הגיב אחר הצהריים (יום ג') נשיא סוריה, בשאר אסד, לדיווחים על איגרת ששיגר לכאורה לראש הממשלה, אהוד אולמרט, ובה הצעות לחידוש תהליך השלום. את הדברים אמר הנשיא הסורי במהלך ביקור במוסקבה ולאחר פגישה שקיים עם עמיתו הרוסי, ולדימיר פוטין. גם בלשכת ראש הממשלה בירושלים, כאמור, מכחישים קבלתה של איגרת כזאת: "לא היה ולא נברא".

 

בשיחה עם כתבים נשאל אסד על הדיווחים לפיהם שיגר לישראל הצעה לקיום שיחות סביב רמת הגולן, ובה גם הציע לסייע בשחרור החטוף גלעד שליט מידי חוטפיו בחמאס. בתגובה ענה כי אין כל הצעה שכזו.

 

אסד התייחס גם לשיחות אפשריות עם ארצות הברית ואמר כי "אנו רוצים לקיים דיאלוג אבל יש להבדיל בין דיאלוג לבין חלוקת הוראות. אנחנו פתוחים לדיאלוג אך לא נקבל הוראות מאיש".

 

על שיחותיו עם הנשיא פוטין אמר אסד כי מדובר בשיחות "מוצלחות ובונות". הוא סירב למסור פרטים קונקרטיים מתוך השיחה אך שיבח את התפקיד שנוטלת רוסיה על במזרח התיכון. לדבריו, רוסיה יכולה לתת חסות לקיום תהליך של שלום באזור. הנשיא הסוריה סירב גם להגיב כשנשאל על נשק רוסי שהועבר דרך סוריה ללבנון. "זו בדיה", אמר.

 

איגרת דרך שליחים גרמנים?

הדיווח על איגרת ששיגר הנשיא הסורי פורסם לראשונה ברשת החדשות "אל ערביה". על פי הדיווח, אסד הפציר באולמרט לחדש את תהליך השלום הדיווח, המסתמך על גורמים דיפלומטיים מערביים, סיפר כי אסד הפקיד את האיגרת בידיהם של בכירים מגרמניה. ההצעה: לחדש את המו"מ ללא תנאים מוקדמים או מסגרת זמן מוגדרת.

 

האיגרת כוללת כמה נקודות, שאמורות לרצות את הקהילה הבינלאומית: הסכמה סורית להקמת בית-דין בינלאומי לשפיטת החשודים בהתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, וזאת בתנאי שלא יינתנו לו סמכויות לזמן או לשפוט מפקדים ובכירים בדמשק; רצונה של סוריה לדון בעתיד רמת הגולן ללא תנאים מוקדמים; כוונתה של סוריה לפעול להשגת ביטחון לאורך גבולה עם עיראק, וזאת בדומה למצב הקיים בגבול בינה לבין ישראל וכן לפעול מול ראשי חמאס מחוץ לשטחים (קרי בדמשק עצמה) כדי להגביל את השפעתם על ראשי התנועה בשטחים וכן למנוע את הגעתם של כלי נשק אל חיזבאללה דרך סוריה.

 

אותם מקורות דיפלומטיים גילו עוד כי לאחר שדבר האיגרת נודע לממשל האמריקני, הוא מיהר לשלוח את סגן ראש המועצה לביטחון לאומי, אליוט אברהמס, לתל-אביב, וזאת כדי לבדוק את הלכי הרוח בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אין שום דבר. אסד
צילום: איי אף פי
צילום: גיל יוחנן
לא היה ולא נברא. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים