שתף קטע נבחר

אולמרט: קשה להתייחס ברצינות לאסד

"אנחנו רוצים לעשות שלום עם כל מדינה, אבל העמדת פנים איננו מוכנים לקבל", אמר ראש הממשלה במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הנורבגי. על הקסאם: "האיפוק עשוי להיגמר בקרוב". על פגישה עם אבו-מאזן: "אם אפשר לגרום שמחה לו ולגרום שמחה לי, אז אני כמעט ולא רואה סיבה שלא נעשה את זה, ומקווה שזה יקרה בקרוב מאוד"

לאחר שלשכתו הכחישה את קיומה של איגרת אישית מנשיא אסד, שב ומבהיר אולמרט עצמו: קשה להתייחס ברצינות להצהרות השלום שמגיעות מדמשק.

 

"סוריה ממשיכה לתמוך בטרור בעיראק, משתפת פעולה עם נשיא איראן ועושה כל מאמץ להפיל את ממשלת סניורה", אמר בצהריים (יום ד') ראש הממשלה במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הנורבגי. "אנחנו רוצים לעשות שלום עם כל מדינה, שלום אנחנו רוצים - אבל העמדת פנים איננו מוכנים לקבל".     

 

  

"הספקות שקיימים אצלנו נובעים כתוצאה מההתנהלות בפועל. אנו שומעים על ראיונות בתקשורת, בהם אומרים אישים סורים כאלה ואחרים שרוצים לעשות שלום איתנו, אך אנו רואים בפועל איך ביום-יום אותה סוריה עושה מאמצים אדירים להפיל את הממשלה הדמוקרטית של לבנון ולגרום שם לכאוס", הסביר אולמרט. "אנו רואים את סוריה ממשיכה לתת תמיכה בטרור קיצוני ואלים ביותר נגד מדינת ישראל; את המשך התמיכה בחמאס של חאלד משעל, תמיכה שמפריעה לאפשרות של הסכמה פלסטינית אשר יכולה הייתה מאוד לקדם את המו"מ".  

 

לא נבליג לנצח

ראש הממשלה נדרש גם לנושאים המדיניים האחרים שעל הפרק. הוא אמר שישמח להיפגש עם הנשיא הפלסטיני מהר ככל האפשר: "אני שומע עכשיו שאבו-מאזן אומר שישמח לקיים פגישה איתי. אם אפשר לגרום שמחה לו ולגרום שמחה לי, אז אני כמעט ולא רואה סיבה שלא נעשה את זה, ואני מקווה שזה יקרה בקרוב מאוד".  


אולמרט ושטולטנברג (צילום: גיל יוחנן)

 

ומה דינה של הפסקת האש בין ישראל לפלסטינים בעזה? "בתקופתה כבר היו כ-40 קסאמים והירי נמשך, מבלי שישראל הגיבה ולו גם פעם אחת. הטיל האחרון נחת בזמן שאנו מדברים. לפעמים הקושי קשור לאחרים, שלא רואים את התמונה הכוללת והמורכבת שאנו חווים בחלק זה של העולם. לכן אנו נפגשים ומדברים ומחליפים דעות. אני חושב שזאת הנקודה החשובה, ולא המילים שאנו שומעים לפעמים ואיננו חשים איתן בטוב". אשר לאיפוק בתגובה הישראלית, הזהיר אולמרט: הוא עשוי להסתיים בקרוב.  

 

על פגישתו אתמול עם מלך ירדן, אמר: "הייתה פגישה ידידותית כמקובל בין שנינו. אנחנו נפגשנו מספר רב של פעמים. הפגישה התנהלה

באווירה ידידותית לגמרי ובהסכמה מלאה ... יש לנו יחסים ידידותיים מאוד וטובים מאוד איתם, יחסים של שיתוף פעולה. בין היתר, שוחחתי עם המלך על פרויקט השלום שמוביל אותו פרס, ויש בינינו הסכמה מלאה על חשיבות הפרויקט וגם על דרך ביצועו". בנימה צינית, העיר: "אני חייב להודות על הפרטים הרבים שלמדתי על הפגישה מקריאה בעיתונים, שלא ידעתי עליהם לפני כן".  

 

ראש ממשלת נורבגיה, ינס שטולטנברג, הפגין תמיכה בישראל: "יש הבנות עמוקות ויחסים קורבים במשך שנים ארוכות. אוסלו הדגישה את הצורך של ישראל לחיות בגבולות בטוחים ולהבטיח את ביטחון אזרחיה. אנו מודאגים מאוד מהעניין של איראן, התוכנית הגרעינית שלה מאוד מדאיגה". במיוחד גינה האורח את כנס מכחישי השואה בטהרן, והביע תמיכה מלאה בתנאים שהציבה הקהילה הבינלאומית לחמאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"למדתי מהעיתונים". אולמרט
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי אף פי
בין ראיונות למעשים. אסד
צילום: איי אף פי
מומלצים