שתף קטע נבחר

דו"ח: אין מנוס משוויון זכויות לרובוטים

מדענים בבריטניה טוענים כי יום אחד תאלץ האנושות להתייחס לרובוטים כשווים לבני אדם. על פי הדו"ח, "מדינות יחויבו להעניק להם זכויות סוציאליות מלאות, כולל משכורת, דיור וטיפול רפואי הנדרש לתחזוקת המכונות"

רובוטים יהיו חכמים מספיק בעתיד כדי לדרוש שוויון זכויות מבעליהם, בני האדם, ויגבר הסיכוי כי יזכו ליחס כאזרחים שווי זכויות, על פי דו"ח שחובר בחסות משרד המדען הראשי בבריטניה.

 

על פי הדו"ח, תוך כמה עשורים הרובוטים יהיו כה מתוחכמים ובעלי אינטליגנציה מלאכותית כה גבוהה, עד שבוודאי יישמעו קולות שיקראו להעניק להם את מלוא הזכויות שיש לאנשים. מחברי הדו"ח קובע כנקודת האל-חזור מצב בו הרובוטים יוכלו לשכפל עצמם, לשפר עצמם או לחשוב בעצמם באמצעות אינטליגנציה מלאכותית.

 

הדו"ח מתפרסם כ-50 שנים לאחר שסופר המדע הבדיוני אייזיק אסימוב פירסם את שלושת חוקי הייסוד של הרובוטיקה: על הרובוטים להימנע מפגיעה בבני אדם, עליהם לציית להוראות בני האדם ועליהם להגן על עצמם, כל עוד פעולה זו לא סותרת את החוק הראשון או השני.

 

אך בעוד החוקים של אסימוב שמים במרכז את טובתם של בני האנוש, הדו"ח החדש דווקא מתמקד בטובת הרובוטים. "עם מדיניות נכונה, יש סיכוי גדול כי הרובוטים יוכלו לתרום לייעול העבודה. רובוטים אינטליגנטיים יותר יובילו לבסוף לשגשוג אנושי רב יותר ולשיפור המצב האנושי", נכתב בו.

 

עם זאת, מחברי הדו"ח מזהירים כי רובוטים יוכלו לתבוע זכויות אם אלה יישללו מהם. אם הם יצליחו בתביעתם, על פי הדו"ח, "מדינות יחויבו להעניק להם זכויות סוציאליות מלאות, כולל משכורת, דיור וטיפול רפואי הנדרש לתחזוקת המכונות". הרובוטים לא ייהנו רק מזכויות – ויוטלו עליהם חובות דומות לאלה של בני אדם, כולל תשלומי מסים, זכות הבחירה ושירות צבאי מלא.

 

עם זאת, על פי התחזית עניין הזכויות לרובוטים עשוי להתעורר רק בעוד 20 שנים לפחות. "אנחנו לא מנסים לחזות את העתיד, אך עלינו להתייחס לאפשרויות השונות כדי לסייע לממשלה להתכונן ולשקול את התכנון לטווח ארוך", אמר דיוויד קינג, היועץ למדען הראשי בבריטניה. לדבריו, הדו"ח מיועד "לעורר וויכוח ודיון על מנת לשפר את מדיניות הממשלה לעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
שווים לנו?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים