שתף קטע נבחר

הקיבוצניקים הצדיעו למפוני גוש קטיף

לקראת טקס הצדעה למפוני גוש קטיף שנערך על-ידי תלמידים מקיבוצים, אמר ח"כ אפי איתם כי "על המפונים והקיבוצניקים לחבור מחדש מפני שלשני המגזרים יש אידיאולוגיה זהה". מזכיר התנועה הקיבוצית השיב: "אם הוא רוצה ליישב את הארץ במקומות שאנחנו חושבים, אז הוא צודק"

תמיכה במפוני גוש קטיף. יותר מ-800 תלמידי כיתות י"ב מקיבוצים שונים בארץ, הגיעו היום (ה') לטקס הצדעה למפוני גוש קטיף בחולות חלוצה שבנגב. לפני הטקס נפגשו בני הנוער עם מפונים שעברו להתגורר ביישובים יתד ויבול שבנגב.

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, אמר ל-ynet כי הוא מעריך את המפונים. "הנה החלוציות האמיתית של שנת 2006. אנחנו מוקירים, מצדיעים ומעריכים את ההתיישבות הזו שלהם בנגב". שור הזכיר כי בתקופת ההתנתקות התנועה הקיבוצית סייעה לחקלאים, שנאלצו לפנות את בתיהם והחממות שלהם מגוש קטיף, בלי שום קשר לדעות הפוליטיות של חברי התנועה הקיבוצית.


בני הנוער בטקס ההצדעה  (צילום: אביב לשם)

 

מי שעוד הגיע לטקס הוא ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל). ח"כ איתם, שגדל בקיבוץ עין גב, הסביר ל-ynet על הקירבה בין שני המגזרים: "עלינו ועל הקיבוצים לחבור מחדש, יש לנו את אותה אידיאולוגיה. הדברים שאני מרגיש בלב הם לא של פוליטיקאי, אלא של מי שגדל בתנועה הקיבוצית".

 

לפני שהגיע למקום, נפגשו מארגני הטקס עם ח"כ איתם כדי לגשר על הפערים. "ברגע שנפגשנו היה לנו קל למוסס חומות של חשדנות וסטיגמות. אין לנו ויכוח אידיאולוגי, אנחנו שותפים. התרחקנו והפכנו להיות אויבים זה לזה בנושא שאלת ההתיישבות ביהודה ושומרון. אך היום מול הסכנות שמדינת ישראל עומדת בפניהן, אנחנו זקוקים לתנועות האלה מאי פעם.

אני מאמין שהתנועה הקיבוצית יכולה לתת תקווה מחודשת ואמון מחודש באיכויות שלנו כעם, כמדינה ובחוסן שלנו".

 

על אף האופטימיות הרבה שפיזר ח"כ איתם בנושא האחדות, הוא מסתייג ואומר: "המחלוקות קיימות, אבל אין סיבה שהם יביאו לניכור בינינו. החיבור הוא מעבר לפוליטיקה".

 

על דבריו של ח"כ איתם בנושא האידיאולוגיה הזהה, אמר שור. "אם האידיאולוגיה שלו היא ליישב את הארץ במקומות שאני רואה שצריך ליישב אותם, אז יש לנו את אותה האידיאולוגיה. אך אם לא, אז לא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ איתם. אידאולוגיה זהה
צילום: גיל יוחנן
צילום: אבי כהן
פינוי גוש קטיף. הקיבוצניקים סייעו למפונים
צילום: אבי כהן
מומלצים