שתף קטע נבחר

סקר בבריטניה: הדת גורמת יותר נזק מתועלת

רגע לפני חג המולד מפרסם העיתון הבריטי "גארדיאן" סקר דת שלפיו רוב מובהק של הבריטים רואה בה גורם מפלג. מרבית הנשאלים כלל אינם מגדירים עצמם דתיים וסבורים שבריטניה היא "מדינה דתית של כמה אמונות". ובכנסייה? אופטימיים

82% מהבריטים מאמינים שהאמונה הדתית יוצרת מתיחות במדינה, ושני שלישים מהתושבים מצהירים שאינם מאמינים בדת. כך עולה מסקר שפירסם הבוקר (שבת) העיתון הבריטי "גארדיאן".

 

מהסקר עולה עוד כי מרבית הנשאלים סבורים שהדת גורמת לנזק יותר מאשר למעשים טובים וכי רואים בה סיבה לפילוג. רק 16% ענו בשלילה על השאלה האם הם מסכימים עם קביעה זו. בסקר השתתפו 1,006 מבוגרים מעל גיל 18.

 

רק 33% הגדירו את עצמם כדתיים, בעוד שרוב מובהק של 63% השיבו שאינם דתיים כלל - חרף העובדה שמחצית מהם מציגים עצמם כנוצרים. בקרב האוכלוסיה המבוגרת במדינה נרשמו יותר "דתיים" - כ-37% מהנשים וכ-29% מהגברים.

 

דובר מטעם הכנסיה בבריטניה טען עם זאת כי הדת המרכזית אינה מהווה מקור למתיחות וכי "הפילוג הדתי מוערך יתר על המידה".  לדבריו, "יש לזכור שגם החברה השתנתה. קהילות הועתקו ממקומן, אנשים עובדים שעות רבות יותר - וקשה יותר להשתלב. זה עדיין לא משנה את העובדה שלכנסיה האנגלית מגיעים מדי יום ראשון כמיליון בני אדם".

 

אף על פי כן, מהסקר עולה כי רבים דווקא אינם להוטים להשתתף באירועים דתיים. רק 13% העידו שהם מבקרים במקום דתי פעם בשבוע, ו-43% הצהירו שאינם לוקחים חלק באירועים דתיים כלל. חג המולד הקרב ובא, הצליח למרות הכל לשמור על מעמד מיוחד, וכ-54% מהנוצרים שהשתתפו בסקר מתעתדים להשתתף באירוע דתי במהלך החג.

 

הסקר מעלה סימני שאלה גם באשר לזהותה הדתית של בריטניה. רוב של 62% מאמין כי נכון יותר לתאר את בריטניה כ"מדינה דתית של כמה דתות". 17% בלבד סבורים שיש להגדיר אותה כמדינה נוצרית. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדינה של כמה אמונות
צילום: איי פי
מומלצים