שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אמ"ן: אסד רציני בכוונותיו לשלום
  בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אמר ראש חטיבת מחקר באמ"ן, תת-אלוף יוסי ביידץ, שכוונותיו של בשאר אסד לשלום רציניות. ראש המוסד, מאיר דגן, אמר בשבוע שעבר דברים הפוכים. שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר בישיבה ש"אין אינדיקציה למלחמה עם סוריה בקיץ וכל הדיבורים בנושא רק מזיקים"

  ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת-אלוף יוסי ביידץ, אמר הבוקר (יום ב') בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת שכוונותיו של נשיא סוריה, בשאר אסד, לפתיחת מו"מ הן כנות ורציניות וכי להערכתו מדובר באינטרס סורי. עמדה זו מנוגדת לעמדת ראש המוסד, מאיר דגן, כפי שהציג אותה בשבוע שעבר.

   

  דגן אמר בשבוע שעבר בפני אותו פורום כי "אין כרגע אינדיקציה להגמשת העמדות הסוריות ולחתירה שלהם לשלום". לדבריו, סוריה מתחמשת ומחמשת את החיזבאללה בקצב מהיר ופועלת להפיל את ממשלת סניורה ולערער את הנוכחות האמריקנית בעיראק. "ההרתעה הצבאית של ישראל נפגעה במלחמה, ולכן הביטחון העצמי של אסד גובר. חל שינוי אסטרטגי בסוריה ומעתה הם יגיבו על כל מה שנראה להם כהתגרות ישראלית והם מוכנים לקחת יותר סיכונים מול ישראל מאשר בעבר".


  הדיון בוועדת החוץ והביטחון (צילום: חיים צח)

   

  שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר בישיבה ש"אין אינדיקציה למלחמה עם סוריה בקיץ וכל הדיבורים בנושא רק מזיקים". הוא התייחס גם לסוגיית פירוק המחסומים, ואמר שהורה לצה"ל להיערך לפירוקם של 59 מחסומים מתוך כ-400 הפרוסים באיו"ש.

   

  כל אחד מחברי הכנסת פירש את דברי ראש חטיבת מחקר לפי השקפתו הפוליטית. חברי הוועדה משמאל ראו בכך איתות לאולמרט לשקול משא ומתן. ח"כ רן כהן (מרצ) אמר כי מהתמונה שעולה מהסקירות בפני ועדת החוץ ובטחון בשבועות האחרונים, "ישראל חייבת לנצל את ההזדמנויות הנקרות בפניה לפתוח במו"מ עם סוריה, על מנת שלא נתעורר בוקר אחד ונגלה ששאר מדינות האיזור מושיטות יד לשלום וישראל נשארת סרבנית שלום עיקשת באזור".

   

  לעומתו, ח"כ אפי איתם אמר כי "עמדת סורים לא השתנתה והיא מוכנה לקבל את הגולן. סוריה לא תרפה מלבנון ומזיקתה לחיזבאללה. לא ברור לי על סמך מה אמר ראש חטיבת המחקר שכוונות סוריה למשא ומתן כנות, כאשר רק לפני שבוע אמר ראש המוסד דברים אחרים לגמרי. לדעתי ראש חטיבת המחקר התכוון לומר כי ההנחה הבסיסית של הסורים נשארה בעינה והיא קבלת הגולן כתנאי מוקדם לפתיחת משא ומתן לשלום".

    

  ח"כ יובל שטייניץ (הליכוד) אמר כי מהסקירות עולה כי "יד ימין אינה יודעת מה יד שמאל עושה". הוא קבל על כך שצה"ל מזהה משגרי קסאמים ובוחר להבליג. לדבריו, אנו המדינה היחידה בעולם שיורים על אזרחיה והיא אינה עושה דבר כדי למנוע זאת.

   

  אולמרט מסרב בינתיים למו"מ

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מתמיד לפי שעה בהתנגדותו לפתיחת מו"מ עם סוריה. "סוריה ממשיכה לתמוך בטרור בעיראק, משתפת פעולה עם נשיא איראן ועושה כל מאמץ להפיל את ממשלת סניורה", אמר באחרונה. "אנחנו רוצים לעשות שלום עם כל מדינה, שלום אנחנו רוצים - אבל העמדת פנים איננו מוכנים לקבל".

   

  בעקבות גישושי השלום האחרונים בין ישראל לסוריה, אמר ל-ynet חבר הפרלמנט האירופי, דיוויד האמרשטיין כי "סוריה רצינית בכוונות השלום שלה עם ישראל, אבל הדבר תלוי במידת הנכונות של ישראל לדבר על רמת הגולן". האמרשטיין, ספרדי ונציג מפלגת הירוקים, נועד באחרונה עם בכירים סורים, וטוען כי איתותי השלום שהגיעו לאחרונה בדמשק אינם מניפולציה סורית. "עדות לכך שאין מדובר במניפולציה ניתן למצוא בצעדים הסוריים מול עיראק, ובכלל זה בחידוש היחסים הדיפלומטיים עימה, בשיפור הקשר עם טורקיה ובכך שהסורים לא טירפדו את פרישת הכוח הבינלאומי בדרום לבנון".  

   

  גורם בכיר מאוד בלשכת ראש הממשלה אמר באחרונה ל-ynet כי "התנאים לפתיחה בדיאלוג עם דמשק ברורים לסורים. הם הועברו אליהם כבר על ידי קולין פאוול בימי ראש הממשלה אריאל שרון. לצערנו, הסורים לא עושים ולו את הצעדים המינימליים שיכלו לעשות. במצב כזה אין שום סיבה שבעולם שישראל תנהל דיאלוג או משא ומתן עם הסורים ובוודאי שלא בניגוד לעמדתו של ג'ורג בוש, הידיד הגדול של ישראל". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אמ"ן: אסד רציני בכוונותיו לשלום"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  רציני. אסד
  צילום: איי אף פי
  צילום: גיל יוחנן
  בינתיים שולל מו"מ. אולמרט
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים