שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

סיפורי האחים גרין, פרק ג'

לאריה הייתה קרחת וגם משקפיים, על כן הוצג כרופא בפני בני שבט הג'הלין. כדי לרכוש את לבם נתן להם מיני מרקחת כתרופות וכדורי פחם. אריה בן גוריון וחבריו יוצאים למסע "טִאטוּא" הנגב וסלילת הדרך למצדה. הצצה נוספת באלבום התמונות של משפחת גרין

הימים ימי מלחמת העולם השנייה וליישוב העברי בארץ כבר נודע על שואת העם היהודי באירופה ועל כוונות הגרמנים לפלוש לא"י. בשורות האיוב מחזירות לתודעה את מיתוס מצדה.

 

בראשית שנות העשרים עוד יצאו חוגי משוטטים אל מדבר יהודה. המטיילים היו יוצאים לשיט מקליה ומטיילים לחופי ים המלח. למצדה היו מטפסים מצפון על הדייק הרומי, כשלהר עצמו היו עולים בדרך סוללה מכיוון מערב. שביל הנחש עוד לא נתגלה.

 

בשנת 1927 התרחשה באזור רעידת אדמה. הקטע העליון של "הסוללה" התמוטט ברעש, כדי להגיע לראש המצדה היה נדרש טיפוס בחבלים. 


שמריה גוטמן מקיבוץ נען (בתמונה) היה הראשון להבין את הערך החינוכי של סיפור המצדה. בינואר 1942 הוא מארגן סמינר לימודי על פסגת ההר, בו משתתפים חברי תנועות הנוער. מטרות הסמינר היו לכבוש מחדש את שביל העלייה למצדה ממערב, לשקם את ההריסות במקום ולהכשיר מדריכים לטיולי תנועות הנוער לאזור."מטאטאי המדבר", כך נקרא הטיול למדבר יהודה ולנגב שיצא לדרך במרץ 1942.


הכשרת העליה למצדה מכיוון הסוללה שהתמוטטה. 


משתתפי הסמינר מקימים גל-עד לכבוד חידוש שביל העלייה.


הכתובת על הגל-עד.


אריה בן גוריון וחבריו מ"קבוצת החוגים" ומקיבוץ מעוז חיים - עזרא כדורי, מנשק'ה בביוף, מישל הורביץ ואהוביה מלכין - מצטרפים לסיור, יחד עם מומחה לדרכי המדבר משבט הג'הלין בדרום הר חברון (בתמונה), הם עורכים טיול להכרת הוואדיות סביב ים המלח ולגילוי המכתש הנעלם (הכוונה למכתש הקטן שלא היה מסומן על המפות הבריטיות באותן שנים).  


לאריה הייתה קרחת וגם משקפיים, על כן הוצג כרופא בפני בני שבט הג'הלין. כדי לרכוש את לבם נתן להם מיני מרקחת כתרופות וכדורי פחם.


הארץ קטנה וכולם מכירים את כולם, החמישה פונים למפקדי ההגנה - אליהו גולומב, ישראל גלילי ויוסף (רוכל) אבידר - בהצעה לערוך סיור לעדכון המפות הבריטיות של הנגב אשר היו מבוססות על תצלומי אוויר בלבד. הם מקבלים סיוע במזון וגם אקדח לביטחון. בחודש מרץ הם יוצאים לפגוש את חסן ובן דודו ליד יטה בדרום הר חברון, ויוצאים למסע שנמשך שבועיים עם שני גמלים ששכרו לצורך הובלת הציוד.


הסיור בוואדי רג'ה (ערוגות).


קאסר זווירה, (מצד זוהר).

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיישל על המצוק מעל ים המלח
מראות בטיול 1
מראות בטיול 3
מראות בטיול 2
שטפון בסיאל (ואדי צאלים) ממנו נצלו ברגע האחרון
מגלים את מדבר יהודה
פגישה עם נחל דוד. בחזית מנשק'ה בביוף
מומלצים