שתף קטע נבחר

הסערה בעיצומה, הצפות בדרום תל אביב

בכל שנה אותן תמונות חוזרות על עצמן: הגשמים מתחדשים והבתים בשכונת הארגזים בדרום תל אביב מתמלאים בבריכות. "כל מה שהוא עד 15 סנטימטר מהרצפה נהרס, כולל רהיטים ומוצרי חשמל", מספר יוגב אבירי. בינתיים נמשכת הסערה במלוא עוצמתה בכל הארץ. עד שעות אחר הצהריים ירדו 20-40 מ"מ גשם בצפון הארץ ובמרכזה. השלג, שכבר פקד את החרמון, יפקוד הלילה את הפסגות הגבוהות מ-1,000 מטר

עוד שנה עברה ודבר לא השתנה: הגשמים חזרו ושעות ספורות לאחר הטפטופים הראשונים שוב הוצפה שכונת הארגזים בדרום תל אביב. בכל שנה התושבים זועקים ודורשים שיסדרו את הניקוז בשכונתם, וגם היום הדקלום חזר על עצמו. "עד שהעירייה לא תסדר את הביובים, נמשיך לזעוק אל הקיר", הם אומרים.

 

יוגב אבירי, אב לתינוקת וילדה בת שש, שלח את משפחתו למקום יבש יותר, בעוד הוא נותר להציל את רכושו. "אשתי רצה עם הילדים בידיים, כשאני מנסה להציל מה שנשאר יבש. כל הבית הלך לנו. כל מה שהוא עד 15 סנטימטר מהרצפה נהרס - רהיטים ומוצרי חשמל. היום אין לנו איפה לישון ואני אאלץ למצוא חדר במלון, או לישון אצל אמי".

 

גם אלי לוי דרוויש נאלץ לעזוב את ביתו שהתמלא מים. "כל החפצים של הדיירת שלי - אם חד הורית עם תינוקת, הלכו לעזאזל. כל הבית מלא מים עד הברכיים. אני לא יודע מה לעשות, אין לי כסף ללכת לבית מלון ואני דורש שהעירייה תפנה אותי. הכל הלך - הסלון, הספה השטיח".


ההצפות חוזרות (צילום: ניב קלדרון)

  

התושבים מפנים אצבע מאשימה אל העירייה, שלטענתם מזניחה אותם. יו"ר ועד השכונה, ליטל אורן: "כל היום פונות אליי משפחות, הטלפון לא מספיק לצלצל. אנשים לא יודעים לאן ללכת וחלק החלו לפנות את עצמם לבתי מלון. אנחנו כרגע מחלצים את התושבים על ידי רפסודות שהכנו ממשטחי קרשים, ומרוקנים את הבתים עם דליים. הבלאגן חוזר כל פעם מחדש".

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "נציגי עיריית תל אביב שהגיעו לשכונה בשל מזג האוויר מסרו כי לא נדרשו לפנות תושבים מבתיהם. עם זאת, גורמי הרווחה והקהילה נמצאים במקום ויסייעו לתושבים במידת הצורך".

 

שלג בהרים, שטפונות במקומות הנמוכים

הסערה החלה היום בשעות הבוקר, כשבאתר החרמון החל לרדת שלג משמעותי. השלג נערם לגובה של 40 ס"מ ברכבל העליון ו-10 ס"מ ברכבל התחתון. הטמפרטורה בהר ירדה אל מתחת לאפס. בצפון רמת הגולן שורר ערפל כבד והטמפרטורה הממוצעת נעה סביב שלשו מעלות. גשמים עזים ירדו מהצפון ועד גוש דן - שדה דב בתל-אביב ושדה התעופה בחיפה נסגרו לטיסות לסירוגין בשל מזג האוויר.


כל מה שעל הרצפה - נהרס (צילום: ניב קלדרון)

 

עד השעה 17:00 ירדו בין 20-40 מ"מ גשם בצפון הארץ ובמרכזה, בעיקר לאורך החוף. הלילה צפוי מזג אוויר סוער ברחבי הארץ, ממטרים ירדו מצפון הארץ עד מרכז הנגב מלווים בסופות רעמים בודדות וברד. בחרמון תשתולל סופה, והשלג צפוי להתפשט גם לצפון רמת הגולן ולפסגות הצפון מעל 1,000 מטר. קיים חשש לשיטפונות בנחלי מדבר יהודה והנגב.

 

מחר תחול ירידה ניכרת בטמפרטורות. הגשמים ילכו ויחלשו במהלך היום ובהרי הצפון והמרכז צפוי לרדת שלג קל, ובכלל זה בירושלים - שם הוא עשוי להיערם לשכבה דקה. לקראת ערב הגשמים יחלשו ויתמעטו, וקיים חשש חמור לקרה באזורים נרחבים בארץ.

 

מתכוננים לשיא הסערה

בערים רבות ברחבי הארץ מתכוננים למזג האוויר הסוער. בצפת נפתח מטה מיוחד שצפוי לפעול עד לסיום הסערה הנוכחית, במהלכה ככל הנראה ירד שלג על העיר. במועצה האזורית גולן השלימו את ההכנות לסערה, שם הוקם מטה שלג ורועננו הנהלים הקשורים בפיזור התלמידים ביישובים בהם הם מתגוררים.

 

בית החולים זיו בעיר מקיים קשר רציף עם מרכז החירום על מנת לדאוג שכבישי הגישה אל בית החולים יישארו פתוחים גם בשעות בהן יירד השלג. מהמוסד הרפואי נמסר כי מלאי המזות לחימום, מלאי התרופות המזון והחמצן תוגברו על מנת לאפשר פעילות גם במידה והגישה לבית החולים תחסם לשעות רבות. הצוות הרפואי יוסע במקרה כזה למשמרתו ברכבי שטח המצוידים בשרשראות המיועדות לנסיעה בשלג.

 

בעיריית חיפה העמידו בכוננות ארבע מיכליות לשאיבת מים, שיפעלו במקרה של הצפות וציוד מכני הנדסי לפינוי סחף מצירי התנועה. מהעיריה נמסר כי בימים אלה משודרגת מערכת הניקוז לאורך רחוב העצמאות, בעיר התחתית, אזור הסובלת מהצפות כמעט מדי שנה.

 

מקום נוסף בו נערכים לסערה הוא נמל אשדוד. בחברת נמל אשדוד נערכת לסערה בעוצמה שלא זכורה בשנים האחרונות, על-פי תחזיות השירות המטאורולוגי. הנהלת חברת נמל אשדוד הודיעה כי עקב מזג האוויר צפויים עיכובים בעבודת הנמל.

 

 • צילמתם הצפות, ברקים, או גשם זלעפות? קלטתם בעדשה ברד או שלג קל? שלחו אלינו את תמונות מזג האוויר שלכם באמצעות האי-מייל האדום, צרפו שם וטלפון - ונפרסם

   


 •  

  בהכנת הידיעה השתתפו מירי חסון, בועז דיין וחגי עינב
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב קלדרון
  הצפות בארגזים. מוציאים את המים
  צילום: ניב קלדרון
  צילום: אביהו שפירא
  מפלסים שלג בחרמון, הבוקר
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים