שתף קטע נבחר

ועדת החינוך הצביעה נגד, תמיר: הקו הירוק יסומן

בניגוד לעמדת שרת החינוך קיבלה ועדת החינוך של הכנסת הצעת החלטה לפיה לא יסומן הקו הירוק בספרי הלימוד. למרות זאת, תמיר הודיעה כי אין בכוונתה לאמץ את ההחלטה. ח"כ אורלב: "אם תמיר לא תקיים את ההחלטה - יש לפעול להדחתה"

"סימון הקו הירוק במפות הלימודים חשוב לנוכח השימוש הנרחב במונח 'הקו הירוק' בדיון הפנים-ישראלי והבינלאומי" - כך הסבירה היום (ב') בדיון בוועדת החינוך השרה יולי תמיר את החלטתה להוסיף את סימון הקו לספרי הלימוד. אולם, בניגוד לדעתה, קיבלה הוועדה - ברוב של שמונה תומכים לעומת שני מתנגדים - הצעה נגד סימון הקו. לאחר הדיון הודיעה תמיר כי לא תאמץ את ההחלטה.

 

השרה תמיר פתחה את הדיון והסבירה כי מערכת החינוך שמה לעצמה למטרה לעסוק בסוגיות שעל סדר יומה של המדינה, שאחת מהן היא שאלת גבולותיה של מדינת ישראל. "התלמידים צריכים להכיר את הגבולות ואת הוויכוח", אמרה השרה. "התלמיד הישראלי צריך לדעת שיש משמעות היסטורית ומשפטית לשאלת הקו הירוק. קיים שימוש נרחב במושג זה בדיון הפוליטי בארץ ובעולם, כמו למשל בהקשר של גדר ההפרדה. תלמיד שלא יודע מהו הקו הירוק ולא מכיר אותו, לא יוכל להבין את ההקשר".

 

חבר הכנסת זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר בתגובה כי "על פי החלטת הממשלה הקו הירוק מת, ואין טעם לעסוק בזה". השרה השיבה לאורלב: "לקו הירוק יש מעמד משפטי, גם אם אתה לא אוהב את זה. אלא אם כן אתה רוצה לומר לי שמעמדם של רמת הגולן ושל שכם זהים".  

 

חבר הכנסת הרב מלכיאור (עבודה-מימד) אמר כי "כמו שמציינים את שטחי A וB יש לציין במפות את שטח C, שזה כל מה שמעבר לקו הירוק, חוץ מהאזורים שבהם ישראל החילה את ריבונותה. אין לדבר קשר היכן צריך לעמוד הגבול הסופי, אין לנקוט בנושא הזה במדיניות בת יענה".

 

"לא ניתן לקדם אג'נדה שמאלנית"

חבר הכנסת יואל חסון (קדימה) אמר כי "שרת החינוך הודיעה שאיננה מתכוונת ליישם המלצת הוועדה נגד סימון גבולות 67'. לא ראוי ששרת החינוך מצפצפת על חברי הוועדה האמורה לפקח עליה. אנחנו לא ניתן לתמיר לקדם את האג'נדה השמאלנית שלה בכיתות הלימוד על גבם של תלמידי ישראל".


הדיון בוועדה, היום (צילום: חיים צח)

 

חבר הכנסת אלכס מילר (ישראל ביתנו) הודיע כי הוא מברך על החלטת הוועדה: "על החינוך הממלכתי להישאר נקי מסוגיות פוליטיות".

 

כאמור, בתום הדיון קיבלה ועדת החינוך את הצעת ההחלטה של חברי הכנסת אורלב וזאב אלקין, לפיה יאומצו החלטות הממשלה מ-1967, שאין לסמן את גבולות המדינה על פי קווי שביתת הנשק (הקו הירוק). הוועדה קבעה כי "נחה דעתה שספרי הלימוד במערכת החינוך כוללים חומר לימודי מספק המלמד כראוי על ההיסטוריה של גבולות הארץ והמדינה, לרבות קווי שביתת הנשק".

 

הוועדה קראה לשרת החינוך לבטל את החלטתה בדבר סימון הקו הירוק, מעבר לסימון הקיים היום במפות ובמקומות הרלוונטיים. 

 

דיון קודם ללא תוצאות

לפני כשבועיים התפוצץ דיון שנערך בוועדת החינוך סביב החלטת השרה, בהיעדרה. רוב חברי הוועדה, ביניהם גם נציגי קדימה, מתחו ביקורת על השרה - ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) ביקש לערוך הצבעה על הצעת סיכום שזכתה לרוב וקראה לתמיר להקפיא את החלטתה בדבר סימון הקו הירוק עד לדיון נוסף, אולם יו"ר הוועדה מיכאל מלכיאור (עבודה) סירב להביא את ההצעה להצבעה ועורר את זעמם של חברי הוועדה.

 

ח"כ אורלב, מיוזמי הדיון, הציג בדיון החלטת ממשלה מנומבר 1967 בה נאמר כי מפות ישראל יסומנו על פי "קו הפסקת האש" וללא קווי שביתת הנשק והקו הירוק. אורלב טען כי להחלטת השרה אין שום בסיס חינוכי ו"מדובר בהחלטה פוליטית מובהקת, ובניסיון לצרוב בתודעת התלמידים את גבולות המדינה של שלום עכשיו ולהפוך את בתי הספר לסניפים של התנועה".

 


פורסם לראשונה 01/01/2007 14:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אורלב. הקו הירוק מת
צילום: גיל יוחנן
אלקין. מיוזמי הדיון
מומלצים