שתף קטע נבחר

חולי סרטן חסמו רחוב וערכו הלוויה מאולתרת

החולים יוצאים להפגין כדי לקבל תרופות: חולים שדורשים להגדיל את תקציב סל התרופות ב-300 מיליון שקלים בתקציב 2007, חסמו רחוב בתל-אביב לכמה דקות. המפגינים ערכו טקס הלוויה "לחולה הישראלי", הספידו אותו ואמרו עליו קדיש

אם אין כסף לתרופות - חוסמים כבישים. עשרות חולים הדורשים להגדיל את תקציב סל התרופות, חסמו היום (ג') את רחוב אבן גבירול בתל-אביב לתנועת כלי רכב למשך כמה דקות.

 

החולים דורשים להגדיל את תקציב סל התרופות ב-300 מיליון שקלים, לאחר שתקציב הסל בשנה הנוכחית נשאר זהה לזה שבשנה שעברה. יש לציין כי בשנת 2006 עלה תקציב סל התרופות באופן חריג, בעקבות שביתת הרעב של חולי סרטן המעי הגס. אז הועברו 350 מיליון שקלים על חשבון תקציב סל התרופות של שנת 2007.

 

המפגינים, חולי סרטן, פרקינסון, נפגעי אירוע מוחי ואוסטיופורוזיס, נשאו שלטים ועליהם שמות התרופות להם הם נזקקים לטיפול במחלתם, תרופות שלא נמצאות בסל התרופות. על אחד השלטים נכתב: "החולים צריכים להילחם במחלתם ולא בתקציב". החולים קיימו הלוויה לחולה הישראלי ונשאו אלונקות ועליהן תכריכים. בזה אחר זה עלו נציגי ארגוני החולים להספיד את "החולה הישראלי".

 

יו"ר עמותה של חולי אוסטיופורוזיס, אירית ענבר, אמרה: "אני מדברת בשם מאות שבורי העצמות, חולי האוסטיופורוזיס, יש תרופה שיכולה להקים את אותם האנשים מהמיטה". חולה אחר, איציק ניצני, מעמותת נפגעי אירוע מוחי, אמר כי הוא מספיד 5,000 חולים שמתו מאירוע מוחי בשנה שעברה ועוד 5,000 חולים שימותו השנה, אם לא יכנסו לסל התרופות למחלתם.

 

גם חולי ההמופיליה הצטרפו למאבק. מיכל זיו, נציגת החולים, אמרה: "אני מספידה את חולי ההמופיליה שמתו מעירויים נגועים ומבקשת לאפשר להעניק להם טיפול בטוח כפי שנהוג בעולם המערבי". בתום ההלוויה המאולתרת קרא הרב אריק אשרמן מ"רבנים למען זכויות אדם" קדיש, וקרא קטע מתפילת יזכור. הרב הוסיף שממשלת ישראל חסרת רחמים.

 

עם זאת, מארגני המחאה העריכו שלמרות הלחץ הציבורי תאשר מחר הממשלה את התקציב, בלי שיועבר אפילו שקל אחד למען החולים. עוד ציינו החולים שאף סיעה בקואליציה לא לקחה על עצמה להגדיל את סל התרופות. לדבריהם, מאבק החולים ימשיך ויתמקד כעת בחקיקה, שתקבע שבכל שנה יגדל תקציב סל התרופות בשני אחוזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת חולי סרטן המעי הגס. ספט' 2006
צילום: יואב גלאי
מומלצים