שתף קטע נבחר

נס במשכן

השבוע התרחש הלא ייאמן: ראש הממשלה הגיע לוועדה לקידום מעמד האשה. היו לו אפילו הצעות

רחש של קדושה עבר בקהל שגדש את אולם ישיבות הממשלה, בו התקיים לראשונה בישראל דיון הוועדה לקידום מעמד האשה בהשתתפותו של ראש ממשלה. "כנראה שהיה צריך גבר שיעמוד בראש הוועדה לקידום מעמד האשה כדי לגרום לראש ממשלה לפנות שעתיים שלמות להשתתפות פעילה ואמיתית בדיון", לחשה אחת הנוכחות, וחברתה השיבה: "או שצריך שאשת ראש הממשלה תהיה דומיננטית כמו עליזה ותכוון את בעלה לעשות את הדברים הנכונים".

 

לראשונה מאז קום המדינה, ראש ממשלה השתתף בישיבת הועדה והודיע על הקצאת 30 מיליון שקל להקמת מרחבים מוגנים לנשים נפגעות תקיפה מינית, ולשיקום קורבנות זנות, ועל עוד  400 מיליון שקל לתחום טיפול בילדים בסיכון. תחושה מוזרה אפפה את עשרות הנוכחים נציגי ארגוני הנשים וזכויות האדם. הם רגילים לשנים ארוכות ומתישות של שיח ועדות משמימות וטרחניות, המתברכות בדרך כלל בגשם של נתונים מזעזעים, נתונים שצריכים לגרום לרעידות אדמה חברתיות. תחת זאת, פקידי ממשל עייפים יוצאים ידי חובתם בשפיכת הבטחות סרק שבמזל מתממשות אחרי שנים רבות מדי.

 

עצם השתתפותו של ראש ממשלה בישיבת הוועדה, משדרגת אותה לדרגת חשיבות חדשה. המסר הציבורי של מעשה כזה מצד אולמרט לפקידי הממשל, הוא שהנושא חשוב מאד בעיניו. אך מלבד המסר ההצהרתי, חשוב לומר משהו על מה שקרה שם.

 

כמעט כל מי שנכח בדיון לא יכול היה שלא להצדיע לגדעון סער, שכיו"ר הוועדה גרם לדברים לקרות כפי שקרו. אולמרט אמר כבר בפתיחת הישיבה: "אני יודע שבדרך כלל אנשים חשובים באים לדקות בודדות בתחילת הישיבה, אומרים משהו, מתנצלים וממהרים לרוץ לפעילות נוספת. אני לא הולך לשום מקום. אני מתכוון להישאר כאן לכל אורך הישיבה. חשוב לי לשמוע נתונים מהשטח ולרשום לי הערות, ואם יהיה צורך אבטל את הפגישה הבאה ונאריך את הישיבה".

מתי נשמע כדבר הזה אצלנו? ועוד בנושא כמו פגיעות מיניות בנשים וילדים?

 

דור שני ושלישי לעיסוק בזנות

הנתונים שהוצגו בוועדה היו קשים: אנשי המחקר הציגו נתון שמוכר לנו מתחום הכלכלה ופתאום מקבל משמעות חדשה, לפיו בשוק הזנות והסחר בנשים "ככל שיש יותר ביקוש כך גדל ההיצע. מדינות שנאבקו בביקוש (בלקוחות) הצליחו לגרום לירידת כמות הנשים העוסקות בזנות".

 

עוד נמסר כי בישראל כ-30,000 נשים העוסקות בזנות. 95% מהן עברו תקיפה מינית בילדותן, מקרי אונס קשים וגילוי עריות. הן חוות פוסט טראומה מתמשכת המובילה אותן לעיסוקן בזנות. 90% מהן עולות חדשות מחבר העמים או יוצאות מדינות מזרח אירופה, 70% מהן אמהות לילדים. למעלה מ-1,400 ילדים וילדות מועסקים ונסחרים לזנות לפי הערכת על"ם - ערים בלילה.

 

עד 2006 פנו למרכזי הסיוע כ-28,000 נשים, עליה של 20% לעומת שנת 2005. שליש מהילדים שדיווחו על תקיפה מינית הם בנים. תופעה מדאיגה נוספת היא ילדי זונות העוסקים גם הם בזנות. לא מדובר רק בדור שני אלא אף בדור שלישי של נכדים ונכדות הנשארים במעגל הזנות.

 

ראש הממשלה הוסיף לנתונים את תופעת רצח הנשים ההולך ומתרחב וסיים את הישיבה בבקשה להיות מוזמן אליה שוב. הוא אף הציע כיוון חשיבה חדש: למה להוציא נשים מוכות למקלטים יחד עם ילדיהן, ולא להוציא את הגברים התוקפים למתקני משמורת ובכך לאפשר לקורבנות להמשיך בשגרת חייהן?

 

משפט אחד חסר שם, והעובדה שלא נאמר זעקה בחלל החדר: אם הנתונים הנוראים קושרים חד משמעית בין העוסקים בזנות ובין היותם קורבנות ילדות של תקיפה מינית, האם לא הגיעה העת להפליל את הלקוח? אנשי המטה למאבק בסחר בנשים אמרו, כי הצעד המתבקש הוא נקיטת צעדים חריפים נגד לקוחות שמנצלים ואונסים קורבנות זנות. כמו כן הציעו להפליל סוף סוף את כל גורמי המשנה התומכים בשוק העבדות המינית הזאת: עיתונים, בתי מלון ואתרי אינטרנט.  

 

הוועדה לקידום מעמד האשה היא אחת הוועדות החשובות ביותר בכנסת. מחצית מהאוכלוסיה במדינה היא נשים, וזו כידוע קבוצה נרמסת, מופלית, מוכה, נאנסת ונרצחת בהיקפים הראויים בהחלט לתשומת לבה של החברה כולה. למרות חשיבותה, מעולם לא טרחה הממשלה לקחת חלק בישיבת הוועדה.

השבוע זה קרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים