שתף קטע נבחר

6 הערות על מסים ושחיתות

פרשת רשות המסים, המצטיירת כאחת מפרשיות השחיתות הגדולות בתולדות המדינה, מעוררת כמה שאלות כמו האם תוכל המשטרה להוכיח עבירות פליליות ואיזה נזק ייגרם למערכת גם אם כל החשודים ייצאו זכים כשלג

1. מאכערים - הכתובת היתה על הקיר בשנים האחרונות ופרשה שכזו היתה רק עניין של זמן, אמר לנו אמש בכיר לשעבר ברשות המסים. מאז שמונה איתן רוב למנהל רשות המסים, על ידי שר האוצר בנימין נתניהו, מלאו מסדרונות רשויות המס בפעילי מרכז מוכרים ומוכרים פחות, ששימשו כמאכערים לכל דבר ועניין. אותו בכיר מספר שלחצים מצד גורמים מקורבים פוליטיים של בכירי הרשות היו עניין כמעט קבוע. בשנים האחרונות פרשה שורה שלמה של פקידים בדרגות הביניים והבכירות מרשות המסים בדיוק בגלל העניין הזה. "היתה תחושה של מיאוס", נזכר אותו בכיר. "לא מעט אנשים הרגישו שרק אם אתה מתמסר למי שצריך אתה יכול לצפות לעלייה בסולם התפקידים".

 

2. פלילים - למרות ההצהרות הדרמטיות של המשטרה, המרחק בין המעצרים המתוקשרים והמשפילים לבין כתבי אישום פליליים בפרשת מס הכנסה רחוק מאד. כל מומחה מיסוי יגיד לכם שהתחום האפור בנושא של שומות מס כל כך רחב, שהוא מאפשר פערים של אחוזים רבים בין מה שייקבע פקיד אחד במס הכנסה לבין מה שיקבע פקיד אחר. הדבר הראשון שהמשטרה תצטרך להוכיח הוא, שפקידים בכירים באגף המסים קיבלו החלטות לא ענייניות ולא מקצועיות ופטרו את חבריהם מתשלומים שונים במכוון. כדי לשכנע את מערכת המשפט שאכן כך היה יצטרכו ביחידה הארצית לחקירות הונאה להתאמץ מאד מאד, ספק אם הם יהיו מסוגלים לכך.

 

3. כסף - לגבי מרבית החשודים לא נטען כי קיבלו כסף בעד הסיוע שנתן. לא בכדי לא הועלו טענות כאלה. כל פקיד במס הכנסה שעיניו בראשו ומסתכל קצת החוצה על חבריו לשעבר יודע שהכסף הגדול מחכה מעבר לפינה. לשעברים ברשות המסים, כמו טלי ירון-אלדר, אודי ברזילי, אבי אלתר, יאיר רבינוביץ ואחרים עושים בחודש מאות אלפי שקלים בשוק הפרטי. קשה להאמין שבכירי מס הכנסה היו מעיזים להסתבך בשביל כמה עשרות אלפי שקלים כשבחוץ ממתינה להם קופה כל כך שמנה.

 

4. שיתוק - אם יש משהו שיקרה בעקבות הפרשה הזו, ולדברי כמה בכירים במשק כבר קורה, הוא עצירה כמעט מוחלטת של כל הפעילות המתקיימת מול רשות המסים. איך אמר היום פקיד שומה אחד לעורך דין שהגיע למשרדו לסגור עניין לאחד מלקוחותיו: "אני חתימה רביעית. אין לי בעיה לסגור את התיק, אבל קודם תביא אישור מירושלים שהכל בסדר". וזו בדיוק הבעיה, גם אם תחפשו בנרות לא תמצאו פקיד שומה אחד שיסכים לסגור היום או בימים הקרובים את חבויות המס לעסקאות נדל"ן גדולות למשל, מה שיהפוך כבר בקרוב לבעיה גדולה למשק הישראלי ולהתנהלות התקינה של החיים העסקיים.

 

5. הרתעה - לפני כשנתיים לערך הצטרפתי לאיתן רוב במהלך מבצע מס-וחלילה (זוכרים?). המטרה היתה פשיטה על חייבי מס באזור תל-אביב, עיקול מכוניותיהם או סחורה מהעסקים שלהם ובעיקר החזרת כושר ההרתעה לרשויות המס. באותו מעמד סיפר לנו רוב, "שהביעה עם מס הכנסה היא שאף אחד לא מפחד מאיתנו ואת זה צריך לתקן". לא הרבה השתפר בתחום הזה מאז שנאמרו הדברים, אבל גם המעט שכן נעלם אתמול כלא היה לאחר שנודע על המעצרים. ברשות המסים מתקשים כבר מזמן להוכיח שהיחס לאינסטלאטור או חשמלאי שנתפס מעלים כמה עשרות אלפי שקלים זהה ליחס שמקבל איש עסקים ידוע. אצל הגדולים יש הסדרים חשאיים, עסקאות כופר וסודיות, בעוד אצל הקטנים יש חשיפה מביכה, כתבי אישום ומעצרים. עכשיו תצרפו למשוואה גם פרוטקציוניזם וקומבינות (שככל הנראה קיימים ובהרבה) ותבינו למה יותר חשמלאים, אינסטלאטורים וכל עוסק קטן לא ימהר לרוץ לרשות המסים לסגור עניין.

 

6. היורש - לא משנה מה יקרה בפרשה הזו, קשה לראות את ג'קי מצא חוזר למשרדו כאילו כלום לא קרה. מוטב ששר האוצר, ביחד עם ראש הממשלה, יתחילו כבר עכשיו לחשוב על יורש למצא. אמנם מדובר בשני פנקסנים גדולים, שלכל אחד רשימות מקורבים וידידים, אבל אם ברצונם לשדר מסר אחר הם צריכים לעשות מעשה. המעשה הזה יהיה הבאתו של אחד מבכירי הרשות לשעבר, כזה שעשה מיליונים בשוק הפרטי והוא חף מאינטרסים פוליטיים, בניסיון לעשות סדר ולהשיב את כוח ההרתעה. נראה אותם עושים את זה.

 

עידן גרינבאום הוא עורך כלכלי

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
ג'קי מצא מובל לביהמ"ש
צילום: דנה קופל
מומלצים