שתף קטע נבחר

חברות המעסיקות עובדי קבלן יהיו אחראיות לזכויותיהם

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את תמיכת הממשלה בהצעת חוק פרטית שהגיש ח"כ דב חנין מחד"ש, המטילה על מעסיקים אחריות לעובדי קבלן ולעובדים של חברות כוח אדם

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את תמיכת הממשלה בהצעת חוק פרטית שהגיש חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) המטילה על מעסיקים אחריות לעוול שנעשה לעובדים באמצעות קבלני משנה וחברות כוח אדם.

 

כיום מועסקים מאות אלפי עובדים במשק באמצעות חברות כוח אדם, הפועלות כקבלני משנה של חברות גדולות יותר.

חלק ניכר מחברות כוח האדם פוגע לעתים בזכויות העובדים. ארגונים המייצגים עובדים כמו ההסתדרות וארגון קו לעובד, עותרים לעתים קרובות לבתי הדין לעבודה נגד החברות ואולם, לשופטי בית הדין לעבודה קשה להחליט אם גם לחברות המזמינות את השירותים יש אחריות כלפי העובדים, בשעה שהחברות המזמינות את העבודה טוענות שאין להן אחריות כיוון ש"אין להן יחסי עובד מעביד עם העובד".

 

כתוצאה מכך נאלצים העובדים ומיצגיהם לעמוד מול חברות כוח האדם שחוששות פחות מפרסום העוול בתקשורת ולפעמים גם נוקטות בסחבת שמונעת מהעובדים לתבוע אותן, ובסופו של דבר חלקן גם נסגרות ונעלמות.

 

עובדי קבלן יוכלו לתבוע את המעסיק הראשי 

הצעת החוק קובעת כי לעובד או לעורך דין וארגון המייצגים אותו תהיה אפשרות להגיש תביעות ישירות נגד המעסיק הראשי, בנוסף לתביעות נגד חברות כוח האדם, וכי על המעסיק הראשי תהיה אחריות משפטית למילוי חוקי העבודה ואבטחת זכויות העובד.

 

הממשלה אישרה את תמיכתה בחוק בתנאי שביצוע החוק ייעשה בתיאום מלא איתה. החוק יוגש לאישור הכנסת ביום רביעי.

 

"חברות כוח אדם הפכו עבור חברות רבות במשק לכלי נוח שמאפשר להן להעסיק עובדים ולשלם להם פחות מכפי שהחוק מחייב", אמר ח"כ חנין ל-ynet, "זאת מכיוון שהחברות הגדולות משלמות לחברות הקבלן מעט מדי אך מתנערות מאחריות בקשר לפגיעה בחוקי העבודה, בהסכמו העבודה ובזכויות העובדים". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
חבר הכנסת דב חנין (חד"ש)
צילום: ערוץ 2
מומלצים