שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  זליכה: הפועלים מפעיל את יהב ונהנה מרווחיו

  בדיון בוועדת הכלכלה אמר החשב הכללי: "את ההטבות לעובדים נותנת המדינה ולא בנק יהב שלא נותן כלום מכיסו. אני מבטיח שלא תהיה כל פגיעה בעובדים"

  עימות קולני התפתח היום בוועדת הכלכלה בין החשב הכללי, ירון זליכה, לאנשי בנק יהב סביב המכרז להפרטת הבנק. בשיא העימות עזבו אנשי הבנק את חדר הוועדה בטריקת דלת, במחאה על הדברים שזליכה הטיח בפניהם. יו"ר הוועדה, ח"כ משה כחלון, נחלץ לפשר בין הצדדים וזימן אותם ללשכתו לפגישת גישור לאחר הישיבה. היתה זו פגישתם הראשונה מפרסום המכרז לפני כשנה.

   

  הדיון על הפרטת בנק יהב נערך בעקבות הצעות לסדר היום של הח"כים רונית תירוש וחנא סוויד. הם התייצבו לצד הבנק נגד המכרז וטענו כי ההפרטה תפגע
  בעובדים כי הבנק לא יוכל להתחרות במכרז מול הבנקים הגדולים שלא יוכלו לספק לעובדי המדינה את אותה "סחורה" שמספק בנק יהב. זליכה כידוע בעד המכרז.

   

  העימות התחדד כשמנכ"ל הבנק, דוד בן דוד, טען שהוא איננו מתנגד למכרז באופן עקרוני, "אולם אנחנו בנק קטן, הריביות והמשכורות שלנו נמוכות. מה שצריך לעשות זו אפליה מתקנת שתאפשר לבנקים קטנים לחיות". זליכה התפרץ לדבריו. "אתם לא בנק קטן, אתם חלק ממונופול במדינת ישראל ושותפים לבנק הפועלים".

   

  יו"ר ועד עובדי שירות התעסוקה, אהרון חטובלי, שהשתתף בדיון כנציג של עובדי המדינה, הטיח בזליכה: "עובדי המדינה הפכו לבני ערובה של האוצר. אין יום שהחשב הכללי לא מוציא גזירות על עובדי המדינה". זליכה לא נשאר חייב. "גופים אינטרסנטיים שטפו לכם את המוח, לצערי, והצליחו לייצר תמונה מעוותת. אני מסתכל לכם בעיניים ואומר במלוא האחריות – לא תהיה כל פגיעה בעובדים ולו הקטנה ביותר. המכרז רק ישפר את התנאים שלכם".

   

  נציגת בנק יהב עו"ד נורית עירוני, טענה נגד החשב הכללי שהמכרז לא עומד בקריטריונים שקבע בית המשפט במטרה לתת עדיפות לבנקים קטנים במכרזים. "האם מישהו באמת חושב שהבנקים יתמודדו במכרז לא כדי להגדיל את הכנסותיהם? דבר אחד ברור – העובדים והלקוחות ייפגעו".

   

  החשב הכללי החזיר אש. "הטענות שלכם הן שקרים מצוצים מהאצבע שממציאים גופים אינטרסנטיים שמשתמשים בכם. בנק יהב הוא לא בנק קטן ומסכן כפי שהוצג כאן. האמת היא הפוכה. בנק יהב הוא בנק גדול במדינה, הוא למעשה בנק הפועלים שמפעיל את בנק יהב ונהנה מרוב רווחיו. ההכנסות והרווחים שבנק הפועלים מפיק מבנק יהב הם ענקיים ונאמדים בעשרות מיליונים שקלים בשנה".

   

  דברי זליכה שיתקו את הצד השני והוא המשיך להטיח בהם ובנציגי הבנק, "יש פה גורמים שלא רוצים שהאמת הזאת תיוודע לעובדים. מנהל הבנק לא רוצה שהעובדים ישמעו את האמת. אם היינו יכולים על פי חוק להרחיק מהמכרז את הבנקים הגדולים, היינו מרחיקים קודם את בנק יהב. את ההטבות לעובדים נותנת המדינה ולא בנק יהב שלא נותן כלום מכיסו. התפקיד שלי הוא לשמור על הקופה הציבורית ועלי לוודא שהמדינה לא תשלם סכומים אדירים לבעלי הון פרטיים.

   

  בקטע זה אנשי הבנק לא עצרו כוח ונטשו את חדר הוועדה. היו"ר כחלון לא ראה טעם להמשיך בדיון הטעון. לפני העימות טען נציג הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי כי "המכרז הוא חלק מתהליך ניאו-ליברלי שהשתלט על משרד האוצר והשליט בו רוח תזזית". הוא טען שהאוצר "רוצה לעשות מהפכה לשם מהפכה ושופך את התינוק עם המים. לא זכינו לראות את פניו של החשב הכללי לו בפגישה אחרת. החשב הכללי רוצה לשעבד אותנו במכרז ומתערב במקום שקודמיו לא עשו זאת".

   

  על טענה זו הגיב זליכה, "קודמי נהגו אחרת כי כופפו אותם ואיימו עליהם, כפי שניסו לעשות לי אבל אני סירבתי להתכופף".

   

  ח"כ כחלון סיכם בקריאה לצדדים לפתוח לאלתר בהידברות. "לא יתכן שחלפה שנה מאז פורסם המכרז והצדדים לא נפגשו כדי לדבר ולהגיע לעמק השווה", אמר ותבע מהחשב הכללי להודיע לפרוטוקול ולקבוע בתנאי המכרז באופן הברור ביותר כי ההפרטה לא תפגע בתנאי לקוחות הבנק ובתנאי העבודה של עובדי הבנק. "אני עושה הכל כדי להפחית את עמלות הבנקים לציבור הרחב, ואסור לאפשר פגיעה בעובדי המדינה שנהנים עד כה בצדק מתעריפי עמלות מוגבלים אם בכלל", מר כחלון.

   

  בפגישת הגישור בין הצדדים אותה זימן בלשכתו לאחר נעילת הישיבה הוא הצליח להביא את הצדדים לקבוע פגישת עבודה ראשונה באחד הימים הקרובים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים