שתף קטע נבחר

מחקר: ערבים וחרדים בתחתית סולם החינוך

מחקר חדש מגלה כי כמחצית מהילדים במגזרים הערבי והחרדי אינם מקבלים במוסדות החינוך את האמצעים המינימליים כדי לתפקד בחברה מודרנית. "מדובר בבעיה לאומית מהמעלה הראשונה", טוען עורך המחקר. עוד התברר: בזמן שמספר התלמידים בישראל גדל בעשור האחרון ב-25 אחוז, לתקציב החינוך התווספו 17% בלבד

כמחצית מהילדים ובני הנוער במגזרים החרדי והערבי אינם מקבלים במוסדות החינוך את הכלים המינימליים הדרושים להם לתפקד בחברה מודרנית - כך עולה ממסקנות מחקר שערך מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל. המחקר, שנערך על ידי החוקר נחום בלס ומתפרסם היום (ד'), מתייחס לשנים 1995-2005.

 

"אנו ניצבים בפני בעיה לאומית מן המעלה העליונה", נכתב במסקנות המחקר. "הסכנה הפוטנציאלית המצויה בכשלונם של חלק כה גדול מבין האומה עלולה לדרדר את החברה והכלכלה בישראל לרמה שלא תאפשר להמשיך ולשפר את התשתית הכלכלית והחברתית לאספקת השירותים החברתיים והחינוכיים לכלל אזרחי המדינה".

 

עוד נמצא במחקר כי קיימת עלייה בולטת בגיל הממוצע של המורים והמורות בישראל. בעוד ששיעור המורים מתחת לגיל 29 הולך ויורד במהירות, שיעורם של המורים המבוגרים יותר עולה. נכון לשנת 2005, במגזר היהודי רק 7% מהמורים היו בני 29 ומטה, זאת לעומת 37% מהמורים שהיו בני 50 ומעלה.

 

ממצא נוסף שעלה במחקר מגלה כי בעוד שמספר התלמידים בישראל גדל ב-25% בעשור האחרון, תקציב החינוך גדל ב-17% בלבד. לטענת עורך המחקר, כדי להבטיח את רמת השירות של מערכת החינוך לתלמידיה יש צורך בתוספת תקציב של 1.5% לשנה, מעבר לגידול הטבעי. עוד נטען כי משרד החינוך אינו מנצל את מלוא תקציב החינוך ובעשור האחרון השתמש רק ב-96% מתוכו. ההפסד מכך, על פי המחקר, מגיע למאות מיליוני שקלים בשנה והדבר מוביל לירידה חדה ברמת השירות של מערכת החינוך.

 

בדו"ח עלה ממצא נוסף, שכבר פורסם לראשונה ב-ynet, לפיו ישנם פערים גדולים, שאף התרחבו בעשור האחרון, בין המדינות המפותחות לישראל: בעוד שההוצאה הממוצעת לתלמיד בישראל כמעט לא גדלה בשנים האחרונות, ההוצאה לתלמיד במדינות המפותחות עלתה ב-33%.

 

"השרה השיגה תוספות תקציביות"

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "בחמש השנים האחרונות קוצץ תקציב המשרד בכ-3.5 מיליארד שקל. עם כניסתה של השרה לתפקיד, השיגה תמיר בשנת 2006 תוספות תקציביות בהיקף של 292 מיליון שקל שהועברו לתנועות הנוער, מלגות, שיפוצים ותוספות לתלמידי הצפון.

 

"לתקציב 2007 הצליחה השרה להוסיף 166 מיליון שקל ש-70 מיליון מתוכם התווספו לתקציב הבסיס, והשאר הועבר - בין השאר- לצורך הארכת יום הלימודים בגני הילדים תוכניות ההזנה והשילוב, והפחתת שכר לימוד לסטודנטים במכללות להוראה. בנוסף גייסה השרה תרומות בסך 340 מיליון שקל. עם זאת, יודגש כי משרד החינוך זקוק לתוספות תקציביות נוספות כדי לאפשר מגוון פעילויות לשיפור מערכת החינוך".

 

מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל הוא מכון עצמאי, הממומן על-ידי ארגון הג'וינט האמריקאי וגורמים נוספים. צוות החוקרים במרכז הם מהמובילים בתחומם - ראש תחום החינוך במרכז הוא פרופ' חיים אדלר, זוכה פרס ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
תלמידים חרדים. לא מוכנים לחברה
צילום: ירון ברנר
מומלצים