שתף קטע נבחר

האם ארה"ב בדרך לחתום על "אמנת קיוטו"?

גורמים בלשכתו של ראש ממשלת בריטניה מסרו כי נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, מתכוון לשנות את עמדתה של ארצו, המתנגדת באופן מסורתי לאמנה, ולהסכים לראשונה להטלת מגבלות משמעותיות על התעשייה האמריקנית בכל הנוגע לפליטת גזי חממה.

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, מתכוון לבצע שינוי היסטורי בעמדת ארצו בנוגע לאמנה הבינלאומית למניעת התחממות כדור הארץ (אמנת קיוטו), כך דיווח העיתון הבריטי "אובזרוור". גורמים בכירים בלשכתו של ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, מסרו כי בוש צפוי למסור הודעה בנושא בנאומו על מצב האומה בהמשך החודש.

 

על פי הדיווח, צפוי נשיא ארצות הברית להסכים לראשונה להטלת מגבלות משמעותיות על התעשייה האמריקנית בכל הנוגע לפליטת גזים מזהמים ולהצהיר על הצורך בחסכון באנרגיה. זאת, כחלק משינויים שהוא עורך במדיניותו בתחומים שונים בשל הלחץ הרב שמופעל עליו מאז המפלה שנחל בבחירות לקונגרס.

 

גורמים בלשכתו של בלייר מסרו כי ראש ממשלת בריטניה מקווה שהשינוי בעמדת ארצות הברית, שנמנעה עד כה לחתום על אמנת קיוטו בטענה שהיא אינה הוגנת ופוגעת בכלכלת ארצות הברית, תביא לפריצת דרך בשיחות הבינלאומיות בנושא. אם אכן יודיע בוש על שינוי מדיניות, ייתכן שנוסח אמנת "פוסט קיוטו" חדשה, תוצג בפסגת מדינות המתועשות, ה-G8, כבר בחודש יוני, הרבה לפני פקיעת תוקפה של האמנה הנוכחית ב-2012.

 

"כעת ניתן לראות את תחילת גיבושה של אמנת 'פוסט קויטו'. בוש החל לדבר על נקיטת צעדים הרבה יותר קיצוניים", אמר גורם המקורב לראש ממשלת בריטניה. עוד נמסר כי שני המנהיגים דנו בנושא ההתחממות הגלובלית בחודש שעבר ונראה כי לשניהם יש אינטרס בהישג משותף. בלייר, שצפוי לפרוש בקיץ בתפקידו, ישמח לפרוש כשבאמתחתו נוסח אמנה המקובלת על גם יתר מדינות המתועשות ואילו בוש ירצה לקרב את החתימה על האמנה החדשה כמה שיותר למועד פרישתו בעוד כשנתיים.

 

עם זאת, הזהירו גורמים המקורבים למשא ומתן בנושא הגנת הסביבה כי גם בעבר היה נראה שבוש עומד להכריז על שינוי המדיניות, אולם לבסוף נמלך בדעתו ונמנע מוויתורים.  

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוש. הדמוקרטים לוחצים
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
המסת קרחונים. תוצר ההתחממות
צילום: רויטרס
מומלצים