שתף קטע נבחר

יוזמה: חוק למען בעלי רכוש שפועלים נגד פורצים

בניסיון להשוות את החוק הישראלי לזה האמריקני מציע ח"כ ישראל כץ לאפשר הגנה חוקית לחקלאים ובעלי רכוש שיפעלו נגד פורצים. שר החקלאות שלום שמחון דורש לתגבר את המשטרה: "חיי חקלאים בפריפריה הפכו לגיהנום". ח"כ א-סאנע: "להעמיד לדין את בעל החווה בנגב באשמת רצח"

הירי בחווה מכה גלים. חבר הכנסת ישראל כץ (ליכוד) קרא ליועץ המשפטי לממשלה שלא להעמיד לדין את שי דרומי, בעל החווה בדרום שהרג את הפורץ שחדר לשטחו. כץ הודיע כי בכוונתו להגיש הצעת חוק שתקבע כי כל פעולה שמבצע אדם נגד פורצים לביתו או לשטחו - תיחשב כהגנה עצמית, כפי שמקובל במדינות רבות בארצות הברית. כץ אמר: "יש לשנות את המציאות שבה אזרחי ישראל מרגישים מאוימים וחסרי ביטחון בבתיהם, בעוד הפורצים והגנבים מלגלגים בגלוי על רשויות החוק".

 

ח"כ כץ, בעל משק חקלאי במושב בדרום, סיפר כי גם הוא נתקל בעבר בפורץ שחדר לביתו, גנב את מפתחות הרכב ולאחר מכן גם את המכונית. הפורץ תיאר את מה שראה בבית ואף סיפר מי ישן איפה. "אני מכיר את המציאות בדרום. בעלי הבתים מאויימים והגניבות מהמשקים הגיעו לרמות חמורות ביותר. משפחה ממושב שכן, שניסתה להתנגד לגנבים שחפצו בטרקטורון שלהם, נתקלה באיומים לשחוט אותם. כשהזמינו משטרה, הגנבים לגלגלו ואיימו לחזור שוב", הוסיף.

 

כץ הדגיש: "המשטרה מוגבלת לחלוטין. הכל פרוץ. לאנשים אין זכות לפעול נגד הפורצים, נגד גנבי הבקר, הצאן והרכוש החקלאי, ואם מישהו פועל - הוא הופך לנאשם".

 

כץ מסתמך בהצעת החוק שלו על החוק בארצות הברית, המאפשר לאנשים שפורצים לבתיהם להתמודד באופן אישי עם הפורץ. "היום במדינת ישראל, 70 אחוז מהעבירות הן עבירות אלימות ורכוש". לדבריו, "אנשים כלל לא טורחים לפנות למשטרה, כי למשטרה אין כוח להתמודד עם הפורצים והגנבים. החוק יאפשר גם למשטרה להתמודד עם העניין בצורה אחרת. היום הגנבים יודעים שאי אפשר לעשות להם שום דבר". כץ מעריך כי הצעת החוק שלו תזכה לרוב בכנסת.

 

שר החקלאות, שלום שמחון, קרא לשר לביטחון פנים, אבי דיכטר, להקצות משאבים וליישם שיטות חדשות למלחמה במכת הגניבות החקלאיות בנגב, כהגדרתו. לדברי שמחון, "חיי חקלאים בפריפריה הפכו לגיהנום בשל הצורך בהגנה מתמדת על רכושם, המצוי כולו בשטחים פתוחים וחשופים, ואינו זכאי לביטוח. המדינה הפקירה את החקלאים לגורלם". מחר תקיים מנכ"לית משרד החקלאות, יעל שאלתיאלי, פגישה בנושא עם מנכ"ל המשרד לביטחון פנים.

 

ח"כ טיבי: "לא להוצאה להורג על המקום"

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) קרא למשטרה ולפרקליטות להתייחס לבעל החווה כאילו ירה בגנב יהודי והרגו, ו"אין ספק שהוא יועמד לדין על רצח ועל נטילת החוק לידיים. גניבה חקלאית ועבירות רכוש דינן העמדה לדין פלילי, ולא הוצאה להורג במקום".

 

ח"כ טאלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל) קרא ליועץ המשפטי לממשלה להעמיד לדין את בעל החווה בנגב באשמת רצח. "אסור לקחת את החוק לידיים ולרצוח אנשים בדם קר. במקרה שכזה היה עליו להגיש תלונה למשטרה כדי שזו תטפל ותחקור".

 

כזכור, דרומי ירה בשבת בגנבים שנכנסו ל"חוות שי", הרג אחד מהם, עבריין רכוש מוכר, ופצע גנב נוסף. שני גנבים הצליחו להימלט ללא פגע. המשטרה מייחסת לו חשדות לרצח, ירי בשטח בנוי ושימוש בנשק ללא רשיון, והבוקר תבקש מבית המשפט להאריך את מעצרו בחמישה ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הרונשטיין
חוות החקלאי שירה למוות בפורץ
צילום: חיים הרונשטיין
צילום: אביגיל עוזי
כץ. מדבר מניסיון
צילום: אביגיל עוזי
צילום: דודי ועקנין
שמחון. קריאה לדיכטר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים