שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ונצואלה ואיראן מתכננות קרן אנטי-אמריקנית
  צ'אבז ואחמדיניג'אד הודיעו שיסייעו במימון של פרוייקטים במדינות "שהממשלות שלהן עושות מאמצים לשחרר את עצמן מהשליטה האימפריאליסטית האמריקנית". הבטיחו לשתף פעולה בתוך אופ"ק כדי להביא לקיצוץ נוסף בתפוקה

  נשיא ונצואלה הוגו צ'אבז ונשיא איראן מחמוד אחמדיניג'אד הודיעו אתמול שיסייעו במימון של פרוייקטים במדינות אחרות שמיועדים לביטול השליטה האמריקנית.

   

  שתי המדינות חשפו קודם לכן תוכניות להקמת קרן בהיקף של 2 מיליארד דולר שתממן השקעות בוונצואלה ובאיראן, אך אתמול אמרו שני הנשיאים כי הכסף ישמש גם למימון פרוייקטים במדינות ידידותיות בכל רחבי העולם המתפתח.

   

  "זה ייאפשר לנו לתמוך בהשקעות במיוחד במדינות שהממשלות שלהן עושות מאמצים לשחרר את עצמן מהשליטה האימפריאליסטית האמריקנית. הקרן הזאת תהפוך למנגנון של שחרור", אמר צ'אבז.

   

  אחמדיניג'אד, שמבקר בוונצואלה זו הפעם השנייה בפחות מארבעה חודשים, אמר כי זוהי החלטה "חשובה מאוד שתסייע בקידום של שיתוף פעולה במדינות שלישיות, בעיקר באמריקה הלטינית ובאפריקה". נשיא איראן יבקר בימים הקרובים בניקראגווה ואקוודור.

   

  איחוד כוחות בתוך אופ"ק

  ונצואלה ואיראן חברות בקרטל יצרניות הנפט אופ"ק, וצ'אבז אמר אתמול כי שתי המדינות הסכימו לתמוך בקיצוץ תפוקה נוסף כדי להתמודד עם צניחת המחירים האחרונה. "אנחנו יודעים היום שיש יותר מדי נפט גולמי בשוק. הסכמנו לאחד כוחות בתוך אופ"ק כדי לתמוך בקיצוץ תפוקה ולהציל את מחיר הנפט", אמר צ'אבז.

   

  אופ"ק קיצץ את התפוקה בנובמבר ב-1.2 מיליון חביות ביום, ולאחר מכן הודיע על קיצוץ נוסף של 500 אלף חביות ביום שייכנס לתוקף בפברואר. בסוכנויות דווח בסוף השבוע כי חברות הקרטל דנות באפשרות לקיים פגישת חירום בהמשך החודש כדי לקצץ את התפוקה ב-500 אלף חביות נוספות.

   

  מחיר הנפט עלה ביום שישי ב-1.11 דולר לחבית ונסגר על 52.99 דולר לחבית במסחר בבורסת הסחורות של ניו-יורק, לאחר בתחילת יום המסחר צנח לשפל

  חדש של 19 חודשים ועמד על 51.56 דולר לחבית. במהלך השבוע ירד המחיר ב-6%, ומאז תחילת 2006 נרשמה ירידה של 13.2%. מחיר הנפט מסוג ברנט (הים הצפוני) עלה ב-1.25 דולר לחבית ל-52.95 דולר לחבית במסחר בלונדון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתכננים קרן השקעות אנטי-אמריקנית
  צילום: רויטרס
  מומלצים