שתף קטע נבחר

מחקר: "העוני בישראל לא נובע ממדיניות"

מחקר שהכין הכלכלן ד"ר יעקב שיינין קובע כי מרבית העוני בישראל נובע ממצוקת הערבים, החרדים ומ"מצוקה זמנית של העולים החדשים המבוגרים", ומציע להפנות את קצבאות הילדים ישירות למימון יום לימודים ארוך וארוחות בבתי הספר

"העוני בישראל הוא תולדה של מצב ולא של מדיניות. העוני הוא תוצאה של היות ישראל מדינת הגירה זה 60 שנה, המכילה קבוצות אוכלוסייה שונות שנבדלות ביניהן בדת, בלאום, בתרבות, בטכנולוגיה ובהשכלה". כך טוען דו"ח מיוחד שהכין המכון למדיניות כלכלית בראשות דרור שטרום.

 

את הדו"ח הכין הכלכלן ד"ר יעקב שיינין ושיוצג בשבוע הבא בכנס המכון לאסטרטגיה של המרכז הבינתחומי בהרצליה. הדו"ח קובע כי 50% מהעניים בישראל הם ערבים וחרדים, אף ששתי האוכלוסיות יחד הן רק 20% מכלל האוכלוסייה. "אוכלוסיית הערבים והחרדים, ש52% ממנה נמצא מתחת לקו העוני, מרכזת את עיקר הבעיה", טוען הדו"ח.

 

18% נוספים מהעניים, לפי הדו"ח, הם עולים חדשים מבוגרים, שעלו לישראל ללא חסכונות, רכוש ופנסיה. אך הדו"ח טוען כי "העוני בקרב העולים הוא כשל חברתי זמני בלבד, כיוון שהדור הצעיר של העולים מתערה באוכלוסייה". הדו"ח מעריך שבדור הבא יהיו 70% מהעניים ערבים וחרדים.

 

הדו"ח מצטט את הסטטיסטיקה המוכרת, הקובעת כי שיעור העוני בישראל (20.6%) הוא הגבוה בעולם המערבי (כולל טורקיה, פולין ומקסיקו), אך קובע כי "שיעור העוני בקרב הרוב הוותיק - אלה שאינם חרדים, ערבים ועולים חדשים - הוא נמוך יחסית ומסתכם ב-11% - מעט מעל הממוצע בעולם המערבי".

 

הפתרון - שינוי קיצבאות הילדים 

למרות הטענה כי העוני בישראל הוא תולדה של מצב, מציע הדו"ח שורה של פתרונות לבעיית העוני, ואף מעריך כי "בעזרת מדיניות נכונה ניתן יהיה לצמצם את העוני לרמה המקובלת במערב בתוך 5 שנים, ולצמצם אותו לגמרי בתוך 10 שנים".

 

אחד הפתרונות שמציע הדו"ח הוא הפניית כל כספי קצבאות הילדים למימון יום לימודים ארוך. הדו"ח מציע להפעיל יום לימודים ארוך לכל התלמידים בישראל, להרחיב את מפעל ההזנה לכלל התלמידים, ולממן אותו באמצעות גביית כסף מהורים אמידים וסבסוד באמצעות קצבאות ילדים לילדים חלשים. הדו"ח מציע לבטל כליל את קצבאות הילדים האוניברסליות שהמדינה משלמת כיום.

 

"2.2 מיליארד שקלים מתוך 4 מיליארד השקלים של קצבאות הילדים משולמים למשפחות שאינן עניות", קובע הדו"ח, "כלומר, קצבאות הילדים אינן אפקטיביות. מדיניות קצבאות הילדים היא מדיניות אקראית שכל יעודה הוא לעודד ילדוה במדינה ששיעור הילודה בה הוא מהגבוהים לעולם, וזאת מבלי להקנות לחלק מהילדים מספיק השכלה וידע".

 

עוד מציע הדו"ח להנהיג פנסיה אקטוארית חובה, כך ש"בעיית הזקנים העניים לא תהיה קיימת בדור הבא", ולהעניק סיוע רחב יותר לקשישים בדור הנוכחי. 

 

בנוסף, מציע שיינין להפסיק את העסקת העובדים הזרים, להגדיל את עידוד ההשקעות בתעשייה המסורתית ואת ההשקעה בתשתיות; ולבטל את המע"מ על מוצרי מזון.

 

ארגון לתת: הדו"ח מנותק מהשטח

מנכ"ל ארגון לתת, ערן וינטרוב, אומר בתגובה לדו"ח של שיינין: "הדו"ח אולי טוב לאקדמיה אבל מנוכר ומנותק מהשטח. העוני הוא תוצר מובהק של מדיניות ממשלתית שהזניחה את אזרחי ישראל על מגזריהם השונים. בצד הבעיה החמורה במגזר הערבי והחרדי, קיימת מצוקה קשה בקרב קשישים, ילדים למשפחות חד הוריות ומעמד הביניים הנשחק".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר יעקב שיינין
עוני בישראל: מדיניות או תולדה של המצב?
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים