שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רמלה: קצין "משטרה וקהילה" היכה מתנדבים
  מתנדבים במשטרת רמלה טוענים שהוכו בידי קצין בתחנה. מפקד התחנה ערך בירור, אך מח"ש הסתפקה בהעברת הפרשה לבית הדין המשמעתי. הקצין המכה הועבר לתפקיד אחר. המתנדב שהוכה: "התנדבתי ונתתי הכל. מאז המקרה אני לא רוצה להתקרב אליהם"

  "הכביסה המלוכלכת" נשארה בתחנת המשטרה. שני מתנדבים במשטרת רמלה טענו כי קצין בתחנה היכה אותם, אך אנשי התחנה העדיפו להשתיק את הסיפור. המתנדבים התלוננו במח"ש (מחלקת חקירות שוטרים), אך הקצין יועמד לדין משמעתי בלבד. אחד המתנדבים שהוכה סיפר ל-ynet: "זה היה משפיל, אין לי מה לעשות במשטרה כזאת".

   

  כזכור, רק לפני שבוע נחשפה ב-ynet תלונה שהוגשה למח"ש נגד שוטר במשטרת רמלה. גם אז ניסו אנשי תחנת רמלה 'לסגור' את הסיפור בשקט.

   

  תקרית האלימות הראשונה אירעה לפני מספר חודשים: א' בן ה-34, מתנדב במשטרת רמלה כבר ארבע שנים, הגיע למשמרת במשרד 'קהילה ומשטרה'. אנשי היחידה עברו באותה תקופה למשרד חדש ו-א' סייע למפקדו, קצין בדרגת רב-פקד, בסידור המשרד. "עזרתי בכל מה שהיה אפשר. באותו היום הקצין אמר לי משהו, אז זרקתי לו בצחוק 'יא טאוויל'. הוא התקרב אלי, שאל 'למי אמרת טאוויל?', והכניס לי בוקס לפרצוף", מספר א'.

   

  המתנדב מספר שנפגע בשפתו והחל לדמם. הקצין נחלץ לסייע לו אך ניסה להשתיק את התקרית: "הוא אמר לי 'אל תלך לתחנה', הביא את הרכב הפרטי שלו ולקח אותי הביתה. הוא אמר לי 'אל תבוא כמה ימים לתחנה, עד שזה יעבור לך. אני לא רוצה שיראו אותך ככה'". א' צילם את הפגיעה בו וכמה ימים לאחר מכן זומן לשיחה אצל מפקד התחנה, סנ"צ יורם יפרח, שהזמין לאותה ישיבה את הקצין המכה ואת קצין הבילוש בתחנה.

   

  מפקד התחנה מנסה לעשות 'סולחה'

  במהלך ישיבת הבירור שלף א' את התמונות ה'מפלילות' ומפקד התחנה שאל את הקצין מדוע היכה את המתנדב. א', שסבר לתומו כי הקצין יושעה וכי המקרה ידווח למח"ש התפלא כאשר מפקד התחנה ביקש ממנו ומהקצין התוקף ללחוץ ידיים בתום הפגישה ולהשלים. "הייתי בהלם", הוא מספר. לבסוף החליט א' להגיש תלונה למח"ש.

   

  מתנדב אחר בתחנה, מ', טוען גם הוא שהותקף בידי אותו קצין. גם המקרה הזה הובא לידיעת הקצינים הבכירים בתחנה, אך נראה שלא טופל מעבר לכך והטיפול נסגר בין כותלי משטרת רמלה. מ' הגיש אף הוא תלונה במח"ש נגד הקצין, אך בימים האחרונים הבינו הוא ו-א' שגם ממח"ש לא תבוא הישועה, לאחר שקיבלו הודעה שאין באירוע היבט פלילי, וכי הנושא עובר לבית הדין המשמעתי של המשטרה.

   

  יצוין כי הקצין האלים הועבר בינתיים לתפקיד אחר במרחב השפלה. א' מרגיש פגוע והנעשה בתחנה כבר לא ממש משנה לו: "אני עם המשטרה גמרתי. ארבע שנים התנדבתי ונתתי הכל. מאז המקרה אני לא רוצה להתקרב אליהם יותר".

   

  כאמור, שני המקרים נבדקו על ידי מח"ש, שהחליטה כי אין לפתוח בהליכים פליליים נגד קצין המשטרה ויש להסתפק בצעדים משמעתיים. במקביל בדקו במח"ש גם את התערבותם של הקצינים הבכירים, אך לא נקטו בפעולה ממשית. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "התיק אכן נסגר במישור הפלילי והועבר למחלקת המשמעת לבחינתה. במסגרת החקירה שנעשתה נבדק הנושא שנוגע לקצינים הבכירים בתחנה והחומר שנאסף עבר אף הוא למחלקת המשמעת במשטרה".

   

  מפקד תחנת רמלה, סנ"צ יורם יפרח, אמר ל-ynet בעקבות המקרים: "המתנדב שהיה מעורב באירוע היה אצל אותו קצין כמו בן בית. הם היו בקשרים טובים. הייתה תקרית מצערת, אבל לא היה מצב שהקצין הכה אותו. הוא הדף אותו".

   

  על טענת המתנדב על כך שהקצין אמר לו לא להסתובב ליד התחנה כדי שלא יראו את מה שקרה לו בפנים אומר יפרח: ""יכול להיות שהוא טעה כשאמר את זה. בכל מקרה כששמעתי על האירוע הזמנתי אותם אלי ושמעתי את הסיפור, שבסיומו הם לחצו ידיים"

   

  אמרת למתנדב שהוא לא צריך ללכת למח"ש?

   

  יפרח: "מה פתאום? אף פעם אני לא מונע מאנשים ללכת למח"ש. פשוט כאן הכל מגמתי והכל מכוון. עובדה שהמקרה הגיע למח"ש ונחקר שם".

   

  ממרחב שפלה נמסר: "המרחב יאמץ כל המלצה שתתקבל בבית הדין למשמעת, ותבצע אותה כלשונה".

   

  הקצין המכה סירב למסור את תגובתו לידיעה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים