שתף קטע נבחר

הפצ"ר מבקש: דרגת טוראי לאלחנן טננבוים

בחוות דעת שהגיש הפרקליט הצבאי הראשי לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים נכתב כי טננבוים, שנחטף ללבנון על-ידי החיזבאללה, ביצע עבירות פליליות חמורות ולכן יש להורידו לדרגת טוראי. "המעשים בהם הודה טננבוים נגועים בפסול וקלון לצידם", כתב. כוונת הפצ"ר נחשפה לראשונה ב-ynet

האם אלחנן טננבוים יאבד את דרגותיו הצבאיות? הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אבי מנדלבליט, פנה אתמול (יום ב') לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים, אלוף ישי בר, על-מנת שייכנס ועדה שיפוטית שתדון בהורדת דרגותיו של אל"מ אלחנן טננבוים. מנדלבליט כתב בחוות הדעת שטננבוים ביצע עבירות פליליות חמורות, ש"העבריינות היא לו דרך חיים" ועל כן הוא מבקש להוריד אותו לדרגת טוראי. הכוונה להוריד את טננבוים לדרגת טוראי נחשפה לראשונה ב-ynet.

 

בהתאם לחוק השיפוט הצבאי, ועדה בראשות שופט בדימוס רשאית להוריד בדרגה קצין אשר הודה במסגרת הסדר טיעון או הסדר אחר עם רשויות המדינה, בביצוען של עבירות שיש עימן קלון. בחודשים האחרונים המשיך הפצ"ר לנסח את חוות הדעת ועם סיומה הגיש אותה לאלוף בר על מנת שייכנס את הוועדה.

 

בפנייתו פירט הפרקליט הצבאי הראשי שורה ארוכה של עבירות פליליות בהן הודה טננבוים, ובראשן הסכמתו לייעץ בעסקת ייבוא סמים לארץ, הסכמה שבעקבותיה הוא נסע לחו"ל שם נחטף על-ידי אנשי חיזבאללה ללבנון.

 

כמו כן, פירט תא"ל מנדלבליט בפנייתו עבירות נוספות בהן הודה טננבוים ובהן עבירות הונאה, קבלת דבר במרמה וזיוף. עוד כתב הפרקליט הצבאי הראשי כי המסכת העובדתית העולה מהודאותיו של טננבוים בחקירתו "ממחישה כי הקצין פעל בכל דרך ובכל אמצעי, תוך ביצוען של עבירות פליליות חמורות, על-מנת לעשות לביתו. הדמות המצטיירת היא של מי שהעבריינות היא לו דרך חיים, ומבצע עבירות מרמה וזיוף על כל צעד ושעל, מבלי להתחשב בתוצאות מעשיו. המעשים בהם הודה טננבוים נגועים בפסול וקלון לצידם".

 

כאשר יובא טננבוים לפני הוועדה, תהיה זו הפעם השלישית שבה קצין מילואים בכיר עומד בפני ועדה הדנה בשלילת דרגותיו. ביולי 2005 היה זה האלוף (מיל') יצחק מרדכי (אף שלא הגיע בעצמו לדיונים), לאחר שהפצ"ר גיבש בעניינו חוות דעת דומה בעקבות עבירות המין שבהן הורשע. הוועדה בראשות השופט אלוף (מיל') ד"ר אליהו וינוגרד קבעה לאחר שני דיונים כי אין לפגוע בדרגותיו של מי שהיה "קצין בכיר בצה"ל ותרם רבות למען בטחון המדינה".

 

שש שנים קודם לכן, במרס 1999, נשללו דרגותיו של המרגל מרקוס קלינברג, שהיה אז בן 81. קלינברג, שהורשע בריגול לברית המועצות, החזיק בדרגות של סגן אלוף.

 

יש לציין כי ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד) פעל על-מנת לשלול את דרגותיו של טננבוים. בעבר הוא עמד מאחורי התיקון לחוק בנושא ובאחרונה שלח מכתב לרמטכ"ל בו כתב כי הוא דורש לקדם את הנושא, ואם לא הוא יעתור לבג"ץ.


פורסם לראשונה 15/01/2007 20:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
טננבוים. יורד לדרגת טוראי?
צילום: אבי כהן
צילום: דובר צה"ל
תא"ל מנדבליט. לשלול את הדרגות
צילום: דובר צה"ל
מומלצים