שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תובעים 3 מיליון ש': אימצנו אוטיסט ללא ידיעתנו

  הורים לאוטיסט שפתח רק לאחרונה את תיק האימוץ שלו, גילו כי האיבחון אודות הליקויים מהם הוא סובל התגלו עוד לפני שקיבלו אותו לידיהם. לטענתם, השירות למען הילד הסתיר מהם את הפרטים והבטיח להם כי בעיותיו ניתנות לפיתרון

  הורים וילדם המאומץ תובעים יותר משלושה מיליון שקל מהשירות למען הילד במשרד הרווחה, בטענה כי אנשיו לא יידעו את ההורים על כך שהילד שאימצו סובל מפיגור קל, למרות שידעו על כך.

   

  בכתב התביעה שהוגש היום (ד') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, נטען כי למרות שבידי השירות היה מידע לפיו הילד סובל מפיגור קל, המידע הוסתר מההורים המאמצים וכשאימצו אותו כשהיה כבן ארבע, נמסר להם רק כי הוא "ילד בעל צרכים מיוחדים". 

   

  הילד המאומץ, ש', בן 20 היום, הוא ילד פגוע ביותר הסובל מפיגור שכלי ומהפרעה התפתחותית רחבת היקף מסוג PDD (אוטיזם). 

   

  ההורים טוענים בכתב התביעה כי בשירות למען הילד לא מסרו להם מידע על מחלות נפש קשות מהם סבלו שני הוריו הביולוגיים של הילד ולא נמסרו להם תוצאות של איבחונים שנערכו לו, למרות שנמצא בהם כי הוא סובל מפיגור ומבעיות רגשיות מורכבות.

   

  רק לאחר שנפתח תיק האימוץ של ש. לאחרונה התברר כי במסגרת אבחון פסיכולוגי ראשוני שנערך לו נמצאו מאפיינים של היפראקטיביות, קשיי קשב וריכוז, איחור בהתפתחות השפה, ליקויי למידה, קשיים רגשיים וחשד לאיחור כללי בהבשלה הנוירולוגית. עוד נודע כי עוד טרם האימוץ הוא אובחן כסובל מפיגור קל.    

   

  בכתב התביעה שהגישו באמצעות עורכי הדין דני סרור ודורון כספי נטען כי השירות למען הילד הציג בפני ההורים המאמצים "מצג שווא", כאילו מדובר בילד בריא הסובל מאיחור בהתפתחות וכי אם יושקעו בו חום ואהבה הוא יצליח להשלים את פערי ההתפתחות לעומת ילדים בני גילו.

   

  בתביעה נכתב: "אילו נמסרו פרטים למאמצים בזמן אמת - היו מביאים אותם מניה וביה לוותר על אימוצו של ש'". ההורים טענו עוד, כי בבואם לאמץ ילד בעל צרכים מיוחדים מילאו ההורים שאלון ובו ציינו שיסכימו לקבל ילד עם פגיעה התפתחותית אך בפירוש לא הסכימו לקבל ילד עם בעיה רפואית הדורשת טיפול, עם בעיה רפואית כרונית או ילד נכה.  

   

  ש' לא הצליח להשתלב במסגרות רגילות והופנה למסגרות החינוך המיוחד. בתביעה נטען כי במהלך השנים סבבו חייהם של הוריו סביב הטיפול בו וסביב צרכיו המיוחדים. הם מימנו חלק גדול מהטיפולים שכללו ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור, בתנועה ובמוזיקה וריפוי באמצעות רכיבה על סוסים. בנוסף הוא נזקק לטיפול פסיכולוגי, תרופתי ותפקודי.  

   

  לפני כשנתיים אובחן מצבו הרפואי של הילד המאומץ בוועדה של משרד הרווחה ונכתב כי הוא "מתפקד ברמת פיגור שכלי קל על רקע נזק אורגני למוח. בנוסף לוקה ב PDD".  

   

  מומחה בפסיכיאטריה של הילד, שחוות דעתו מצורפת לכתב התביעה, ציין כי איבחון של אוטיזם מהסוג ממנו סובל ש' נעשה עוד לפני גיל שלוש. עוד ציין כי הנתונים מהאבחונים הראשוניים שנעשו לו העידו על פגם אורגני מוחי מולד. "קשה לא לאבחן פיגור בילד בן ארבע וחצי, ואכן ש' אובחן כסובל מפיגור קל עוד טרם אימוצו", כתב הפסיכיאטר. "ניתן לקבוע מעבר לכל ספק, כי מצבו הרפואי לא התפתח ברבות השנים, אלא היה קיים מרגע לידתו וניתן היה לאבחון".  

   

  טרם הוגש כתב הגנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים