שתף קטע נבחר

הוקינג: התחממות כדור הארץ מסוכנת מהטרור

קבוצת מדענים בולטים הזהירו מפני הסכנות הנשקפות לעולם מהשינויים האקלימיים. הפיזיקאי סטיבן הוקינג: "עלינו להזהיר את הציבור מפני הסכנות שעמן אנחנו חיים ומפני האיומים שנשקפים לנו, אם לא ננקוט צעדים כדי להוציא את הנשק הגרעיני אל מחוץ לחוק, ולמנוע שינויים אקלימיים"

קבוצה של מדענים בולטים הזהירו אתמול (ד') כי העולם התקרב מעט יותר לקראת שואה גרעינית ואסון סביבתי, וזאת, בשעה שדחפו את המחוג הגדול של "שעון יום הדין" שתי דקות קדימה, לקראת השעה חצות הלילה.

 

זו הפעם הרביעית מאז קיצה של המלחמה הקרה שמדענים מזיזים את מחוגיו של השעון קדימה. היום בלונדון הוזזו מחוגיו מהשעה 23:53 לשעה 23:55, נוכח חששותיהם הגוברים של המדענים מפני מה שהם מכנים "עידן גרעיני חדש" - נוכח העימות עם איראן וצפון קוריאה המתעקשות להמשיך את תוכניתן הגרעינית.

 

"הסכנות שנשקפות לכדור הארץ מהשינויים האקלימיים הן מסוכנות כמעט כמו הסכנה הנשקפת לעולם מהנשק הגרעיני", נכתב בהודעה שפירסמה קבוצת המדענים המכונה The Bulletin of the Atomic Scientists. הקבוצה הוקמה ב-1945, כאשר קומץ של מדעני שחששו מפני האפשרות שתפרוץ מלחמה גרעינית, ומאז היא מתמקדת באיומים שנשקפים לציביליזציה האנושית ממעשיו של האדם.

 

"כמדענים, אנחנו מבינים את הסכנות הטמונות בכלי נשק גרעיניים ובהשפעותיהם ההרסניות, ואנחנו לומדים כיצד הפעילות האנושית והטכנולוגיות החדשות משפיעים על מערכות אקלימיות - באופן שעלול לשנות את החיים על כדור הארץ באופן בלתי הפיך", אמר האסטרופיזיקאי והמתמטיקאי הנודע, סטיבן הוקינג.

 

"כאזרחים של העולם הזה, מוטלת עלינו חובה להזהיר את הציבור מפני הסכנות הלא-חיוניות שעמן אנחנו חיים כל יום, ומפני האיומים שאנחנו צופים בעתיד, אם ממשלות וחברות לא ינקטו עכשיו צעדים כדי להוציא את הנשק הגרעיני אל מחוץ לחוק, ולמנוע שינויי אקלים נוספים", הוסיף הוקינג.


הוקינג ושעון יום הדין. הוזז היום בשתי דקות (צילום: איי.פי) 

 

מרק שטראוס, העורך הראשי של עלון הקבוצה, שכבר 60 שנה עוקבת אחרי העליות והמורדות במתיחות הגרעינית בעולם, ציין כי מעתה יעקוב השעון גם אחרי התחממות כדור הארץ. "לאחרונה חלה הכרה בעובדה שאנחנו משנים את האקלים שלנו לרעה", אמר שטראוס. "לדבר זה יהיו השפעות הרות-אסון. למרות שהסיכון שנשקף לנו מהנשק הגרעיני הוא גבוה יותר לפי שעה, בטווח הארוך, התחממות כדור הארץ היא איום רציני יותר".

 

למרות זאת, החשש מפני מלחמה גרעינית נותרה הדאגה העיקרית שניצבת בפני הקבוצה. "חשוב לנו להבהיר כי 50 פצצות אטום בנות זמננו יוכלו להרוג 200 מיליון בני אדם".

 

את ההחלטה להזיז את מחוגי השעון מקבלים חבר הנאמנים של הקבוצה, המורכב ממדענים בולטים וממומחים לענייני מדיניות, בשיתוף עם נותני החסות של הקבוצה. ב-1947, כוון השעון כך שיורה על השעה 7 דקות לחצות. מאז, הוזזו מחוגיו של השעון 18 פעמים, כולל היום.

 

ב-1953, לאחר שארצות הברית ביצעה בהצלחה ניסוי בפצצת מימן, הוזזו מחוגי שעון "יום הדין" כך שהורו על 2 דקות לחצות. ב-1991, לאחר התמוטטותה של ברית המועצות, הועברו המחוגים אחורה והורו על השעה 17 דקות לחצות.


פורסם לראשונה 17/01/2007 22:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוקינג. להוציא את הנשק הגרעיני מחוץ לחוק
צילום: איי אף פי
מומלצים