שתף קטע נבחר

גולשים כותבים לרמטכ"ל

מה מונח על שולחן המפקד ה-19 של צה"ל, ומי מחכה לו בסיבוב? רגע לפני שהוא עולה שוב על מדים, משודרג לרב-אלוף ומטפס לקומה ה-14 בקרייה - תנו עצה לאשכנזי

בעיתוי רגיש במיוחד - חצי שנה לאחר מלחמה בעייתית וערב פרסום מסקנות ועדת וינוגרד - חוזר גבי אשכנזי למדים. מצפים לו אלופים מתוחים, לוחמי מילואים ממורמרים, פוליטיקאים לוחצים - ואזרחים ספקנים.

 

מה כדאי לו לקחת מדן חלוץ ומקודמיו בתפקיד - ומה עליו לשנות מן היסוד? מהן משימותיו הדחופות ביותר, וכיצד עליו לעצב את פני הצבא? מה תייעצו אתם לרמטכ"ל החדש, רגע לפני שהוא מטפס לקומה ה-14 בקרייה? השתמשו במנגנון התגובות - ותנו לו טיפ.  

 

לקט עצות

משי מנצרת עילית: "דבר ראשון, בהצלחה. לא לקחת כלום מהרמטכ"ל הקודם, להיות אתה עצמך ולהחזיר לנו את הביטחון האישי, את התחושה שיש על מי לסמוך ושצה"ל יעשה הכל כדי להגן על אזרחי מדינת ישראל, ולא כפי שהרגשנו - שהשמיים פתוחים לכל אויב ואין מה לעשות ולהיות בחוסר אונים משווע, גם אם זאת מלחמת גרילה".

 

יעקב, סא"ל במיל' מהמרכז, מונה "גורמים שהביאו את הצבא למצב הקטטוני בו הוא נמצא: הראשון, היעדר ניסיון פיקודי - מפקדים, בעיקר בתפקידי

הפיקוד ביחידות השדה, מבצעים תפקיד בין שנה לשנתיים - זו בדיחה רעה. לא ייתכן שיתמנה מפקד אוגדה, שכל הניסיון שלו מתמצה בפיקוד של שנה על חטיבה ושנה על גדוד; השני, הכשרה תאורטית - תנאי בל יעבור למקצועיותה של כל מערכת, נעוץ בהכשרתם המקצועית של המשתתפים בה ולבטח של המנהלים אותה. ואחרון אחרון - תפסיק מיד את הפנסיות בגיל ארבעים. זוהי אם כל חטאת, וזו בדיוק הסיבה להיעדר מקצוענות וניסיון פיקודי, שלא לדבר על הנזק העצום לכלכלת המדינה".

 

סרן במיל' דני מהדרום מפציר ברמטכ"ל הנכנס "לקדם את הראויים ולא את הלקקנים. תשנה את המטכ"ל - אל תמשיך את מדיניות ה'ראש הקטן' של האלופים, שמתיישרים עם כל דבר שלך (מופז התחיל בתהליך ההרסני הזה). תעודד מצוינות ולא לקקנות - הראה דוגמה לשאר העם".

 

"ידיד העם" מתל-אביב שם דגש על המערך הלוגיסטי: "בתור אחד שהעביר את השירות הסדיר שלו בימ"ח באחד המחנות הצבאיים בצפון ירושלים, אני יכול לומר שיש הרבה מאוד מה לשפר בכל מה שקשור לתחזוקה. באופן כללי ניתן לומר שרמת הציוד המסופק לחייל המילואים היוצא לשטח היא מתחת לכל ביקורת. במשך הרבה מאוד שנים, צה"ל הזניח לגמרי את כל הנושא. דווקא דבר זה יכול לפגוע קשות ביכולת הלחימה של המילואימניקים. מלחמות רבות הוכרעו במהלך ההסטוריה רק בגלל שהכוחות הלוחמים נותקו במשך זמן רב מן האספקה לה היו זקוקים".

 

גולש שמכנה עצמו "החותך" מזכיר לאשכנזי את "כלב השמירה של הדמוקרטיה": "עשה בלי לדבר. האמת היחידה (ופה אני חותך) היא שהתקשורת מעריצה

 מעשים ומפילה דברנים. כמה שתשתוק יהיה למעשים שלך אפקט גדול יותר (אתה עדיין חידה - הישאר כזה). עזור לפתח את ה'ישראלי החדש' - השתמש במשימות שלפניך (איראן, לבנון, עיראק, שטחים ועוד משימות שזרקו עליך, וכל העולם המערבי והמזרחי סקרנים לראות איך תתמודד), על מנת לגבש את דמות הישראלי שהסכים לוותר על קצת ציניות ומגלה מחדש את כוח הביחד. עשה שיבינו כמה גדולה ההקרבה של המילואימניקים ושל הסדירים. הם נפלאים ולא מספיק מבינים את זה, טפל בפסון - לך על ג'ק באואר לא על קלינט".  

 

"נוסטרדמוס" מציע מענק שחרור כפול ללוחמים: "למה ג'ובניקים מקבלים אותו מענק, איפה הצדק?". מלי מייעצת: "נסה להתרחק מהסגל הפוליטי ותתמקד רק בצבא. תהיה אבא ואמא לחיילים שלך, תן להם את הכבוד הראוי - הם עושים מלאכת קודש". ואילו עמי מימון כותב לאשכנזי: "שמע חביבי, היצמד להוראות מלמעלה, יש מנהיג לעולם. כבר לימדה אותנו התורה איך להתנהג בכל המצבים הקיימים, והכי חשוב - תהיה בן-אדם, תמיד תלמד לומר תודה לבורא עולם, שהביא אותך עד הלום".

 

ולסיום, עצה אישית לרמטכ"ל ה-19 ממכר אישי, סא"ל במיל' רמי: "גבי יקירי, כמי שבילה איתך כמה וכמה ימים ולילות בהזדמנויות שונות, לרבות בלשכת סגן הרמטכ"ל, אני יכול להגיד לך דבר אחד: אתה מעשן המון! זה לא בריא, זו דוגמה רעה והכי חשוב - זה חונק את מי שמסביבך". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר טל
הרמטכ"ל המיועד, גבי אשכנזי
צילום: שלום בר טל
מומלצים