שתף קטע נבחר

"דוברי קצב עשו את כל הטעויות האפשרויות"

היועץ אסטרטגי, עידו טל, סבור שקו ההגנה של יועצי קצב היה שגוי לכל אורך הדרך. לעומתו, אומר ל-ynet מוטי מורל, יועצו של הנשיא בחודש האחרון, כי הנתונים שיציג הנשיא יגרמו לציבור להרים גבה: "כל הפרשה נופחה יתר על המידה בתקשורת"

המלחמה הציבורית והתקשורתית בעניין הנשיא תגיע הערב (יום ד') לשיאה כאשר משה קצב ייכנס מסיבת עיתונאים בה יתבטא לראשונה לאחר ההמלצה להגיש נגדו כתב אישום.

 

אז מה יהיה קו ההגנה של הנשיא? היועץ האסטרטגי של הנשיא במהלך החודש האחרון, מוטי מורל, אמר ל-ynet: "הגישה שאנו הולכים לנקוט בה היא להציג את הנתונים שימוססו במקצת את הלינץ' התקשורתי שעשו לו. הנתונים הם אמיתיים ועובדתיים, והם יגרמו לציבור להרים גבה. הסיסמאות שנשמעו היו של גורמים שעשו על גבו של הנשיא מסע צלב, ביניהם חברי כנסת שמנסים להיבנות על זה פוליטית".

 

 

מורל הוסיף כי לפני מסיבת העיתונאים היועצים ייפגשו עם הנשיא. "היועצים רוצים להציגו את הנשיא בסופו של דבר באור חיובי, שזו משימה לא קלה. עיקר מטרתי כיועץ אסטרטגי היא לגרום לציבור להטיל ספק, שיבינו שמדובר בעלילה. אני משוחח עם הנשיא כל הזמן והוא נחוש בדעתו יותר מתמיד, להילחם על צדקתו וחפותו, כפי שלא היה נחוש מעולם".

 

מורל אמר כי הוא משוכנע שמדובר בעלילה. "הרי כל העניין הזה הוא בעצם נקמתה של אישה דחויה. אני שומע על הרבה מצבים שבהם נשים נוקמות בבוסים שלהם, לאחר שהן התאהבו ונדחו. צריך לזכור שכל המקרה התחיל מכך שהנשיא התלונן על סחיטה. מה שמראה שהפרשה כולה נופחה יתר על המידה בתקשורת, מעבר לכל פרופורציה, על סמך אמירות נקמניות של נשים שאחרי שהופסקה עבודתן אצל הנשיא הן ביקשו לחזור לעבוד".

 

"היועצים של קצב טעו בגדול"

לעומת זאת, עידו טל - יועץ אסטרטגיה תקשורתית בזמן משבר, אמר כי יועציו של הנשיא שוגים בדרך בה החליטו להציג את עמדתו. "הכלל הראשון הוא להגיד את האמת, כי במילא האמת תצא בחלקה אם לא במלואה לאור. במקרה הטוב זה נראה פתטי ובמקרה הרע אסון תקשורתי. ברגע שעמדת הנשיא היתה שלא קרה שום דבר מעולם בינו לבין המתלוננות, זו היתה הנקודה הקריטית בגישה השגויה. אפילו נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, אמר שהוא לא קיים יחסי מין עם האשה הזאת (מוניקה לוינסקי - מ.צ), אבל הוא לא הכחיש שהיה ביניהם התנהלות מינית כלשהיא. לכן הנשיא היה צריך לבוא בגישה של נתינת הסבר לציבור בגישה מתנצלת יותר".

  

טל אמר כי יש ניגודי אינטרסים בין יועציו המשפטיים לבין היועצים הציבוריים, של הנשיא. "גם פה טעו היועצים שלא גיבשו קו אחד. הבעיה היתה שנשמעו שני קולות, מה שגרם לסתירות בציבור, דבר שהביא לסדקים באמינותו של קצב.  נוצר דיסוננס שיצא בצורת מסרים כפולים לציבור. כל ההתעסקות של היועצים בעניין ההכפשות של המתלוננות היתה לא נכונה, כי זה נעשה בזמן שהם יושבים על כרעיים רעועים, זה יצר מצב לא סימפטי".

 

לגבי הצגתו של קצב כממלכתי, אמר טל: "מבחינת קוד התנהגות או הצגתו בציבור יש להיזהר מלשים את קצב ליד אייקונים ממלכתיים של בית הנשיא, כלומר לא ליד דגל ישראל. כל מה שישים אותו ליד ממלכתיות בית הנשיא ייתן משקל גדול יותר לדברים המיוחסים לו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מוטי מורל. להציג באור חיובי
צילום: ירון ברנר
קצב. ייכנס מסיבת עיתונאים
צילום: חגי אהרון
מומלצים