שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

משפטן בכיר: קצב מזכיר בהתנהגותו עבריין

דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, פרופ' יואב דותן, אמר ל-ynet: "התנהגות הנשיא עכשיו דומה יותר לעבריין שתפסו אותו בקלקלתו מאשר לאיש ציבור שפועל בצורה אחראית"

משפטנים בכירים צפו בהלם בנאום הנשיא, משה קצב, שתקף בחריפות את המשטרה, את היועץ המשפטי לממשלה ואת כלי התקשורת. דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, פרופ' יואב דותן, אמר ל-ynet: "לפי דעתי התנהגותו עכשיו דומה יותר לעבריין שתפסו אותו בקלקלתו מאשר לאיש ציבור שפועל בצורה אחראית וממלכתית להוכחת חפותו".

 

  

לדברי דותן, "אין אדם נתפס על צערו, אבל במקרה הזה - דווקא לאור העובדה שהוא עדיין מכהן כנשיא המדינה הרי שכל הסיטואציה הזו לא מוסיפה כבוד. ההידבקות הפתטית לכסא מבזה מכל הבחינות, ובמיוחד את מוסד הנשיאות. אני לא מאמין ברצינות שעורכי הדין של הנשיא מאמינים שמשהו מהותי ישתנה בשימוע. אם זו היתה פרשה אחת או עבירה קלה, או סיטואציה עובדתית נתונה, שם השימוע יכול לשנות דברים.

 

"אבל אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה ופרקליטים בחנו את הראיות, לחשוב שעכשיו הקערה תתהפך - אני לא מאמין שהם מאמינים בזה. זה תרגיל ציני לדבוק בחסינות, למשוך זמן ולנסות להסית את הציבור נגד מערכות אכיפת החוק. דפוס הפעולה הזה מתאים יותר לעבריין מאשר לאיש ציבור. הוא צריך להתפטר ואם לא - הכנסת צריכה להדיח אותו. אני חושב שיש מספר גדול של חברי כנסת שמבינים את זה, אבל אם יעברו את המחסום של 90 ח"כים - לך תדע". 

 

פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, אמר ל-ynet: "מה שאני יכול לומר זה שהנאום בהחלט מאכזב והוא דוגמה לשימוש לא יאה ואפילו ציני של נושא משרה ממלכתית כדי לתקוף מעל במה ציבורית אוכפי חוק וחמור מכך - לתקוף את המתלוננות, מבלי לאפשר להן להגיב על הדברים. זה שימוש הזוי.

 

"לא האמנתי שאני עד למעמד כזה של מתן דברים, שאני סברתי שיהיו מדודים ושקולים ולא פוגעניים, ושמעתי טקסט שכולו הטפת ארס ו'אני מאשים את כל העולם ובניו חוץ מאת עצמי'. הייתי מצפה ממנו להתפטר עוד לפני הדברים שאמר. זה המבחן של הכנסת. מבחן הדמוקרטיה, האם אנחנו באמת רוצים לפתוח דף חדש. אני מצפה שהכנסת תוביל את הנשיא ממחוץ למשכן על ידי הדחתו, אם זה לא מובן לו מאליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' יואב דותן. נהג כמו עבריין
צילום: צביקה טישלר
פרופ' עמנואל גרוס. שימוש ציני
צילום: צביקה טישלר
מומלצים