שתף קטע נבחר

המח"טים באו לקפלינסקי וביקשו: "תישאר"

חשיפה: ynet תיעד מפגש שהתקיים בביתו של סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, אליו הגיעו היום 7 מהמח"טים הבכירים של צה"ל. הקצינים הבכירים באו להביע את חששותיהם מהמתרחש בצבא בעקבות המלחמה ותוצאותיה, וגם לבקש מקפלינסקי: למרות שלא מונית לרמטכ"ל, הישאר בתפקידך בצה"ל. קפלינסקי טרם הכריע על דרכו

מפגש המח"טים עם קפלינסקי: פגישה יוצאת דופן שהתקיימה היום (ו') בין מפקדי חטיבות בצה"ל לבין סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, שהפסיד לאחרונה בקרב על הרמטכ"לות לאלוף גבי אשכנזי. מטרתה של הפגישה, שנועדה להיות חשאית, היתה אחת: שבעת המח"טים, שלדבריהם מייצגים קבוצה גדולה מאוד בשדרת הפיקוד של צה"ל, ביקשו מקפלינסקי לא לעזוב את הצבא לאחר שאשכנזי ייכנס לתפקידו.

 

הפגישה בביתו של קפלינסקי בגדרה ארכה כשעתיים. כל הקצינים הגיעו בלבוש אזרחי, כדי להבהיר כי מדובר באירוע לא רשמי. מדובר במפקדים בכירים שהגיעו מכל חילות היבשה: בין הקצינים שהגיעו לשוחח עם סגן הרמטכ"ל היו אלוף משנה תמיר ידעי, מפקד חטיבת גולני, אלוף משנה אהרון חליוה, מפקד חטיבת אפרים (שבקיץ יתמנה לתפקיד מפקד בית הספר לקצינים של צה"ל), אלוף משנה תמיר הימן, איש שריון המשמש כיום כקצין האג"מ של פיקוד הצפון, וכן אלוף משנה מיקי אדלשטיין, מפקד חטיבת הנח"ל.

 

הקצינים הבהירו לסגן הרמטכ"ל כי אם הדבר היה אפשרי, היו מגיעים אליו לפחות 50 מח"טים, והם משמשים רק כנציגים של חבריהם. הם הבהירו במהלך השיחה כי לאור התהפוכות שעבר צה"ל ובהם התפטרותו של הרמטכ"ל חלוץ ומינויו הצפוי של אשכנזי, ישנה חשיבות גדולה לכך שקפלינסקי ישאר בתפקידו בצה"ל ויסייע ביישום תכנית העבודה לשנת 2007, שכוללת בתוכה גם את תיקון הליקויים שהתגלו במלחמה.

 

סגן הרמטכ"ל בעיקר הקשיב לקצינים, שניצלו את ההזדמנות ושטחו בפניו את תחושותיהם בתקופה הקשה העוברת על הצבא. עם זאת, לא היו בשיחה דברי ביקורת אלא רצון לדבר בצורה חופשית על האירועים האחרונים וכיצד הם משפיעים על תפקוד הקצינים בשטח.

 

יש לציין כי בשיחות שקיים עד כה קפלינסקי עם האלוף גבי אשכנזי הבהיר כי יישאר בתפקידו - אך לא החליט האם יעשה זאת לאורך זמן. בפני קפלינסקי עומדות כמה אפשרויות, ביניהן תפקיד ראש המוסד ואף תפקיד ראש אגף

 המודיעין בצה"ל. אולם על רקע המכתב שכתב בתחילת השבוע לשר הבטחון, בו הסיר את מועמדותו לתפקיד הרמטכ"ל, הביע במרומז ביקורת על ההחלטה למנות רמטכ"ל בשלב זה - עוד טרם ועדת וינוגרד אמרה את דברה. החשש בקרב הקצינים בצה"ל הוא כי קפלינסקי עשוי להודיע לאחר כניסתו של אשכנזי לתפקיד כי הוא מתכוון לפרוש.

 

בסיום השיחה סירבו מפקדי החטיבות להתייחס לתוכנה. גם קפלינסקי עצמו, שליווה אותם לדלת הכניסה, העדיף שלא לומר ל-ynet מילה בנושא.

 

"לא סביר שלא ימונה רמטכ"ל"

ובעניין מינויו של הרמטכ"ל ושאלת ועדת וינוגרד: הבוקר הגישה פרקליטות המדינה את נימוקיה לבג"ץ וקבעה כי יש למנות רמטכ"ל עוד בטרם הגשת דו"ח ועדת וינוגרד, הבודקת את כשלי מלחמת לבנון השנייה. הנימוקים הוגשו בתגובה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון בעניין.

 

בין השאר טענה הפרקליטות כי "במציאות הביטחונית בה נתונה מדינת ישראל, לא יהיה זה נכון או סביר שצה"ל יתפקד תקופה לא מבוטלת ללא רמטכ"ל. דווקא הימנעות ממינוי רמטכ"ל בנסיבות היא שעלולה לעלות עד כדי חוסר סבירות קיצוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקצינים מגיעים לבית קפלינסקי
צילום: ירון ברנר
קפלינסקי יוצא מהפגישה
צילום: ירון ברנר
צילום: שלום בר טל
אשכנזי. אוטוטו בתפקיד
צילום: שלום בר טל
מומלצים