שתף קטע נבחר

רשויות בצפון: "חוד פלדות" מזהם ברעלים

ראשי רשויות מעכו, קריית מוצקין, קריית ביאליק ומטה אשר פנו במכתב לשר לאיכות הסביבה בדרישה לפעול נגד מפעל 'חוד פלדות' שלטענתם פולט כמויות גדולות של חומרים מזהמים, ואחראי גם לאבק וריחות רעים. מפעל 'חוד פלדות': השר לאיכות הסביבה ומשרדו מעורבים ובודקים כל העת את המפעל

עוד שלב במערכה של הרשויות וארגוני הסביבה בצפון נגד מפעל 'חוד פלדות'. ארבעה ראשי הרשויות השוכנות בקרבת המפעל פונים הבוקר במכתב לשר לאיכות הסביבה בדרישה לסגור את המפעל, עד שיעמוד בתקנים. לדברי ראשי הרשויות, למרות החריגות החמורות שהתגלו בפליטות המפעל בשנה האחרונה, "המפעל ממשיך ומזהם את האוויר באזור בחומרים רעילים בריכוזים שאינם מקובלים בשום חברה מתקדמת".

 

מפעל 'חוד פלדות' – בית יציקה לפלדה – הוקם לפני מספר שנים על שרידיה של קריית הפלדה, באזור התעשייה הדרומי בעכו. במפעל מותכות גרוטאות ברזל מכל רחבי הארץ והופכות שוב לחומר זמין ושמיש. מאז פתיחתו של המפעל מחדש, טענו פעילי סביבה ותושבים בקיבוצים הסמוכים – כפר מסריק ועין המפרץ, כי המפעל פולט כמויות גדולות של חומרים מזהמים, וכן אבק וריחות רעים.

 

בבדיקות פתע של המשרד לאיכות הסביבה שנערכו בשנה האחרונה, ובבדיקה יסודית שערך גורם חיצוני לבקשת המשרד, התגלו חריגות של מאות אחוזים מהתקנים המותרים בחוק, בכל הקשור לפליטות מזהמים ודיוקסינים מהמפעל. בעקבות הדוח, חייב המשרד לאיכות הסביבה את המפעל בהתקנת מסננים נוספים, אולם ראשי הרשויות באזור אינם רואים בכך את הפתרון המלא לזיהום.

 

"אנו בודדים במערכה"

במכתב לשר לאיכות הסביבה גדעון עזרא, כותבים ראשי הערים: "אנו מוצאים את עצמנו בודדים במערכה על בריאות הציבור כנגד המזהמים השונים". על המכתב חתומים ראשי הרשויות, שמעון לנקרי מעכו, יהודה שביט ממטה אשר, חיים צורי מקריית מוצקין וד"ר רפי ורטהיים מקריית ביאליק.

 

"ניתן היה לצפות שמשרדך יניף את דגל המאבק ויילחם עד חורמה באלו הפוגעים בבריאות אזרחי המדינה. אנו פונים אליך בדרישה לאמץ את החלטות צוות המומחים בנושא איכות הסביבה, אשר בחנו לבקשתך את נושא איכות האוויר במפרץ חיפה, ולטפל לאלתר במפעל 'חוד פלדות', אשר על-פי הדוח, נמצא כמפעל מזהם... משרדך נותן יד למפעל המזהם ומאפשר לו להמשיך ולפגוע בציבור ומשום כך אנו רואים בך ובמשרדך שותפים ישירים לפגיעה".

 

"אנו דורשים סגירת המפעל עד לתיקון הכשלים ומניעת הפליטות המסוכנות, ביצוע בדיקות רפואיות לכלל עובדי המפעל, הנחשפים למתכות רעילות, מדי יום. קביעת לוח זמנים מדויק לטיפול במטרדים הקיימים ולפתיחת המפעל מחדש בהקדם האפשרי, תוך עמידה בתקנים הנדרשים. לאחר הפתיחה מחדש- ביצוע אכיפה וביקורת קפדניים, בתדירות גבוהה", כתבו.

 

בחודש שעבר, אגב, הגישה קבוצה של תושבים מהאזור תביעת ענק כנגד המפעל. סכום התביעה – אם תתקבל לבקשת התושבים כתביעה ייצוגית – עומד על כמיליארד שקלים.

 

ממפעל 'חוד פלדות' נמסר כי השר לאיכות הסביבה ומשרדו מעורבים ובודקים כל העת את המפעל. "החברה עומדת בכל דרישותיהם, ולכן אין צורך בפניות של פוליטיקאים שאין להן בסיס מדעי או אחיזה במציאות. למומחי המשרד לאיכות הסביבה ורק להם יש את התשובות המוסמכות בנושא", נמסר מהנהלת המפעל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאה נגד זיהום אוויר. צילום ארכיון
מומלצים